ریزش ادامه‌دار قیمت طلا

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری 1.2 درصد سقوط کرد و به 1766 دلار و 26 سنت رسید. بهای معاملات این بازار از ابتدای نوامبر تاکنون 5.9 درصد کاهش داشته که بزرگترین کاهش ماهانه از نوامبر سال 2016 تاکنون است.

در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با 0.5 درصد کاهش، به 1772 دلار و 60 سنت رسید.

به گفته مایکل مک کارتی، استراتژیست ارشد شرکت “سی ام سی مارکتس”، واکسن باعث خوش بینی به بهبود اقتصادی شده و جذابیت سرمایه گذاری در داراییهای امن مانند طلا را تضعیف کرده است. شکسته شدن مرز 1800 دلار هم این تصور را قوت بخشیده و باعث کاهش بیشتر قیمتها شده است.

خوش بینی به عرضه واکسن کووید 19 ارزش دلار را به پایینترین حد در بیش از دو سال اخیر رسانده و بازارهای سهام جهانی را در مسیر رکورد رشد ماهانه قرار داده است.

عامل دیگری که ریسک پذیری بازار را تقویت کرد، آماری بود که نشان داد فعالیت کارخانه ای چین در نوامبر با سریعترین روند در بیش از سه سال اخیر توسعه پیدا کرده است.

بر اساس گزارش رویترز، سرمایه گذاران اکنون منتظر اظهارات جروم پاول، رییس بانک مرکزی آمریکا هستند که هفته جاری به بیان توضیحاتی در کنگره آمریکا می پردازد.

به گفته مک کارتی، این ریسک که بانک مرکزی برنامه آمریکا خرید اوراق قرضه را کند یا حتی متوقف کند، دلیل دیگری برای احتیاط معامله گران نسبت به چشم انداز طلا است.

طلا پناهگاه امن دارایی در برابر تورم ناشی از تدابیر محرک مالی محسوب می شود. بانک سیتی انتظار دارد ریزش قیمت طلا در دسامبر ضعیف شود و این فلز در مرز 1700 دلار از حمایت پیدا کند و سپس در مدت سه تا شش ماه بعدی حرکتش به سمت مرز 2000 دلار را تجدید کند.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری 3.2 درصد سقوط کرد و به 21 دلار و 96 سنت رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با 0.9 درصد کاهش، در 954 دلار و 64 سنت ایستاد. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با 0.4 درصد کاهش، 2416 دلار و 22 سنت معامله شد.