رویترز: آژانس انرژی اتمی غنی سازی ۴.۵ درصدی ایران را تایید کرد

رویترز: آژانس انرژی اتمی غنی سازی ۴.۵ درصدی ایران را تایید کرد
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از ایرنا، آژانس انرژی اتمی در حالی سطح افزایش اورانیوم غنی سازی ایران را ۴.۵ درصد اعلام می‌کند که براساس توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ایران تنها تا میزان ۳.۶۷ درصد اجازه غنی سازی داشت. آژانش بین المللی انرژی اتمی پیش از این اعلام کرده بود که ایران از درصد مجاز […]

به گزارش سیگنال به نقل از ایرنا، آژانس انرژی اتمی در حالی سطح افزایش اورانیوم غنی سازی ایران را ۴.۵ درصد اعلام می‌کند که براساس توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ایران تنها تا میزان ۳.۶۷ درصد اجازه غنی سازی داشت.

آژانش بین المللی انرژی اتمی پیش از این اعلام کرده بود که ایران از درصد مجاز غنی سازی اورانیوم بالاتر رفته است اما تا کنون به درصد افزایش آن اشاره‌ای نکرده بود.

دیپلمات های اروپایی همچنین بیان کردند که ایران ذخایر اورانیوم غنی شده خود را از ۲۰۲ کیلوگرم توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ به ۲۱۳.۵ کیلوگرم رسانده‌اند.

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز در حالی که آمریکا از توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ خارج شده و بر خلاف توافق صورت گرفته تحریم‌ها علیه ایران را برگردانده است، به درخواست واشنگتن نشست فوق العاده ای را در برابر اقدام ایران در کاهش برخی تعهدات برجامی خود برگزار کرده است.

آمریکا اردیبهشت ماه ۹۷ از توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ خارج شد، اقدامی که با محکومیت دیگر امضا کنندگان این توافق و جامعه جهانی رو به رو شد. جمهوری اسلامی ایران نیز پس از یک سال صبر راهبردی از اردیبهشت ماه ۹۸ و در پی انجام نشدن تعهدات از سوی دیگر امضا کنندگان این توافق اقدام به کاهش برخی تعهدات خود از جمله سطح غنی سازی طبق توافق برجام کرد.

محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان در این باره گفته بود: در صورتی که اروپایی‌ها اقدامات لازم را برای اجرای تعهداتشان انجام بدهند اقدامات ما قابل بازگشت است. ولی اگر اقدامات لازم را انجام ندهند ما بر اساس بند ۳۶ برجام این حق را از سال گذشته داشته‌ایم که اقدامات خودمان را انجام دهیم.

باربارا اسلاوین عضو اندیشکده شورای آتلانتیک در واشنگتن سیاست‌های ترامپ را متناقض و سر در گم دانسته و گفته است: آمریکای ناقض برجام، خواستار برگزاری نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی شده است که به سود او نخواهد بود.