روند 10 ماهه صادرات کنسانتره سنگ‌آهن

روند 10 ماهه صادرات کنسانتره سنگ‌آهن
خلاصه اخبار

تجارت بخش معدن و صنایع معدنی در مدت ۱۰ ماه امسال حاکی از صدور ۵ میلیون و ۵۵۲ هزار تن کنسانتره سنگ‌آهن به ارزش ۳۹۸ میلیون دلار بود که نسبت به دوره مشابه پارسال از نظر وزن یک هزار و ۱۲۲ درصد و از نظر ارزش ۹۶۶‌درصد افزایش داشت.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای بورس، براساس آمار گمرک میزان سنگ‌آهن دانه‌بندی در این دوره ۷ هزار و ۲۰۴ تن به ارزش ۲۰۳ میلیون دلار بود.صادرات سنگ‌آهن دانه‌بندی در ۱۰ ماه امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال از نظر وزنی ۵۵ درصد و از نظر ارزشی نیز ۷۷ درصد افت کرد.

آمار تولید ۱۰ ماهه سنگ‌آهن ۸ واحد مورد بررسی که از سوی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) منتشر شده، نشان‌دهنده تولید بیش از ۲۹ میلیون و ۸۹۸ هزار تن است که میزان استخراج سنگ خام افزون بر ۵۵ میلیون و ۷۱ هزار تن و میزان سنگ‌آهن ارسالی به واحد‌های تولیدی بیش از ۳۰ میلیون و ۸۵ هزار تن ثبت شد.این آمار مربوط به تولید سنگ‌آهن جلال‌آباد (کرمان)، چادرملو (یزد)، سیرجان۲، مرکزی، میشدوان، چاه گز (کرمان) و سنگان در خراسان رضوی است.

عملکرد تولید ۹ ماهه سنگ‌آهن که از سوی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) منتشر شده بود، رقم بیش از ۲۷ میلیون و ۳۱ هزار تن را نشان داد.همچنین میزان استخراج سنگ‌آهن خام بالغ بر ۴۸ میلیون و ۷۵۹ هزار و ۹۸۶ تن و محصول ارسالی برای مصرف ۲۶ میلیون و ۹۷۳ هزار و ۴۸۶ تن بود.

آمار تجارت خارجی ۹ ماه امسال در بخش معدن و صنایع معدنی نشان می‌دهد مجموع ارزش صادرات سنگ‌آهن کنسانتره و دانه‌بندی به رقم 537.1 میلیون دلار رسید که از این رقم سهم سنگ‌آهن کنسانتره 346.4 میلیون دلار بود و در مقایسه با دوره مشابه پارسال افزایش یک هزار و ۳۵۲ درصدی داشت.

صادرات سنگ‌آهن کنسانتره در مدت ۹ ماه ۹۷ به میزان ۴ میلیون و ۷۴۴ هزار و ۸۵۰ تن ثبت شد که نسبت به ۹ ماه ۹۶ ( منتهی به آذر) یک هزار و ۶۱۹ درصد افزایش نشان می‌دهد.علاوه براین ۶ میلیون و ۶۸۳ هزار و ۹۲۶ تن سنگ‌آهن دانه‌بندی نیز در مدت ۹ ماه صادر شد که در مقایسه با دوره مشابه پارسال ۵۳ درصد کاهش داشت و ارزش آن نیز به رقم افزون بر 190.7 میلیون دلار رسید که نسبت به دوره مورد بررسی ۷۶درصد افت ثبت کرد.

براساس جداول آماری وزارت صنعت، معدن و تجارت در نخستین سال برنامه ششم توسعه (۱۳۹۶) بیش از ۳۴ میلیون و ۴۷۶ هزار تن سنگ‌آهن تولید شد. این میزان نسبت به تولید ۳۱ میلیون و ۷۱۱ هزار و ۴۰۰ تنی سال ۱۳۹۵ افزایش 8.7 درصدی داشت. صادرات سنگ‌آهن ایران در دوره ۵ ساله ۱۳۹۲ تا پایان ۱۳۹۶ به ارزش ۵ میلیارد و ۷۳ میلیون دلار ثبت شد، بنابراین متوسط سالانه آن بیش از یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار است.