روند اقتصادی حاکم، چشم‌انداز صنعت فولاد را نامشخص کرده است

روند اقتصادی حاکم، چشم‌انداز صنعت فولاد را نامشخص کرده است
خلاصه اخبار

مدیرعامل شرکت فولاد ناب تبریز بیان داشت: با وجود آمار، اعداد و ارقام ارائه شده برای سال‌های 1396 و 1397 که حاکی از رشد تولید و فروش در این سال‌هاست، اما باید گفت شرایط کنونی خیلی مثبت ارزیابی نمی‌شود. در سال‌های اخیر کارهای توسعه‌ای خاصی صورت نگرفته و یا به‌ندرت انجام شده است. امروز صادرات دشوارتر شده است و دولت نیز به‌جای کمک به تولیدکننده با صدور بخشنامه‌های مکرری که بعضا با یکدیگر متناقض هستند، بر بار مشکلات افزوده است.

به گزارش سیگنال به نقل از فلزات آنلاین ، کریم رحیمی، در گفت‌وگو با پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با اشاره به اینکه موضع کشور در قبال تحریم‌ها هنوز در بلاتکلیفی به‌سر می‌برد اظهار داشت: تداوم این شرایط باعث سردرگمی بسیار بیشتر تولید و صادرکننده‌ شده است. به‌‌‎نحوی که سال آینده را نمی‌توان سالی ساده و بدون مشکلات تصور کرد. سال 1398 برای تمامی بخش‌های اقتصادی بسیار پرچالش خواهد بود. تنها راه حال در شرایط موجود سپردن مسئولیت‌ به بخش‌های خصوصی است. چرا که تنها این بخش خواهد توانست مسائل و بحران‌ها را مدیریت کرده و با ایمنی خاطر از کنار آن‌ها عبور کند.

وی افزود: با آنکه گفته می‌شود که کشور، تهدید تحریم را به فرصت تبدیل خواهد کرد و فرصتی برای رشد و تعالی را در تمامی صنایع و مخصوصا فولاد خواهد داشت، اما رکود حاکم بر کشور در شرایط فعلی، موضوع دیگری را مطرح می‌کند. شرایط رکود و تورم و  افت شدید قدرت خرید در نهایت منجر به کاهش قابل توجه در امر تقاضای داخلی شده است. به یک تعبیر تداوم شرایط باعث خواهد شد تا تولیدکننده دیگر نتواند به فعالیت خود ادامه دهد. باید شرایط به‌گونه‌ای فراهم شود تا تولید در واحدهای موجود متوقف نشده و از وارد آمدن خسارات بیشتر به بدنه اقتصادی ایران جلوگیری به‌عمل آید.

مدیر عامل شرکت فولاد ناب تبریز گفت: تحریم‌ها مشکلات بسیاری را برای صنعت فولاد ایجاد کرده‌اند. امروز ناشی از شرایط تحریمی در انتقال تکنولوژی و قطعات چالش‌های بسیاری برای کشور پدید آمده است. در نتیجه باید بازار داخلی را تقویت کرد تا عرضه و تقاصا به تعادل برسند. تنها در این صورت خواهیم توانست از شرایط ناگوار موجود به سلامت عبور کنیم.