روسیه خواستار لغو فوری تحریم‌های آمریکا علیه ایران شد

روسیه خواستار لغو فوری تحریم‌های آمریکا علیه ایران شد
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم،  وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای که روز سه شنبه پس از مذاکرات تلفنی “سرگئی لاوروف” و “محمد جواد ظریف” وزیر امور خارجه ایران منتشر شد، تاکید کرد که روسیه از ایالات متحده می خواهد تا بلافاصله تحریم‌هایی که مانع از مبارزه موثر ایران با ویروس کرونا می […]

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم،  وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای که روز سه شنبه پس از مذاکرات تلفنی “سرگئی لاوروف” و “محمد جواد ظریف” وزیر امور خارجه ایران منتشر شد، تاکید کرد که روسیه از ایالات متحده می خواهد تا بلافاصله تحریم‌هایی که مانع از مبارزه موثر ایران با ویروس کرونا می شود را لغو کند.

بر اساس این اطلاعات، وزرای خارجه روسیه و ایران درباره مسائل مربوط به فراگیر شدن ویروس کرونا در سطح جهان گفتگو کرده و همکاری‌های دوجانبه برای مقابله با این چالش جهانی را مثبت ارزیابی کردند.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: “سرگئی لاوروف در این مذاکرات تاکید کرد که روسیه قاطعانه از واشنگتن می خواهد تا فوراً تحریم‌های غیرانسانی خود علیه ایران را لغو کند، چرا که این اقدامات و مانع از آن می شود تا جمهوری اسلامی مبارزه کامل و موثری با COVID-19داشته باشد.»

وزیر خارجه روسیه همچنین به همتای ایرانی خود وعده داد که مسکو قصد دارد با افزایش عرضه محصولات کشاورزی به ایران کمک کند.

در این بیانیه گفته شده: «طرف روسی بار دیگر تاکید کرد که قصد دارد به توسعه همه جانبه روابط تجاری و اقتصادی بین روسیه و ایران و پروژه‌های سرمایه گذاری، از جمله افزایش عرضه محصولات کشاورزی به ایران که همسایه خوب روسیه بوده و بیش از همه تحت فشار تحریمهای غیرقانونی و یک جانبه آمریکا قرار دارد، بپردازد. ضمن اینکه روسیه پیش از این نیز کمک‌های بشردوستانه‌ای به ایران ارسال کرده است.»

علاوه بر این ، وزرای خارجه روسیه و ایران درباره موضوعات مطرح در دستور کار بین المللی ، از جمله حل و فصل اوضاع سوریه و افغانستان ، تبادل نظر کرده و اقدامات و ابتکارات مربوطه به همکاری‌ها در سطح سازمان‌های بین المللی ، از جمله سازمان ملل را هماهنگ کردند.

در همین رابطه “ماریا زاخارووا” سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه نیز اعلام کرد که کشورهایی که توصیه آنتونیو گوترش ، دبیرکل سازمان ملل متحد درباره لغو تحریم‌ها در شرایط دشوار کنونی همه گیری عفونت ویروس کرونا را اجرا نکنند، سزاوار مجازات هستند.

این دیپلمات در صفحه فیس بوک خود نوشت: «دبیر کل سازمان ملل متحد از کشورهای گروه G20 خواسته تا تحریم‌ها علیه سایر کشورها را برای مقابله با فراگیری ویروس کرونا لغو کنند. این نظریه بسیار خوبی است. من کمی آن را اصلاح می کنم: لازم است تا تحریم‌هایی علیه کشورهایی که این تحریم‌ها را لغو نکنند، اعمال شود تا آنها تنبیه شوند.»

روز گذشته، سه‌ شنبه ، گوترش در نامه‌ای برای رهبران کشورهای عضو گروه G20 خواستار لغو تحریم‌ها برای اطمینان یافتن از دسترسی همه کشورها به مواد غذایی ، لوازم پزشکی و حمایت از تمامی کشورها در مبارزه با ویروس کرونا شد.