روسیه به دنبال یک مرز نفتی جدید در قطب شمال است

روسیه به دنبال یک مرز نفتی جدید در قطب شمال است
خلاصه اخبار

هدف رزنفت، شرکت نفت دولتی روسیه و بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت این کشور، تولید نفت در یک مجموعه میادین نفتی قطب شمال تا ۲۰۲۴ و تقویت نقل و انتقال کالا در مسیر دریای شمالی است. به گزارش راشاتودی، رزنفت، شرکت نفت دولتی روسیه و بزرگ‌ترین‌ تولید‌کننده نفت این کشور قصد دارد یک مجموعه از میادین نفتی را در ۵ سال آینده در قطب شمال مورد بهره‌برداری قرار دهد.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، این طرح‌های رزنفت با مدیریت ایگور سچین، متحد نزدیک پوتین، با آرزوهای رئیس‌جمهور این کشور هماهنگ است. آرزوهایی مبنی بر توسعه منابع نفت و گاز قطب شمال و مسیر دریای شمالی از اروپا تا خاور دور از طریق آب‌های روسیه. توسعه نفتی قطب شمال روسیه در سال‌های اخیر به خاطر تحریم‌های غربی متوقف شده بود. بر اثر این تحریم‌ها شرکت‌های بزرگ جهانی مثل اکسون موبیل از برخی پروژه‌های اکتشافی روسیه بیرون رفتند.

حالا رزنفت تلاش‌های زیادی برای تحقق آرزوهای توسعه‌ای پوتین در قطب شمال انجام می‌دهد و هدف آن اول تولید نفت در این مجموعه میادین نفتی قطب شمال تا ۲۰۲۴ و بعد تقویت نقل و انتقال کالا در مسیر دریای شمالی است. اگر این مسیر دریای شمالی به میادین نفت داخلی در شمال روسیه متصل شود، برای رزنفت گذرگاهی دیگر برای صادرات نفت به خصوص به بازارهای آسیا به وجود می‌آید. طی دیداری بین ولادیمیر پوتین و سچین در هفته جاری، مدیر رزنفت گفت که این شرکت در حال بررسی امکان ایجاد یک مجموعه میادین نفتی در قطب شمال است که کاملا بر رساندن نقل و انتقال کالا در مسیر دریای شمالی به ۸۰ میلیون تن تا ۲۰۲۴ تمرکز دار

سچین به پوتین گفت: «ولی توسعه میادین نفتی قطب شمال نیازمند یک فضای مناسب برای سرمایه‌گذاری است و همچنین به عوامل نظارتی و مالیاتی نیاز دارد که طی دوره اجرای پروژه‌ها تغییری نکنند و ۳۰ تا ۵۰ سال حضور داشته باشند.» فضای نظارتی ثابت به جذب سرمایه‌گذاری مخصوصا از خارج از روسیه کمک می‌کند. یک نکته مهم دیگر در گزارش سچین به رئیس‌جمهور روسیه این بود که اگر قرار است مسیر دریای شمال طبق آرزوهای پوتین برای توسعه منابع قطب شمال و منطقه مورد استفاده قرار گیرد، باید از نظر اقتصادی امکان‌پذیر باشد.

الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه هم در مورد توسعه بزرگ پروژه‌های روسیه در قطب شمال صحبت کرد و گفت پروژه‌های قطب شمال باعث توسعه بخش انرژی روسیه می‌شوند. باید ببینیم اگر روسیه سرمایه‌گذاری‌های خارجی در پروژه‌های بلندپروازانه خود را جلب کند و اگر مسیر دریای شمال بتواند یک مسیر اقتصادی و رقابتی برای حمل کالا باشد، بزرگ‌ترین‌ شرکت‌های روسی می‌توانند خودشان قطب شمال را توسعه دهند.

منبع: donya-e-eqtesad.com