روسیه برای نفت ونزویلا بازاریابی می‌کند

روسیه برای نفت ونزویلا بازاریابی می‌کند
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، داده‌های کشتیرانی و اعلام منابع معاملاتی نشان داد شرکت روس‌نفت به بزرگ‌ترین خریدار نفت ونزویلا در ماه ژوییه و نیمه نخست ماه اوت امسال تبدیل شده است. روس‌نفت ۴۰ درصد از صادرات نفت شرکت دولتی نفت ونزویلا را در ماه ژوییه دریافت کرد و این رقم در […]

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، داده‌های کشتیرانی و اعلام منابع معاملاتی نشان داد شرکت روس‌نفت به بزرگ‌ترین خریدار نفت ونزویلا در ماه ژوییه و نیمه نخست ماه اوت امسال تبدیل شده است. روس‌نفت ۴۰ درصد از صادرات نفت شرکت دولتی نفت ونزویلا را در ماه ژوییه دریافت کرد و این رقم در روزهای گذشته از ماه اوت امسال به ۶۶ درصد رسیده که دو برابر خرید نفت روس‌نفت از شرکت ملی نفت ونزویلا (پدوسا) پیش از اغاز تحریم‌های امریکا است.

سه منبع صنعتی اعلام کردند شرکت روس‌نفت که حدود ۵ درصد از نفت جهان را تولید می‌کند، اکنون مسوولیت عملیات انتقال و بازاریابی بیشتر صادرات نفت ونزویلا را به عهده گرفته است. پیش از این روس‌نفت نفت خریداری شده از پدوسا را به شرکت‌های معاملاتی می‌فروخت و نقش چندانی در بازاریابی نداشت. با این حال به گفته ۶منبع اگاه به رویترز، اکنون این شرکت عرضه نفت به مشتریان شرکت پدوسا در هند و چین را اغاز کرده است، در حالی که شرکت‌های معاملاتی همچون ترافیگورا و ویتول به‌دلیل تحریم‌های امریکا، خود را کنار کشیده‌اند. شرکت‌های ویتول و ترافیگورا از اظهارنظر خودداری کردند و شرکت‌های روس‌نفت و پدوسا به درخواست اظهارنظر پاسخی ندادند.

فروش نفت بیش از ۹۵ درصد از درامدهای صادراتی ونزویلا را تشکیل می‌دهد و واشنگتن پیش از این به خریداران نفت کاراکاس هشدار داده بود که در صورت خرید نفت این کشور، دچار تبعات تحریم‌ها می‌شوند. ایالات‌متحده امریکا و برخی دولت‌های غربی، خوان گوایدو رهبر مخالفان نیکلاس مادورو را به رسمیت شناخته‌اند و خواستار واگذاری قدرت از سوی مادورو هستند. مقاومت مادورو در مقابل این خواسته، تحریم‌های نفتی را برای دولت او به همراه داشت؛ زیرا از نگاه دولت ترامپ، قطع درامدهای نفتی می‌تواند به کاهش قدرت مادورو و تضعیف او منجر شود.

در پی تلاش امریکا برای اعمال فشار بر دولت مادورو، مسکو به‌عنوان یکی از نزدیک‌ترین متحدان دولت رییس‌جمهوری فعلی ونزویلا، پشتیبانی نظامی خود را از دولت مادورو اعلام کرد. روسیه برای حمایت بیشتر، میلیاردها دلار وام‌ به دولت مادورو داده و برخی تجهیزات را نیز برای انها تامین کرده است. در گامی دیگر، روس‌نفت وارد همکاری با شرکت دولتی نفت ونزویلا شده تا نفت تولیدی ان را به فروش برساند. روس‌نفت عقیده دارد دخالت این شرکت در فروش نفت ونزویلا نقض تحریم‌های امریکا نیست؛ زیرا محموله‌های نفت دریافتی بخشی از توافق میان ونزویلا و روسیه بر سر بازپرداخت وام‌های دریافتی دولت مادورو است. طبق اعلام شرکت ملی نفت ونزویلا، بدهی این شرکت به روس‌نفت در سه ماه دوم امسال به ۱/ ۱ میلیارد دلار کاهش یافته است. در پایان سه ماه نخست سال‌جاری میلادی، میزان این بدهی ۸/ ۱ میلیارد دلار بود. این بازپرداخت شامل پول نقد نمی‌شود و با محموله‌های نفتی جبران می‌شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات کامودیتی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.