پیتزایی به ارزش 10000 بیت کوین

پیتزایی به ارزش 10000 بیت کوین

جشن پیتزای بیت کوینی به یاد یکی از اولین تراکنش های ارزهای دیجیتال که در 22 می سال 2010 برای خرید دو عدد پیتزا با استفاده از بیت کوین انجام شد برگزار می شود.

اولین باری که از بیت کوین برای خرید کالاهای فیزیکی استفاده شد ! حداقل تا جایی که ما می دانیم و گزارش شده است.

شخص مورد نظر یک برنامه نویس فلوریدی به نام لازلو هانیچ بود که او نیز به عنوان یک استخراج کننده اولیه بیت کوین فعالیت می کرد.

قبل از اولین هاوینگ بیت کوین در سال 2012، به هر استخراج کننده موفق 50 بیت کوین برای کشف یک بلاک جدید پاداش داده می شد. این به این معنی بود که برای کسب 10000 بیت کوین تنها باید 200 بلاک استخراج شود، که با توجه به اینکه در آن زمان افراد زیادی برای استخراج آنها رقابت نمی کردند، چندان سخت نبود.

در 18 می، هانیچ در انجمنی به نام Bitcointalk.org اعلام کرد که به دنبال خرید دو پیتزای بزرگ با استفاده از بیت کوین است.در ازای خرید پیتزاها و تحویل آن هانیچ 10000 بیتکوین را پیشنهاد داد .در آن زمان قیمت هر بیت کوین کمتر از نیم سنت به شمار می آمد.

هانیچ در مصاحبه ای با CBS در سال 2019 به اندرسون کوپر گفت که فکر می کند این تراکنش برای برخی افراد بیت کوین را واقعی کرده است.

تا 21 می هنوز کسی پیشنهاد معامله بیت کوین با پیتزا را نپذیرفته بود تا اینکه در روز بعد یک نفر این پیشنهاد را پذیرفت و در تاریخ ماندگار شد .

پیتزاها توسط Papa John’s ساخته شده بودند، اما هانیچ آنها را از یک جوان 19 ساله به نام جرمی استوردیوانت (نام کاربری “jercos”) خریده بود.

نیازی به گفتن نیست که همان بیت کوین ها در دهه بعد از ارزش نسبتاً شدیدی برخوردار شدند. در واقع، اگر هانیچ به طور فرضی کل موجودی خود را به بالاترین قیمت بیت کوین یعنی 68990 دلار فروخته بود، می توانست حدود 690 میلیون دلار درآمد داشته باشد که برای خرید 46 میلیون پیتزای بزرگ پاپا جان با قیمت 15 دلار برای هر پیتزا کافی است.

در پرتو این رویداد تاریخی، جامعه جهانی ارزهای دیجیتال هر سال در 22 می گرد هم می‌آیند تا اولین تراکنش فیزیکی بیت‌کوین را جشن بگیرند و به هانیچ یادآوری کنند که چگونه می‌توانست یک دهم ثروت ملیندا گیتس داشته باشد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.