روحانی: آمریکا به اهداف خود نمی‌رسد / تحریم آمریکا علیه ایران جنایت علیه بشریت است

روحانی: آمریکا به اهداف خود نمی‌رسد / تحریم آمریکا علیه ایران جنایت علیه بشریت است
خلاصه اخبار

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور، تحریم آمریکا علیه ایران را جنایت علیه بشریت خواند.

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری در‌ آیین رسمی افتتاح فازهای 13 و 22، 23 و 24 پارس جنوبی اظهار داشت: دشمن فکر می‌کرد با تحریم ایران همه طرح‌ها و پیشرفت‌های ما متوقف خواهد شد و مردم ما را آن‌چنان در فشار اقتصادی قرار می‌دهد که مردم عجز خودشان را در برابر استکبار نشان می‌دهند اما این ملت بزرگ، تاریخ‌ساز و ایثارگر در تمام مقاطع تاریخ و به‌ویژه در سال جاری نشان داده ایستادگی و مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد.

وی افزود: از اینکه من در طول دولت‌های یازدهم و دوازدهم 5 نوبت به پارس جنوبی آمده‌ام و هر بار افتتاح‌های بزرگی را شاهد بودیم، این نشان می‌دهد که ما در مسیر پیشرفت و تعالی قرار داریم.

رئیس جمهور با اشاره به بهره‌برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس، طرح‌های توسعه‌ای پالایشگاه بندرعباس و همچنین پروژه‌های پارس جنوبی ابراز کرد: بهره‌برداری از این پروژه‌های بزرگ، نتیجه پیوند مستحکمی است که بین دولت و تمامی بخش‌های اجرایی و پیمانکاری کشور وجود دارد.

وی افزود: این‌که از ابتدای دولت یازدهم تا امروز تولید بنزین کشور دو برابر شده نشان‌دهنده تحرک و فعالیت به‌ویژه در صنعت نفت کشور است و در تحریم اخیر شاهد بودیم که آمریکا حتی به‌فکر تحریم بنزین ایران نیز نیفتاد چرا که می‌دانست ایران در تأمین بنزین خودکفا شده است؛ همچنین امروز در تامین گازوئیل و گاز نیز خودکفا هستیم در حالی که در دولت‌های قبل در زمستان مجبور به واردات گاز بودیم و کشوری که از آن گاز وارد می‌کردیم در یک مقطع قیمت گاز را 9 برابر افزایش داد و در دولت وقت چاره‌ای جز خرید گاز با این قیمت نداشتند اما امروز دیگر ما روی پای خودمان ایستاده‌ایم و تحت تأثیر این تصمیمات و موقعیت‌ها قرار نمی‌گیریم.

روحانی با بیان اینکه تحریم آمریکا علیه ایران یک جنایت علیه بشر است گفت: وقتی ما کالایی را می‌خواهیم وارد کنیم، آمریکا و تحریم‌کنندگان ایران به تمام سیستم بانکی دنیا فشار وارد می‌کنند تا ما نتوانیم آن کالا را وارد کنیم؛ ما امروز ذخایر بسیار بالایی در کالاهای اساسی داریم اگر این‌چنین نبود آمریکا که می‌گوید “ما به‌دنبال فشار به مردم ایران نیستیم”، بدترین فشار را از این تحریم‌ها به مردم ایران وارد می‌کرد اما خوشبختانه توانستیم با تدابیری که اندیشیده شده جلوی وارد شدن این فشار به مردم را بگیریم.

رئیس جمهور تصریح کرد: تحریم قبل از آنکه جنگ اقتصادی باشد، جنگ روانی است و آمریکا تلاش می‌کند مردم ایران نسبت به فردای خود، ماه آینده و سال آینده خود ناامید باشند و فکر کنند هرچه می‌گذرد اوضاع مشکل‌تر و بدتر خواهد شد.

وی افزود: زمانی که دولت یازدهم آغاز شد قیمت دلار پایین آمد و سرمایه‌گذاری شروع شد در حالی که ما هنوز کاری انجام نداده بودیم چرا که مردم با آمدن دولت به آینده امیدوار شدند و گفتند که این دولت می‌تواند مشکلات ما را با جامعه جهانی حل کند و شاهد بودیم با وجود آنکه مذاکرات هسته‌ای در سال 94 به نتیجه رسید و در پی سال‌های 92 تا 94 تحریم‌ها ادامه داشت اما طی همین سال‌ها اثرات خود را گذاشت چرا که مردم به‌ آینده امیدوار بودند.

روحانی ادامه داد: این امیدواری به آینده است که تأثیرات مثبتی می‌گذارد وقتی مردم نسبت به 6 ماه آینده خود نگران باشند، این نگرانی در تولید، اشتغال، سرمایه‌گذاری و آرامش روانی جامعه اثرگذار است.

رئیس جمهور با بیان اینکه آمریکا هیچ‌گاه به اهدافش نمی‌رسد گفت: این‌که فکر می‌کند ملت ایران در برابر مسیر غلط و حرکت ناحق آنها سر فرود می‌آورد، فکری بیهوده است چرا که هم ملت ما بزرگ‌تر، هم رهبر ما شجاع‌تر و هم تمام مسئولان و نیروهای مسلح کنار هم ایستاده‌اند.

وی با بیان اینکه “هرچه سطح فناوری را بالا ببریم آلودگی محیط زیست را کاهش می‌دهیم”، گفت: آلودگی محیط زیست در عسلویه برای ما مهم است و با کمک وزارت نفت، طرح‌هایی را برای مهار این آلودگی زیست‌محیطی در دست اجرا داریم.

رئیس جمهور با اشاره به سفر اخیر خود به عراق گفت: ما می‌توانیم با همسایگانمان روابط نزدیک و مؤثری داشته باشیم؛ بدخواهان ایران و عراق، در 30 سال گذشته نمی‌گذاشتند به مسیری درست در لایروبی رودخانه اروند برسیم که هم مردم بصره و هم مردم خوزستان بتوانند بهره‌وری بیشتری از این رودخانه داشته باشند؛ هر زمان به مذاکرات می‌رسیدیم یک عده شیطنت می‌کردند اما در سفر اخیر به توافقی رسیدیم و در بیانیه‌ای به‌صورت رسمی به آن تأکید شد که این کار انجام شود.

وی ادامه داد: ما روابط بسیار خوبی با عراق، ترکیه، آذربایجان، روسیه، قزاقستان، ترکمنستان، افغانستان، پاکستان، عمان و قطر داریم، اما یکی دو کشور هستند که امیدواریم آنها نیز مسیر درست را در پیش بگیرند؛ ما می‌خواهیم با همه 15 کشور همسایه‌مان رابطه خوبی داشته باشیم چرا که روابط خوب ما به‌نفع منطقه و به‌نفع تمامی کشورها است اما این روابط خوب به‌ضرر دشمنان ما، به‌ضرر آمریکا، به‌ضرر صهیونیسم و به‌ضرر دشمنان اسلام است و آمریکایی‌ها نمی‌خواهند که ما به این روابط بهینه و حسنه بین همسایگانمان دست یابیم.

روحانی تصریح کرد: آمریکایی‌ها نمی‌خواستند ما امسال که به‌زعم آنها، تحت شدیدترین فشارها هستیم پروژه‌ای را افتتاح کنیم، اما افتتاح‌های مختلف از جمله افتتاح‌های پارس جنوبی نشان‌دهنده شکست آمریکا در این هدفگذاری بود.

رئیس جمهور با اظهار اینکه “امیدواریم در سال آینده نیز با افتتاح 3 فاز دریایی جدید در پارس جنوبی، ظرفیت بهره‌برداری گاز از این میدان مشترک افزایش یابد”، گفت: به من قول داده بودند که در شرکت گاز هر روز در سال جاری به 10 روستا گازرسانی شود که البته کمی از این هدفگذاری پایین آمدند اما امسال موفق شدیم به 3 هزار روستا گازرسانی کنیم که امیدوارم این مسیر در سال آینده نیز با همین سرعت و شدت ادامه پیدا کند.