روانچی در نامه‌ای به گوترش: تحریم ظریف توسط امریکا نقض فاحش اصول اساسی حقوق بین‌الملل است

روانچی در نامه‌ای به گوترش: تحریم ظریف توسط امریکا نقض فاحش اصول اساسی حقوق بین‌الملل است
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم،  “مجید تخت روانچی” نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد روز سه شنبه در این نامه با اشاره به اینکه حسب اعلام مقامات دولت فعلی آمریکا، این تحریم‌ها به دلیل نقش و جایگاه محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه به عنوان مسئول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران […]

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم،  “مجید تخت روانچی” نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد روز سه شنبه در این نامه با اشاره به اینکه حسب اعلام مقامات دولت فعلی آمریکا، این تحریم‌ها به دلیل نقش و جایگاه محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه به عنوان مسئول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران اعمال شده است، افزود: این امر به خوبی نشان می دهد که رژیم ایالات متحده از دیپلماسی که یکی از بزرگترین دستاوردها برای حفظ صلح و امنیت میان ملل می باشد، بیزار است.

وی اضافه کرد این محدودیت غیرقانونی بخشی از سیاست کلی آمریکا در زمینه اجرای تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران و اعمال فشار بر نمایندگان آنها است.

به گزارش ایرنا، نماینده ایران همچنین این اقدام غیرقانونی آمریکا را نقض آشکار اصول اساسی حقوق دیپلماتیک، به ویژه اصل نقض ناپذیری مصونیت مقامات عالی رتبه خارجی، از جمله مصونیت وزرای امور خارجه، به عنوان یک هنجار و قانون پذیرفته شده جهانی دانست.

روانچی با اشاره به محدودیت‌های تحمیل شده در سفر اخیر وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی به نیویورک برای شرکت در نشست‌های سازمان ملل اعلام کرد: اقدامات آمریکا نقض فاحش ماده 105 منشور سازمان ملل متحد، کنوانسیون مزایا و مصونیت‌های سازمان ملل و موافقتنامه مقر سازمان ملل بوده و همچنین هرگونه محدودیتی در انجام وظایف وزرای امور خارجه مغایر با اصول عرفی تثبیت شده مندرج در کنوانسیون وین در مورد روابط دیپلماتیک می‌باشد.

وی با اشاره به مغایرت این اقدام آمریکا با بسیاری از قطعنامه‌های مربوطه مجمع عمومی سازمان ملل متحد که بر تعهدات حقوقی آمریکا مبنی بر رعایت مزایا و مصونیت‌های هیئت‌های اعزامی به سازمان ملل متحد، تاکید دارد، گفت این تعهدات نباید مشمول محدودیت‌های ناشی از روابط دوجانبه کشور میزبان سازمان ملل باشد.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد افزود: این قطعنامه‌ها همچنین از آمریکا می‌خواهند که بلادرنگ هرگونه محدودیت اعمال شده علیه هیات‌های اعزامی به سازمان ملل را برطرف کند.

تخت روانچی اضافه کرد اقدام آمریکا علاوه بر نقض جدی اصول اساسی حقوق بین الملل، تهدیدی علیه چندجانبه گرائی بوده و روشی است برای کسانی که می خواهند به جای اتحاد، بین ملتها تفرقه ایجاد کنند.

وی تاکید کرد: جامعه جهانی باید رفتار غیرقانونی آمریکا را محکوم کند و سازمان ملل و اعضای آن نیز با دفاع از اصول اساسی حقوق بین الملل، در مقابل این اقدام آمریکا ایستادگی کنند.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد همچنین خواستار ایفای نقش فعالانه دبیرکل سازمان ملل در برخورد با این روند خطرناک برای حقوق و روابط بین‌الملل، چندجانبه گرائی و یکپارچگی سازمان ملل شده است.