رمزهای دوم یک بار مصرف به زودی عملیاتی می‌شود

رمزهای دوم یک بار مصرف به زودی عملیاتی می‌شود
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،  سردار وحید مجید روز سه شنبه در تشریح علت پیگیری جدی پلیس فتا برای عملیاتی شدن رمزهای یک بار مصرف، گفت: در ۵ ماه اخیر در حوزه قمار بالغ بر ۱۹۱ پرونده بررسی شد و در حوزه ۵ جرم نخست در فضای سایبری اعم از مزاحمت های […]

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،  سردار وحید مجید روز سه شنبه در تشریح علت پیگیری جدی پلیس فتا برای عملیاتی شدن رمزهای یک بار مصرف، گفت: در ۵ ماه اخیر در حوزه قمار بالغ بر ۱۹۱ پرونده بررسی شد و در حوزه ۵ جرم نخست در فضای سایبری اعم از مزاحمت های اینترنتی، برداشت های غیرقانونی از حساب بانکی، کلاهبرداری، هتک حیثیت و انتشار فیلم ها و اطلاعات خصوصی افراد بالغ بر ۳۷ هزار پرونده مورد بررسی قرار گرفت که ۴۰ درصد به حوزه برداشت های اینترنتی مرتبط بود.

وی ادامه داد: چهار جرم نخست از جمله برداشت غیرقانونی، کلاهبرداری اینترنتی، هتک حیثیت و انتشار عکس های خصوصی همچنان رتبه اول را دارد در این شرایط چنانچه رمزهای پویا فعال شود آمار این جرائم کاهش می یابد براین اساس به صورت جدی دنبال عملیاتی کردن رمز های یک بار مصرف هستیم.

رئیس پلیس فتا گفت: در این زمینه با بانک مرکزی جلسه و مکاتابات بسیاری داشته ایم چرا که معتقدیم اگر رمزهای یک بار مصرف اجرا شود آمار بسیاری از جرائم کاهش می یابد براین اساس دنبال این موضوع هستیم و اصرار بر اجرایی شدن این طرح داریم.

سردار مجید تاکید کرد: حدود دوسال دنبال اجرایی شدن این موضوع بوده ایم. قرار بود این طرح از اول خرداد ماه امسال اجرا شود، با بانک ها جلسات متعددی داشتیم و بانک ها هماهنگی لازم را انجام دادند اما به دلایلی اول خرداد اجرایی نشد.

وی افزود: شیوه اجرای آن در بانک های مختلف، متفاوت است براین اساس بار دیگر با بانک مرکزی وارد تعامل شدیم و این مساله مطالبه جدی پلیس است. حاصل جلسات با بانک مرکزی نتایج خوبی داشته و به زودی این طرح عملیاتی می شود.

یکی از روش های جلوگیری از حدس زدن کلمات عبور ضعیف و نامناسب استفاده از رمزهای یک بار مصرف یا on tim password است.

رمز یکبار مصرف برای ایمن سازی دسترسی کاربران به سیستم های الکترونیکی است که در آن از قابلیت های رمز نگاری برای تولید رمز تصادفی یک بار مصرف استفاده می شود.

با رمز یک بار مصرف امنیت ورود به سامانه اینترنت‌بانک تقویت می‌شود. همچنین از رمزهای یک‌بار مصرف برای انجام تراکنش‌های مالی در اینترنت‌بانک نیز استفاده می‌شود به این شکل که برای انجام هر تراکنش، به یک رمز جدید نیاز خواهید داشت.

اول خرداد ۹۸ به بانک‌ها اعلام شد تا طرح رمزهای دوم یک بار مصرف را اجرا کنند تا رمزهای ایستا با رمزهای پویا جایگزین شود اما بانک مرکزی این طرح را به دلیل ایجاد مشکل در برخی از اپلیکیشن‌های بانکی به تعویق انداخت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات بانک و بیمه به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.