بررسی وضعیت رمزارزها در آسیا: 5 گزینه برتر نظارتی فین تک در سال 2021

بررسی وضعیت رمزارزها در آسیا: 5 گزینه برتر نظارتی فین تک در سال 2021

برای جوامع بلاک چین، سال 2021 یک ترن هوایی هیجان‌انگیز و گاهی دلخراش در طول یک سال بوده است، زیرا دولت‌ها در سراسر آسیا برای سرکوب یا حمایت از نوآوری‌های مالی نوظهور فناوری بلاک چین اقدام کردند. از سرکوب کریپتو در چین تا تلاش استرالیا برای تنظیم خود به یک رهبر جهانی برای صنعت کریپتو، دولت‌ها مواضع متفاوتی اتخاذ کرده‌اند.

خلاصه ای از 5 مورد که در سال 2021 در حوزه ی رمزارزهای آسیا اتفاق افتاده است :

  • ممنوع کردن ارزهای دیجیتال توسط چین و راه اندازی یوان دیجیتال e-CNY

ممنوعیت چین برای تراکنش‌ها و فعالیت‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال، از جمله مواردی که از طریق صرافی‌های خارج از کشور انجام می‌شود، صنعت را تکان داد. این کشور با ادامه مهاجرت بزرگ از چین به اروپای شرقی و ایالات متحده، سرکوب فعالیت‌های استخراج کریپتو را تشدید کرد. برخی از بزرگترین صرافی‌های ارزهای دیجیتال جهان، از جمله Huobi، OKEx و Binance، توسط موتورهای جستجوی اینترنتی و پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی این کشور مسدود شدند. مقامات چینی با استناد به مسئولیت “حفاظت از دارایی مردم و حفظ نظم اقتصادی، مالی و اجتماعی” علیه بیش از 380 گروه جنایتکار که گفته می شود در نیمه اول سال 2021 در تبلیغات گمراه کننده و پولشویی ارز مجازی دست داشته اند، اقدام کردند،

علیرغم سرکوب کریپتو توسط مقامات، بانک مرکزی چین به طور فعال ارز دیجیتال بانک مرکزی خود (CBDC) یعنی e-CNY را توسعه داده است و انتظار می‌رود در بازی‌های المپیک زمستانی پکن در ماه فوریه استفاده گسترده‌تری از آن انجام شود.

  • بازار کریپتوکارنسی هند در حال افزایش است و در عین حال لایحه جدید پارلمان از ممنوعیت کامل خبر می دهد

جامعه کریپتو هند به دلیل به تعویق افتادن لایحه رمزارزها که انتظار می‌رود در جلسه زمستانی پارلمان ارائه شود، درگیر شده است. با توجه به توضیحاتی که در دستور کار جلسه مجلس ارائه شد، این لایحه با هدف ایجاد چارچوبی برای ارز دیجیتال بانک مرکزی و در عین حال ممنوعیت همه ارزهای دیجیتال خصوصی بود. این خبر فروش وحشتناک ارزهای دیجیتال را برانگیخت که قیمت بیت کوین و اتریوم را تقریباً 24 درصد در اولین روز پس از اعلام در 23 نوامبر کاهش داد.

  • K-pop در کره جنوبی به تب NFT و متاورس مبتلا می شود در حالی که برخی از صرافی های ارزهای دیجیتال برکنار می شوند

 از میان تمام دارایی‌های توسعه‌یافته در بلاک چین، هیچ‌کدام مانند توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) در سال 2021 توجه گروه سازندگان ، هنرمندان، موسیقی‌دانان، تأثیرگذاران، و حتی ورزشکاران و افراد مشهور را به خود جلب نکرده است. به ویژه در کره جنوبی، ستارگان صحنه موسیقی کی پاپ با تأثیر تخمینی 10 میلیارد دلار آمریکا بر تولید ناخالص داخلی این کشور سالانه راه را به NFT و متاورس هدایت کرده اند.

در میان این موج سرمایه گذاری خلاقانه در NFTها، دولت تلاش های نظارتی را روی ارزهای دیجیتال متمرکز کرده است. در مهلت سپتامبر برای الزامات جدید ارزهای دیجیتال، نیمی از 63 صرافی رمزارز کشور به دلیل عدم انطباق حذف شدند. اما در نشانه ای از مهر تایید دولت، قانونگذاران کره جنوبی در حال بحث در مورد چگونگی محافظت از سرمایه گذاران و همچنین ارزهای دیجیتال و NFT هستند.

  • استرالیا به دنبال تحول در بخش پرداخت است

در استرالیا، دولت به دنبال راهبری است و صنعت را تشویق می کند که از آن پیروی کند. گزارش اکتبر استرالیا به عنوان مرکز فناوری و مالی با هدف بهبود رقابت پذیری کشور در صنعت کریپتو جهانی با 12 توصیه نظارتی انجام شد. پس از آن گزارش، در ماه دسامبر، جاش فریدنبرگ، خزانه‌دار این کشور، گفت: خزانه‌داری در حال بررسی الزام صرافی‌های داخلی ارز دیجیتال برای نگهداری دارایی‌های دیجیتال برای مشتریان محلی در ساحل، معرفی رژیم‌های مجوز برای صرافی‌ها و افشای جزئیات بیشتر در مورد توسعه ارز دیجیتال بانک مرکزی است. فریدنبرگ گفت که اینها مهمترین اصلاحات نظارتی مالی در 25 سال گذشته است.

  • در پی سرکوب کریپتو در چین، سنگاپور مجوز یک صرافی کریپتو را صادر کرد

سنگاپور به عنوان یکی از مراکز مالی بزرگ جهان، مسیر خوبی را برای تشویق بخش فین‌تک طی کرده است. به دنبال سرکوب ارزهای دیجیتال در سال جاری توسط چین، بسیاری از علاقه مندان و کسب و کارهای رمزنگاری توجه خود را به سنگاپور معطوف کردند. لیلی زی کینگ، مدیر عامل شرکت کریپتو، گفت: «ما شاهد مهاجرت روزافزون کارآفرینان رمزارز چینی خواهیم بود و من معتقدم که این امر منجر به انتشار فناوری کریپتو در جنوب شرقی آسیا و سرعت بخشیدن به ظهور آسیای جنوب شرقی به عنوان کانون نوآوری ارزهای دیجیتال خواهد شد.»

همین ماه گذشته، پلتفرم معاملات ارزهای دیجیتال مستقر در سنگاپور، کوینهاکو، تأییدیه اصولی از MAS را برای مجوز خدمات رمز پرداخت دیجیتال دریافت کرد، و آن را به اولین صرافی بومی رمزارز محلی تبدیل کرد که اعلام کرد که به دریافت مجوز نزدیک است. در همین حال، Huobi Group، اپراتور بزرگ‌ترین صرافی ارزهای دیجیتال چین، تصمیم به راه‌اندازی یک مرکز منطقه‌ای در سنگاپور گرفته است که نشان‌دهنده گام رو به جلو دیگری است که سنگاپور با هدف ایجاد بازار ارز دیجیتال دوستانه انجام می‌دهد.

در همین حال، بازوی سنگاپور Binance، بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال، درخواست خود را برای دریافت مجوز از MAS در دسامبر پس گرفت و تا فوریه 2022 فعالیت خود را متوقف خواهد کرد.

با کـانــــال تلگــــــرام ارزدیجیتــال سیگنـــال همــــراه ما باشید