رفتار گله ای، کار دست بورس داد

رفتار گله ای، کار دست بورس داد

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

رفتار گله ای، کار دست بورس داد

به گزارش بورس نیوز، بورس تهران دو هفته ای است که بر مدار نزول قرار گرفته است. فعالان بازار سرمایه، دغدغه احیای برجام و کاهش احتمالی نرخ ارز را دارند و در نتیجه این دغدغه، نه فقط سهم های شاخص ساز بازار که حتی سهم هایی که از رشد بازار هم بهره ای نبرده بودند، وارد فاز اصلاح شده اند.

سید حمید علماء مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری داریوش در گفتگو با بورس نیوز در خصوص وضعیت بازار سرمایه بیان کرد: در نظر داشته باشید که فروش شرکت‌ها و صنایع بورسی بر مبنای نرخ ارز سامانه نیما صورت می‌گیرد و مادامی‌که نرخ ارز در بازار آزاد به کمتر از نرخ‌های سامانه نیما نرسیده به‌جای نگرانی در مورد سودآوری شرکت‌ها وجود ندارد اما؛ مشکل اینجاست که اختلاف قابل‌توجهی در حدود 20 درصد بین نرخ ارز در سامانه نیما و نرخ ارز در بازار آزاد وجود دارد.

وی اضافه کرد: این اختلاف نرخ موجب آزردگی تولیدکنندگان شده و انگیزه تولید و صادرات را کاهش داده است.

علما افزود: رفع اختلاف نرخ ارز در سامانه نیما با نرخ‌های بازار آزاد ضروری بوده و معتقدم نرخ ارز در سامانه نیما باید افزایش یابد و به نرخ‌های بازار آزاد نزدیک شود که البته با توجه به حجم نقدینگی و تورم چنین انتظاری کاملاً منطقی است.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه تصریح کرد: حتی اگر نرخ ارز کاهش یابد و همان دلار 23 هزارتومانی سامانه نیما را مبنا قرار دهیم، بازهم بازار سرمایه در قیمت‌های فعلی گران نیست. مشکل بازار سرمایه رفتار گله‌ای و توده‌وار سهامداران در این بازار است.

علما تاکید کرد: با توجه به امکان معامله آنلاین توسط حقیقی‌ها، رفتارهای هیجانی و بدون تحلیل در بازار سرمایه شدت گرفته و شاید بهتر بود در صدور کد‌های معاملاتی آنلاین برای حقیقی‌ها، محدودیت بیشتری در نظر گرفته می‌شد.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری داریوش در معرفی گزینه‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری گفت: نگران روند قیمتی سهم‌های بزرگ بازار نیستم. برای یک سرمایه‌گذاری 3 تا 6 ماهه، بعضی سهم‌های گروه فولادی، زغال‌سنگی و اوره‌ای مناسب هستند.

وی ادامه داد: در بعضی از سهم‌ها اما، سودآوری شرکت متناسب باقیمت سهم رشد نکرده و باوجود رشد شاخص کل بورس در چند ماه اخیر، این سهم‌ها تکان نخورده است. بازار سرمایه این روزها رفتار منطقی‌تر و تحلیلی‌تری نسبت به سال قبل دارد و نباید انتظار داشت با مثبت شدن شاخص کل بورس، تمامی سهم‌های بازار مثبت شده و رشد کنند.

علما در پایان خاطرنشان کرد: نه‌فقط معتقدم بعضی از سهم‌های بازار پتانسیل رشد ندارند، که تصور می‌کنم شاید به خاطر عدم اقبال سهامداران به گروهی از سهم‌ها، شاهد افت بیشتر این سهم‌ها نیز باشیم.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.