دانلود اپلیکیشن

رشد دلار تندتر شد

رشد دلار تندتر شد

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، با این حال، بیشتر معامله‌گران اعتقاد دارند که روند هفته جاری و واکنش معامله‌گران‌به سقف‌های تاریخی سکه و دلار از اهمیت زیادی برای آینده بازار برخوردار است. بازارها به پیچ حساسی رسیده‌اند که عبور از آنها، فاز جدیدی از انتظارات را برای معامله‌گران ایجاد خواهد کرد. در نقطه مقابل، بازگشت از سقف‌های قیمتی می‌تواند التهابات بازار را تا حد زیادی کاهش دهد و معامله‌گران کاهشی را در بازار فعال‌تر کند.

برخی از فعالان عنوان می‌کنند معامله‌گران‌ به احتمال زیاد در آستانه سقف تاریخی دلار یعنی عدد 25 هزار و 900 تومانی، در زمینه خرید تردید خواهند کرد. این گروه معتقدند در آستانه سقف‌های تاریخی و نقاط مقاومتی، احتیاط معامله‌گران بزرگ بیشتر از قبل می‌شود و تا زمانی که از شکستن سقف اطمینان حاصل نکرده باشند، در موقعیت خرید قرار نخواهند گرفت. این درحالی است که عده دیگری باور دارند، بازار با تغییرات انتظارات و ورود تقاضای جدید مواجه شده است و این عوامل می‌توانند زمینه‌ساز ثبت قیمت‌های تاریخی جدیدی در بازار شوند. در کنار این، افزایشی‌ها باور دارند که دلار با افزایش قابل‌توجه هفته‌های اخیر برای معامله‌گران سایر بازارها جذاب‌تر خواهد شد.

سکه 30 قدم تا کانال جدید

روز پنج‌شنبه بسیاری از کانال‌های اطلاع‌رسانی و رسانه‌های خبری اشاره کردند که قیمت سکه امامی از مرز 12 میلیون تومانی عبور کرده است؛ بخشی از واقعیت در این خبر وجود داشت، ولی نکته مهم‌تر این بود که قیمت بسته شده فلز گران‌بهای داخلی، زیر مرز 12 میلیونی و روی عدد11 میلیون و 970 هزار تومان قرار گرفت. البته این قیمت سکه در معاملات عمده بود و دشوار است کسی در روز پنج‌شنبه موفق شده باشد حوالی ساعت 4 عصر در حجم خرد، سکه را زیر 12میلیون تومان خریداری کرده باشد. با این حال، برای بررسی روند بازارها، قیمت این فلز گران‌بها در معاملات عمده گزارش می‌شود، چراکه خبر از رفتارهای متقاضیان و عرضه‌کنندگان بزرگ می‌دهد.

سکه هرگز در طول تاریخ معاملاتی خود سطح قیمتی 11 میلیون و 900 هزار تومانی را تجربه نکرده بود و همین مساله می‌تواند به تنهایی انتظارات افزایشی را بیشتر کند. با این حال، برخی فعالان عنوان می‌کردند که سکه‌بازان حرفه‌ای ممکن است در آستانه یک مرز مقاومتی مهم اقدام به سودگیری کنند و همین مساله تا حدی به عقب راندن این فلز گران‌بها کمک کند.

مساله مهم در بازار سکه

یکی از مسائل مهم برای معامله‌گران بزرگ سکه،‌ روند بهای طلای جهانی است که در تصمیم خرید یا فروش سکه‌بازان می‌تواند اثر زیادی داشته باشد. روز پنج‌شنبه هم یکی از دلایل مهم حضور مقطعی فلز گران‌بهای داخلی در کانال 12 میلیون تومانی، افزایش بهای اونس در بازارهای جهانی و گذر از محدوده هزار و 960 دلار بود.گفته می‌شد که بازگشت اونس به سطوح قیمتی پایین‌تر در آن روز، موجب شد که سکه هم از کانال 12 میلیون تومانی عقب‌نشینی کند. به‌رغم این عقب‌نشینی، سکه در هفته‌ای که گذشت، حدود 6درصد رشد قیمت را به ثبت رساند که رقم قابل‌توجهی است. سکه دو هفته قبل هم 7/ 3 درصد افزایش قیمت را به ثبت رسانده بود. به این ترتیب، سکه که ششم شهریورماه در محدوده 10 میلیون و 800 هزار تومانی قرار داشت، طی حدودا 14روز توانست بیش از یک میلیون تومان گران شود.

همچنین سکه در معاملات پشت خطی روز جمعه عمدتا بالای 12 میلیون تومان معامله شد.

روزهای درخشش سکه کوچک

سهم رشد ربع سکه در دو هفته اخیر فراتر از سکه امامی بوده است. ربع سکه دو هفته پیش در نزدیکی مرز 3 میلیون تومانی قرار داشت و روز پنج‌شنبه به نزدیکی سطح 3 میلیون و 500 هزار تومان رسید. قیمت بسته شده ربع سکه برای روز پنج‌شنبه 3 میلیون و 400 هزار تومان عنوان شد که بیش از 5/ 7 درصد رشد طی یک هفته را نشان می‌داد. به‌نظر می‌رسد، سطح تقاضا برای این سکه کوچک در هفته‌های جاری به طرز قابل‌توجهی بالاتر رفته است و عرضه فروشندگان بازار نیز پاسخگوی این تقاضا نبوده است. ربع سکه در چنین فضایی، بیشترین بازدهی را در هفته گذشته به نام خود ثبت کرد.

در این میان، قیمت هر گرم طلای 18 عیار هم در هفته گذشته نه تنها بالای سطح یک میلیون و 100 هزار تومان تثبیت شد، بلکه تا سطح یک میلیون و 150 هزار تومان بالا رفت. هر گرم طلای 18 عیار، روز پنج‌شنبه، 4 هزار تومان رشد کرد و به بهای یک میلیون و 154 هزار تومان رسید. با این رشد، میزان بازدهی طلا به نزدیکی 5 درصد در هفته گذشته رسید.

یکی از عوامل رشد ربع سکه و سایر سکه‌های طلا در هفته‌ای که گذشت، رشد بهای دلار در بازار داخلی بود. دلار در کانال 24 هزار تومانی هفته را آغاز کرد، ولی به سرعت و با قدرت به کانال 25 هزار تومانی رفت. برخی از معامله‌گران باور دارند که خریداران در آستانه سقف قبلی یعنی محدوده 25 هزار و 900 تومانی، احتیاط بیشتری در خرید خواهند کرد و آماده اصلاح قیمتی خواهند شد. این درحالی است که افزایشی‌های بازار معتقدند دلار روند صعودی محکمی را در ماه آخر تابستان آغاز کرده است و نشانه کاهشی خاصی هم به بازار مخابره نشده است که براساس آن، معامله‌گران میزان فروش ارزی خود را بالاتر ببرند.

از لحاظ آماری می‌توان گفت که سرعت رشد دلار در هفته گذشته کمی تندتر شد. اسکناس آمریکایی در هفته‌ای که گذشت، 6 درصد افزایش قیمت را به ثبت رساند. این در حالی بود که دو هفته پیش تنها 2/ 3 درصد رشد را تجربه کرده بود. با این حال، نمی‌توان از چنین روندی به‌طور مستقیم برداشت کرد که در هفته جاری نیز شاهد ادامه روند رشد دلار خواهیم بود.

در این میان، برخی تحلیلگران ‌به بازارساز پیشنهاد می‌دهند که در کنار عرضه ارز از قیمت‌های بالا، سعی کند که انتظارات بازیگران ارزی را نیز مدیریت کند. به‌طور مسلم بازارساز ارزی به تنهایی نمی‌تواند گامی در جهت تغییر جهت انتظارات بردارد، ولی می‌تواند تلاش کند که سایر رکن‌های تصمیم‌گیری، بحث انتظارات در بازار ارز را جدی بگیرند. نمی‌توان نقدینگی که در بازار وجود دارد را تنها با عرضه ارز به دام انداخت؛ باید این نقدینگی از مکان‌های پرخطر مانند سکه و دلار خارج شود و به‌عنوان مثال به سوی مکان‌های امن مانند بانک‌ها بازگردد. در کنار این، گروهی از فعالان اعتقاد دارند، برخی از معامله‌گران ارزی نگران بازگشت تحریم‌های سازمان ملل هستند و به همین دلیل است که به سوی بازار ارز آمده‌اند. گروهی هم اعتقاد دارند، نزول شاخص کل بورس موجب شده است که تقاضا به سوی بازارهای ارز و سکه رهسپار شود. هرچند شواهدی برای این گفته به جز روند معکوس این دو بازار عنوان نکرده‌اند. تا همین چند وقت پیش اعتقاد بر این بود که افزایش قیمت دلار محرک رشد شاخص کل بورس است.

index

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • علی داور

  سلام هر موقع آقای همتی صحبت تو برنامه بی تعارف از ارزان شدن دلار کرد این شد آقای همتی میشه صحبت نکنید خواهشا

 • اصلا از کجا معلوم کار خودشون نیست

 • حسن_ دولت

  سلام 🌺 این طور که به نظر اینجانب می رسد : سرمایه گذاری در شرکت ها ی بورسی در هر کشوری از جمله ایران می تواند محرک موثری در چرخهٔ تولید کشور در صنعت های مختلف از جمله نفت ،پتروشیمی ،،معادن، کشاورزی ،دامپروریی ،مسکن ،خودرو ،گردشگری ، ……نقش مؤثر و تعیین کننده داشته باشد. حال بخش عمدهٔ این سرمایه بورس می تواند که مازاد درآمدهای دولت ،کشور باشد((که خواه ناخواه ، منافع حاصل از مشارکت دولت در بورس نهایتأ به نفع پیشرفت ،توسعه و آبادانی مملکت برای عموم مردم گردد)) بخشی دیگر از بانک ها،صندوق های مالی ، اعتباری باشد و بخشی نیز سرمایه شخصی مردم بطور مستقیم در این سازمان وارد شود .قدر مسلم وقتی سرمایهٔ زیادی جمع آوری و درست سازماندهی ،مدیریت گردد ،خواه ناخواه سود دهی قابل توجهی را خواهد داشت .حال با توجه به شرایط حاکم بر کشورمان تحریم ،تورم و…..یقینأ با بالا رفتن هزینه ها که بطور مستقیم در زندگی ،معیشت مردم تاثیر می گذارد و دیگر از مشکلات در این شرایط مملکت ،همانطور که شاهد هستیم ، کاهش ارزش پول ملی است .لذا دولت ،دست اندرکاران ،مسئولان ،مدیران کشور حداقل در این شرایط با مشارکت مردم در این نهاد(بورس) که بعضی فراخور خود و دستمزد اندک شان اعم از کارگر ،کارمند و غیره که حداقل پس انداز خود را در این سازمان بورس به امانت می سپارد ،دور از انصاف است که از
  درآمدهای کلان ،هنگفتی که در بورس عاید شرکت ها ی مختلف دولتی ،خصوصی (که از امکانات ،مزایایی هم سود می برند) حداقل درصد منفعتی به مردمی که مشارکت کرده اند ،تعلق نگیرد یا به ازای مقدار پولی که به اصطلاح سرمایه گذاری کرده اند ،ارزش ریالی آن حفظ شود ،قدرت خرید ایشان در طول زمان به نصف یا کمتر تقلیل پیدا نکند.نه اینکه در اینجا هم سودهای کلان فقط عاید سرمایه داران بزرگ و صاحبان شرکت ها یی که از امکانات دولت و کشور بهره برده اند،گرددو ضرر و زیان در این شرایط باز هم متوجه مردمی که برای حفظ ارزش پول خود بورس را ((با توجه به تبلیغات گسترده در این زمینه)) محلی برای این منظور در نظر گرفته اند.لذا تقاضا دارم همانگونه که پولدارها ازین سفر پهن شده که قسمت عمده سرمایه آن باز سرمایه ملّی،دولتی است ،و استفاده های چند برابر سرمایه شأن را می برند ،آن دسته از مردمی هم که اندک پول خود را در این سازمان می سپارند مانند سرمایه داران بزرگ
  از منافع بهره ببرند .که حداقل ارزش اندک پس انداز ایشان حفظ گردد.یقینأ و مطمئنأ تشخیص ،شناسایی ایشان برای اختصاص دادن منفعت به نسبت سپرده هایشان مانند سرمایه داران بزرگ که استفاده می کنند،اختصاص یابد ،کار دشواری نیست .
  نه اینکه با این اوضاع و احوال نه تنها اندک سرمایه ایشان هم به نصف و کمتر مبدل گردد و منجر به سختی ،دشواری بیشتری گردنند.هوالطیف و الخبیر

  • کارشناس تیم سیگنال

   با سلام
   ممنون از توضیحاتتون

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
پنجشنبه
3 مهر 1399