رشد بورس، واقعی یا حباب؟

رشد بورس، واقعی یا حباب؟
خلاصه اخبار

ه عقیده تحلیل گران آنچه رشد شاخص را تا مرز 300 هزار رقم زده است و حتی ممکن است در ماه های آتی آن را به اعدادی رؤیایی نیز برساند هجوم نقدینگی افراد حقیقی به سوی بورس است. آمارها نشان می دهند که از ابتدای سال 98 تا کنون نزدیک به 7,500 میلیارد تومان نقدینگی جدید از سوی افراد حقیقی به بازار سهام تزریق شده است

در حالی که این روزها شاهد آن هستیم که بخش های مختلف اقتصادی با مشکلات زیادی دست به گریبان هستند، اما بورس با رشدهای مداوم شاخص روبروست و از ابتدای سال 98 تا کنون شاخص بورس بیش از 65 درصد رشد کرده است. بخشی از این رشد نتیجه عقب ماندگی بورس از سایر بازارها مانند ارز و مسکن بود. در حقیقت سیاستهای کنترلی دولت روی نرخ کالا و خدمات در سال گذشته باعث شد درآمد شرکتهای بزرگ بورسی نسبت به بقیه شرکتها با تاخیری شش ماهه افزایش پیدا کند.

این تاخیر باعث عقب ماندن قیمتهای سهام از سایر بازارها شد که در نتیجه آن، اولین پالس صعودی بازار در شهریور و مهر سال 97 ظاهر شد. پس از آن نیز شاهد پالسهای صعودی متوالی در اردیبهشت و خرداد سال جاری بودیم. با رشد شاخص بورس تا نزدیکی قله 240 هزار واحدی در پایان خرداد، بسیاری انتظار داشتند که شاهد توقف رشد شاخص باشند. اما پس از چند روز استراحت شاخص دوباره مسیر رشد خود را ادامه داد و مرز روانی 300 را نیز به سادگی فتح کرد.

رشد بورس، واقعی یا حباب؟

به عقیده تحلیل گران آنچه رشد شاخص را تا مرز 300 هزار رقم زده است و حتی ممکن است در ماه های آتی آن را به اعدادی رؤیایی نیز برساند هجوم نقدینگی افراد حقیقی به سوی بورس است. آمارها نشان می دهند که از ابتدای سال 98 تا کنون نزدیک به 7,500 میلیارد تومان نقدینگی جدید از سوی افراد حقیقی به بازار سهام تزریق شده است که نزدیک به 2,000 میلیارد تومان آن مربوط به شهریورماه است. این حجم از نقدینگی گرچه در قیاس با نقدینگی 2,000 هزار میلیارد تومانی کشور رقم ناچیزی است، اما بزرگی آن در قیاس با معاملات روزانه 1,000 تا 2,500 میلیارد تومانی روزانه سهام در بورس و فرابورس کاملا قابل لمس است.

بنابراین برای پیش بینی تداوم رشد بازار بورس در ماه های آتی باید سه موضوع ذیل را مد نظر داشت:

اول) رشد نقدینگی کل کشور و میزان جذابیت بازارهای موازی نظیر ارز، طلا و املاک

دوم) میزان جذب نقدینگی کشور به سپرده های بانکی

سوم) تداوم جذابیت بازار سرمایه برای نقدینگی

از سوی دیگر باید توجه داشت که در ماه های گذشته علیرغم رشد نقدینگی، شاهد ثبات نسبی نرخ ارز بوده ایم. در صورتی که سیاستگذار در ماه های آتی به ارز اجازه رشد جزئی نرخ دهد، خود این اتفاق می تواند با تاخیر کوتاهی تاثیر خود را در سود شرکتهای بزرگ نظیر فولادسازان و پتروشیمی ها نشان دهد که به نوبه خود باعث رشد قیمت سهام و شاخص بورس خواهد شد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.