رایزنی های رحمانی فضلی در تاجیکستان

رایزنی های رحمانی فضلی در تاجیکستان

به گزارش سیگنال به نقل از شبکه خبر، به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

دکتر عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران عصر امروز با رئیس جمهور تاجیکستان «امامعلی رحمان» دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار، مقامات دو کشور ایران و تاجیکستان به بررسی مناسبات و روابط دوجانبه تاجیکستان و ایران، به خصوص وضعیت و چشم انداز همکاری‌های دو کشور در حوزه امنیتی پرداختند.

در همین راستا تاکید شد: تا به امروز میان دو کشور ایران و تاجیکستان، بیش از 160 سند همکاری دوجانبه، از جمله یادداشت تفاهم در زمینه اصول و چارچوب همکاری دوجانبه در حوزه امنیت به امضا رسیده است که زمینه حقوقی مناسبات دو طرف را تشکیل می‌دهند.

رئیس جمهوری تاجیکستان در این دیدار بر اجرای همه جانبه سند همکاری‌های امنیتی به امضا رسیده که در جهت تقویت همکاری‌های بین مقامات کشور دو کشور زمینه مساعد را فراهم آورده است، و اجرای فعالانه مفاد این سند تاکید کرد.

همچنین دو طرف درخصوص مسائلی مانند تشدید رقابت‌های ژئوپلیتیک، تهدیدات عصر حاضر به امنیت جهانی و منطقه‌ای تبادل نظر کردند.

دو طرف درخصوص پاندمی کرونا و آثار آن در بروز بحران شدید اقتصادی و مالی جهانی که بدون شک وضعیت کنونی و آینده کشور‌های منطقه را به طور جدی تهدید می‌کند، نیز به بحث و تبادل نظر پرداختند و نسبت اقدامات عملی دولت‌های دو کشور جهت مبارزه با این پاندمی جهانی تبادل نظر کردند.
دکتر رحمانی فضلی در دیدار وزیر داخلی تاجیکستان هم، ضمن بررسی تحولات منطقه گفت: در منطقه خاورمیانه، افراطی گری، تروریسم، قاچاق انسان، قاچاق مواد مخدر و ناامنی، عمدتاً توسط کشور‌های خارج از منطقه ایجاد می‌شود.

دکتر رحمانی فضلی به مقاومت جمهوری اسلامی ایران در طول 42 سال در برابر فشار‌ها و تهاجمات خارجی اشاره کرد و علت اکثر اتفاقات پیرامون ایران را خشم کشور‌های خارج از منطقه به خاطر استقامت، پایداری و استقلال جمهوری اسلامی و ایجاد امنیت و ثبات بدون نیاز به بیگانگان بیان کرد.
وزیرکشور همچنین با اشاره به وجود اشتراکات فراوان سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، تاریخی و زبانی بین دو کشور ایران و تاجیکستان، تصریح کرد: ملت‌های دو کشور خواهان گسترش روابط فی ما بین هستند. دو کشور اشتراکات زیادی دارند و به دنبال صلح، ثبات، عدالت و امنیت در منطقه و در همه کشور‌ها هستیم. مردم ما نیز این انتظار را از ما دارند و ما آمادگی گسترش روابط میان دو کشور را داریم.
دکتر رحمانی فضلی تاکید کرد: کشور‌های منطقه و مردم منطقه خود می‌توانند مشکلات و مسائل خود را حل کنند و به رغم فراز و نشیب‌هایی که در روابط دو کشور بوده است، بستر‌ها و اشتراکات فراوانی که بین دو کشور وجود دارد، ایجاب می‌کند که روابط دو کشور در مسیر توسعه همکاری ها، سرمایه گذاری‌های مشترک اقتصادی و تجاری، ایجاد همکاری‌های مشترک پیش رود.
وزیر کشور با توجه به ماموریت‌های وزارت کشور جمهوری اسلامی در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و امنیتی و بحران و ثبت احوال برای همکاری در همه این زمینه‌ها با دولت تاجیکستان اعلام آمادگی کرد.
وزیر امور داخلی تاجیکستان نیز در این دیدار، با توجه به تحولات منطقه‌ای و سابقه روابط و همچنین وجود مظاهر تروریسم و افراط گرایی به خصوص گسترش گروه‌های تروریستی در منطقه، اظهار کرد: تجربه ثابت کرده است که مبارزه با تروریسم، جنایات سازمان یافته و قاچاق مواد مخدر و جرایم سایبری بدون همکاری سایر کشور‌ها امکان پذیر نیست و با توجه به سابقه و تجربیات ایران، آماده همکاری در همه این زمینه‌ها هستیم.
در این گفتگو دو طرف بر اجرایی شدن موافقتنامه همکاری‌های امنیتی و انتظامی دو کشور، همکاری و تبادل اطلاعات و تجربیات در مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی، تروریسم و افراطی گری، مبارزه با تولید موادمخدر، مواد روانگردان و پیش سازه‌های آن و قاچاق این مواد، همکاری در زمینه تبادل اطلاعات مجرمان تحت تعقیب در چارچوب توافقات فیمابین، مبارزه با قاچاق آثار هنری، میراث فرهنگی، اسلحه، مهمات و مواد منفجره، تاکید کردند.
همچنین دو طرف با مشارکت در تقویت ساختار‌های منطقه‌ای مبارزه با مواد مخدر در چارچوب همکاری‌های دوجانبه و منطقه‌ای موافقت کردند.
تاکید بر همکاری و همراهی با یکدیگر برای اتخاذ مواضع مشترک نزد مجامع و سازمان‌های بین اللملی و منطقه ای، تاکید بر حسن رفتار با اتباع و شهروندان یگدیگر و ارتقای همکاری‌های پلیس دو کشور در زمینه تبادل اطلاعات و تجربیات در مبارزه با انواع جرایم از دیگر محور‌های گفتگو‌های دو وزیر بود.
همچنین دکتر رحمانی فضلی در بازدید از آکادمی وزارت امور داخلی تاجیکستان مجدد بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای همکاری جهت آموزش نیرو‌های پلیس، انتقال تجربیات و بهره مندی نیرو‌های تاجیکستان از تجارب نیروی انتظامی ایران تاکید کرد و گفت: با توجه به وسعت و تنوع همسایگان جمهوری اسلامی و با توجه به حوادث مختلف خصوصا مبارزه با قاچاق انسان، مواد مخدر و مبارزه با تروریسم در سطح وسیع و همچنین تولیدات و فناوری بالای ایران، جمهوری اسلامی آماده تمدید قرارداد پیشین در این ارتباط است.
گفتنی است؛ آکادمی وزارت امور داخلی تاجیکستان دوره‌های آموزشی متنوعی را برای پلیس از جمله پلیس مبارزه با قاچاق مواد مخدر، پلیس مبارزه با تروریسم و پلیس راهنمایی و رانندگی برگزار می‌کند. در سفر پیشین وزیر کشور ایران به تاجیکستان تفاهم نامه همکاری آکادمی وزارت امور داخلی تاجیکستان با دانشگاه امین نیروی انتظامی منعقد شده است.
در جریان سفر وزیر کشور به تاجیکستان، همچنین، معتمدیان استاندار خراسان رضوی در ملاقات با وزیر صنایع تاجیکستان درخصوص همکاری و حل مشکلات شرکت‌های دولتی و خصوصی ایرانی در تاجیکستان رایزنی و دو طرف بر سرمایه گذاری مشترک و افزایش ارتباط استان‌های همجوار دو کشور تاکید کردند.
معتمدیان با استاندار ختلان نیز دیدار و دو طرف درراستای توسعه روابط دو استان خراسان رضوی و ختلان گفتگو کردند. پیش از این رزم حسینی استاندار سابق خراسان رضوی در این خصوص با مقامات تاجیکستان گفتگو و مذاکره کرده بود.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
شنبه
9 اسفند 1399