ذخایر نفت و گاز کشور نسبت به 40 سال قبل کاهش نیافته است

ذخایر نفت و گاز کشور نسبت به 40 سال قبل کاهش نیافته است
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم، سیدصالح هندی، مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه “میزان ذخایر نفت درجای کشور با میزان این ذخایر در 40 سال قبل برابری می‌کند و ذخایر درجای کنونی گاز نیز هشت برابر میزان این ذخایر در سال 57 است”، افزود: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی رایج […]

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم، سیدصالح هندی، مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه “میزان ذخایر نفت درجای کشور با میزان این ذخایر در 40 سال قبل برابری می‌کند و ذخایر درجای کنونی گاز نیز هشت برابر میزان این ذخایر در سال 57 است”، افزود: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی رایج بود که نفت و گاز مملکت 20 سال دیگر تمام می‌شود، اما یک مقایسه ساده نشان می‌دهد ذخایر درجای نفت و گاز کشور نه تنها نسبت به 40 سال پیش کاهش نیافته، بلکه حتی ذخایر گازی ما نسبت به آن زمان هشت برابر است.

هندی دستیابی به این میزان ذخایر را مرهون فعالیت‌های اکتشافی دانست که در این سال‌ها در کشور انجام شده و اظهار کرد: نکته حائز اهمیت، توجه به برداشت و مصرف مستمر نفت و گاز در سال‌های گذشته است. به عبارت دیگر، ما در شرایطی درباره ذخایر قابل توجه گاز درجا در کشور حرف می‌زنیم که با گازرسانی‌های گسترده پس از انقلاب، امروز معدود روستاهایی هستند که هنوز از نعمت گاز برخوردار نشده‌اند، حال آنکه پیش از انقلاب یک روستا هم گازرسانی نشده بود.

طبق اعلام وزارت نفت، در طول 40 سال پس از انقلاب اسلامی، در مجموع 73 میدان نفت و گاز جدید مشتمل بر 36 میدان نفتی و 37 میدان گازی کشف شده است، همچنین 36 لایه جدید در میدان‌های کشف‌شده پیشین شناسایی شده و با حفر چاه‌های تحدیدی حجم هشت لایه مخزنی نیز در این مدت افزایش یافته است.

نتایج حاصل از اکتشافات نفت و گاز نشان می‌دهد که 25 درصد ذخایر نفتی در دوران پس از پیروزی انقلاب کشف شده، در حالی که در بخش گاز، عمده اکتشاف‌ها (75 درصد) مربوط به دوران پس از پیروزی انقلاب بوده است.

بر اساس اعلام مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، هم‌اکنون از مجموع ذخایر نفتی کشف شده، 45 درصد توسعه نیافته است که این مقدار در بخش گاز به 77 درصد می‌رسد. همچنین این آمار، اطمینان خاطر و حق انتخاب کافی برای صنعت نفت و کشور در زمینه توسعه میدان‌های نفتی و گازی ایجاد می‌کند.

در همین حال شرکت ملی نفت ایران نیز اعلام کرده که با توجه به برخورداری کشور از ذخیره قابل استحصال گاز به میزان حدود 33 تریلیون مترمکعب و تولید تجمعی سالانه فعلی حدود 0.3 تریلیون مترمکعب، ذخایر گازی موجود برای تامین نیاز کشور تا بیش از 50 سال آینده کافی خواهد بود و بحرانی از منظر تولید و تامین گاز مصرفی متوجه کشور نیست. افزون بر این، ظرفیت‌های گازی اکتشافی که در ‌آینده به میزان ذخایر گازی کشور افزوده خواهد شد نیز می‌تواند پاسخگوی روند  تقاضای گاز باشد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات کامودیتی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.