دیدار اروپایی ها با ظریف اهمیت دیپلماسی را مخابره کرد

دیدار اروپایی ها با ظریف اهمیت دیپلماسی را مخابره کرد
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از ایرنا، “تامس کانتریمن” که دستیار وزیر خارجه پیشین امریکا هم بوده است، روز شنبه در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا درباره سفر اخیر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به کشورهای اروپایی از جمله فرانسه برخلاف تحریم امریکا این مطلب را مطرح کرد. دولت ترامپ در […]

به گزارش سیگنال به نقل از ایرنا، “تامس کانتریمن” که دستیار وزیر خارجه پیشین امریکا هم بوده است، روز شنبه در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا درباره سفر اخیر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به کشورهای اروپایی از جمله فرانسه برخلاف تحریم امریکا این مطلب را مطرح کرد.
دولت ترامپ در ادامه فشار حداکثری خود بر مردم ایران، رییس دستگاه دیپلماسی ایران را تحت تحریم قرار داد.
رییس انجمن کنترل جنگ افزار در واشنگتن افزود: اروپایی ها به صراحت می گویند  دیپلماسی را رها نخواهند کرد؛ اینکه دولت ترامپ ظریف را تحریم کرده، شبیه هزاران تناقض دیگری است که در این دولت می بینیم.
کانتریمن درباره تلاش های امانویل مکرون رییس جمهوری فرانسه برای حفظ برجام هم گفت: من از ابتکار فرانسه استقبال می کنم، هر چند من چندان خوش بین نیستم که موفق باشد.
وی تاکید کرد: با این حال یک روزنه کوچک برای موفقیت این ابتکار وجود دارد و ان، الگوی کلی رفتار ترامپ است. او توافق را به هم می ریزد، سپس بر سر همان توفق دست به مذاکره زده و توافق می کند.
دستیار وزیر خارجه پیشین امریکا تصریح کرد: او این الگو را در خصوص توافق تجارت ازاد اتلانتیک شمالی به کار برد. اگر بتواند، همین گونه در خصوص برجام عمل کند و یک شکل جدید به ان بدهد، شاید نتیجه خوبی به دست اید.
کانتریمن در پاسخ به این سوال که این کار چگونه می تواند در قالب برجام اجرایی شود، اظهار کرد: اگر ایالات متحده با کانال اروپایی ها برای کمک های انسانی مخالفت نکند، به نظرم شانس توافق وجود خواهد داشت اما نمی دانم اقای ماکرون چه چیزی در ذهن دارد.
وی ادامه داد پیش بینی اینکه ترامپ به دنبال چیست، سخت است و هر کسی هم ادعا کرده ان را می داند، معمولا پیشگویی او اشتباه از اب درامده است.
رییس انجمن کنترل سلاح اضافه کرد: ترامپ مشاورانی دارد که می گویند فشار حداکثری با اقدام نظامی می تواند به تغییر رژیم منجر شود. مشاوران دیگر وی می گویند که با  فشار حداکثری می توان با ایران گفت وگو کرده و به یک توافق بهتر دست یافت.
کانتریمن خاطرنشان کرد: دشوار بتوان حدس زد ترامپ به حرف چه کسی گوش می دهد اما به باور من یک الگوی مشخصی در رویکرد ترامپ هست که اگر وی بتواند ادعا کند چیزی را به دست اورده و ایجاد کرده است، ان را پیروزی خود اعلام می کند ولو اینکه چیزی خیلی شبیه به ان چیزی باشد که پیشتر وجود داشته است.
وی تاکید کرد: با این حال، هم جان بولتون و هم مایک پمپیو موضع سرسختانه ای درباره مذاکره با ایران دارند.
این مقام پیشین وزارت خارجه امریکا درباره ارزیابی خود از عملکرد اروپا برای حفظ برجام و جبران خسارت ناشی از تحریم های ایران گفت: به نظر من تلاش های اروپایی ها باید قویتر صورت بگیرد. این کار هم نیازمند مخالفت جدی و بیشتر انها با دولت ترامپ است. این کار برای اعتبار اروپایی ها هم باشد باید انجام شود.
کانتریمن در پاسخ به اینکه چرا اقدامات اتحادیه اروپا کند و اندک است، گفت: زیرا ایران یکی از صدها مساله ای است که بین اروپایی ها و امریکا مطرح است و  انها خیلی با احتیاط با ایالات متحده تعامل می کنند.
وی تصریح کرد: هنوز احتمال حفظ برجام وجود دارد اما چشم انداز خیلی روشنی در پیش نیست.