دژپسند: زمان حذف صفر از پول ملی مشخص نیست

دژپسند: زمان حذف صفر از پول ملی مشخص نیست
خلاصه اخبار

فرهاد دژپسند در حاشیه جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در جمع خبرنگاران درخصوص بازار متشکل ارزی گفت: تمام اقداماتی که باید از نظر حقوقی و مقرراتی برای تشکیل این بازار ایجاد می‌شد توسط حاکمیت انجام شده و بقیه کارها، کارهای شرکتی است که در حال انجام است. وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار کرد: آنچه من در مورد بازار متشکل ارزی اعلام کرده‌ام، تحقق یافته است.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، دژپسند همچنین در رابطه با حذف صفر از پول ملی بیان کرد: پیشنهاد بانک مرکزی در این مورد اعلام شده و در فرآیند کارشناسی قرار دارد؛ اما این فرآیند سیری دارد تا در دولت بررسی و تصمیم‌گیری شود. وی در ارتباط با زمان حذف صفر از پول ملی بیان کرد: این کار الزاماتی دارد و برای آن باید رفتارهای پیشین و پسین مالی پیش‌بینی شود؛ بنابراین به بررسی کارشناسی نیازمند است و طی بررسی‌ها باید تمام احتمالات در نظر گرفته شود.

دژپسند اظهار کرد: بنابراین حذف صفر دقت می‌خواهد و از آنجا که این کار، کار بسیار دقیقی است نمی‌توان برای آن تاریخ و زمانی اعلام کرد. وزیر امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به این سوال که با توجه به سفته‌بازی‌ها چرا طرح مالیات بر عایدی سرمایه اجرایی نمی‌شود، گفت: برای این منظور در حال اصلاح قانون مالیات مستقیم هستیم و این کار حتما باید به‌گونه‌ای سازمان‌دهی شود تا انگیزه منفی ایجاد نکند.

بنابراین این اقدام با ظرافت در حال انجام است. وی گفت: یکسری فعالیت‌های اختلال‌زا وجود دارد که به‌واسطه آن اختلال‌زایی جاذبه‌هایی ایجاد می‌کند که منابع به آن سمت و سو حرکت می‌کند؛ بنابراین قطعا باید با وضع مالیات موثر مانع از ایجاد اختلال در فعالیت اقتصادی شد و در آینده‌ای نزدیک در مورد آن پیشنهادهایی خواهیم داد. دژپسند همچنین در رابطه با اختلاف آماری بین بانک مرکزی و وزارت اقتصاد در مورد میزان بازگشت ارز حاصل از صادرات گفت: این اختلاف به زمان اعلام بستگی دارد چنانچه میزان بازگشت ارز حاصل از صادرات اکنون با فردا متفاوت باشد. وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه صادرکنندگان در مورد بازگشت ارز حاصل از صادرات تصمیم درستی گرفته‌اند، بیان کرد: ما هم از این موضوع استقبال می‌کنیم. بنابراین با توجه به روند بازگشت ارز صادراتی هر روز میزان بازگشت ارز حاصل از صادرات عدد متفاوتی است. وی افزود: بخشی از ثبات بازار ارز ناشی از همین موضوع است؛ ضمن اینکه بازگشت ارز به چرخه اقتصاد به رونق تولید کمک می‌کند.

برچسب‌ها