دو عامل برای صف‌نشینی «شسپا»

دو عامل برای صف‌نشینی «شسپا»
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام، درحالی که سهام نفت سپاهان در سقف نوسان روزانه قیمتی رشد کرد که سهامداران برای نماد «شسپا» باید چند نکته را مورد توجه قرار دهند.   سهام نفت سپاهان با رشد قیمت تا  صف خرید در سقف قیمت نوسان روزانه رشد کرد. در این میان رویه معاملاتی این […]

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام، درحالی که سهام نفت سپاهان در سقف نوسان روزانه قیمتی رشد کرد که سهامداران برای نماد «شسپا» باید چند نکته را مورد توجه قرار دهند. 

 سهام نفت سپاهان با رشد قیمت تا  صف خرید در سقف قیمت نوسان روزانه رشد کرد. در این میان رویه معاملاتی این نماد قابل توجه است. در خصوص این نماد چند نکته باید مورد توجه قرار گیرد.

 نخست افت ماده اولیه موضوعی بود که در هفته‌های قبل بارها مورد اشاره قرار گرفت. در عملکرد ماهانه این شرکت همچنان امکان تفکیک نرخ فروش داخلی از صادراتی وجود ندارد و همین موضوع تردید در خصوص رویه آتی فروش این شرکت را به وجود آورده است.

 به صورت کلی هزینه تولید نفت سپاهان به شدت کاهش یافته است اما اگر هم‌زمان با کاهش هزینه، افت مبلغ فروش را نیز شاهد باشیم اثر مثبت کاهش هزینه ماده اولیه می‌تواند خنثی می‌شود. در چنین شرایطی رشد نرخ دلار در بازار آزاد می‌تواند در افزایش مبلغ فروش این شرکت موثر باشد. بر این اساس رشد نرخ دلار در بازار آزاد اثر قابل توجهی بر سودآوری «شسپا» دارد که باید به دقت دنبال شود. کاهش فاصله نرخ نیمایی و آزاد می‌تواند اثر منفی را بر انتظارات از سودآوری داشته باشد.

 در شرایط کنونی انتظار سود حدود ۱۹۰ تومانی از سال مالی جاری نفت سپاهان وجود دارد. میزان سود برآوردی این شرکت برای سال آینده اما به متغیرهای زیادی مرتبط است. برای مثال اگر دولت مالیات بر صادرات کالای خام وضع کند و در نظر داشته باشد بخشی از درآمدهای مالیاتی خود را از این طریق تامین کند بر سود نفت سپاهان اثر منفی خواهد داشت.

اما از سوی دیگر اگر نرخ دلار و محصولات در بازار جهانی و همچنین التهاب بازار داخلی حفظ شود می‌توان به رشد ادامه‌دار سودآوری این شرکت امیدوار بود. بر این اساس  طی هفته‌های آینده رویه نرخ دلار و همچنین اخبار بودجه می‌تواند برای این شرکت مهم باشد.

به صورت کلی اما در سناریوهای مختلف سودآوری، نفت سپاهان در مقایسه با بسیاری از شرکت‌هایی که طی روزهای اخیر با صف خرید مواجه  هستند سهام این شرکت و شرکت‌های هم‌تراز کالایی وضعیت بنیادی به مراتب بهتری را دارا هستند و نمی‌توان از این موضوع غافل شد.

 
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
برچسب‌ها