دلایل آشفتگی ارز در سال ۹۷ چه بود؟

دلایل آشفتگی ارز در سال ۹۷ چه بود؟
خلاصه اخبار

مهمترین دلیل اقدامات اخیری هم که تقاضای سنگینی برای ارز ایجاد کرد، متاسفانه تصمیم اشتباه دولت در بخش کالاهای مناطق آزاد و خودروها بود که خود این عملا یک فضای جدیدی ایجاد کرد و باعث تقاضای زیاد ارز شد.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام، محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در مورد وضعیت بازار ارز گفت: بازار ارز از دو مولفه تاثیرپذیری دارد ، مولفه اول متغیرهای اقتصادی است و دیگری متغیرهای غیراقتصادی است، متغیرهای اقتصادی نشان می‌دهد که به دلیل بی تدبیری‌هایی که درماه های اولیه امسال داشتیم آثارمنفی ناشی از تغییرات ارزی (شوک ارزی) در اقتصاد ایران حتی ازآثاری که بر اساس تحلیل های اقتصادی باید شکل می گرفت فراتر رفته بود و اگر اقدامات دولت در اردیبهشت ماه صورت نمی گرفت و سیاست جدید ارزی اعلام نمی شد و وضعیت بدتر هم می شود، ولی با تعیین نرخ واحد ارز هزینه کمتری در بخش ارزی داشتیم.

وی ادامه داد: اگر ما بخواهیم مولفه های اقتصادی را مبنا قرار دهیم روند کاهشی نرخ ارز در اقتصاد کشور حتی رسیدن بهای ارز به نرخهای کم هم به راحتی میسر است ، بانک مرکزی باید با اقدامات مناسب در شرایط جدیدی که ما در حوزه تحریم ها با آن مواجه هستیم و حتی امکان دارد بخشی از درآمدهای نفتی ما هم کمتر شود، با مدیریت تقاضای ارز، باز هم نرخ ارز را در مسیر کاهشی قرار دهد.

وی در مورد تقاضای ارز در کشور گفت: مهمترین دلیل اقدامات اخیری هم که تقاضای سنگینی برای ارز ایجاد کرد، متاسفانه تصمیم اشتباه دولت در بخش کالاهای مناطق آزاد و خودروها بود که خود این عملا یک فضای جدیدی ایجاد کرد و باعث تقاضای زیاد ارز شد، که اگر این اتفاقات نمی افتاد روند کاهشی که چند هفته قبل شاهد آن بودیم ادامه دار می شد .

این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: اعتقاد ما بر این است که حداکثر نرخ ارز میتواند پنجاه درصد تا شصت درصد بالای نرخ ارز ترجیحی مبنای منطقی در اقتصاد باشد و با توجه به محاسبه ما به التفاوت نرخ داخلی و خارجی قابلیت کاهش را دارد.

وی در مورد مولفه های غیر اقتصادی تاثیرگذار بر نرخ ارز گفت: این مولفه ها هم اقدامات غیر کارشناسی در دولت است که نمونه های آن همین تقاضای کاذب واردات با ارز دولتی است و هم عوامل بیرونی مانند تحریم ها است، عوامل غیر اقتصادی متناسب با رفتار دولت و فضای پیرامونی دارد، دولت باید هرگونه اقدامی که اثر روانی بربازار دارد را مدیریت کند.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است : عوامل اقتصادی بر افزایش نرخ ارز در کشور موثر نیست و بیشتر اثر‌گذاری و افزایش نرخ ارز بر اثر بی تدبیری دولت بوده است، پیش بینی ما این است که روند بازار حرکت خوبی داشته است و اقدامات خوبی هم در شورای عالی هماهنگی کشور که با تدبیر مقام معظم رهبری تشکیل شده است انجام داده ایم. در این شورا، تصمیماتی در این حوزه گرفته شده است و اختیارات بانک مرکزی را هم در حوزه بازار پول برای کنترل بازار ارز و هم در حوزه خود بازار ارز افزایش دادیم که بخشی از اقدامات یا بخشی از کارهای هزینه زایی که در دوره قبل از تغییر رئیس کل جدید انجام شده بود تا حدی جبران شود.

وی افزود: ما فکر می کنیم این وضعیت می تواند ثباتی را در سال ۹۸ در خصوص مسائل ارزی برای ما فراهم کند و ما حتما نگران نرخ ارز در سال آینده نخواهیم بود با این روشی که جلو می رویم اگر بانک  مرکزی با همین مسیر حرکت بکند ما دغدغه ای نخواهیم داشت و ثبات ارزی خواهیم داشت.