دلار و سکه نزدیک به عبور از مرزهای قیمتی جدید / سکه در آستانه کانال‌شکنی؟

دلار و سکه نزدیک به عبور از مرزهای قیمتی جدید / سکه در آستانه کانال‌شکنی؟
خلاصه اخبار

روز شنبه، سکه ۲۰ هزار تومان افزایش پیدا کرد و روی عدد پنج میلیون و ۹۰ هزار تومان قرار گرفت. در بازار ارز نیز دلار ۲۵۰ تومان رشد قیمت را ثبت کرد و به قیمت ۱۴ هزار و ۸۵۰ تومان رسید.

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت‌نیوز، در اولین روز هفته، سکه تمام بهار آزادی و دلار حرکت افزایشی خود را ادامه دادند تا هر دو به مرزهای مقاومتی مهم نزدیک‌تر شوند.

افزایش قیمت هر دو دارایی در حالی به ثبت رسید که در ساعات ابتدایی روز فضای بازار آرام بود و قیمت‌ها تقریبا در دامنه‌ای نوسان می‌کردند که روز پنج‌شنبه در آن قرار داشتند. حتی سکه در ساعات ابتدایی روز رویه کاهشی داشت و برخی از فروشندگان حاضر بودند، سکه خود را با قیمت پنج میلیون و ۵۰ هزار تومان به فروش برسانند.

به گفته یکی از فعالان باتجربه بازار، در ساعات ابتدایی روز برخی از افراد عادی برای فروش سکه به بازار خود مراجعه می‌کردند و همین عامل، سمت عرضه از سوی افراد حقیقی را بالا برده بود.

این فعال رسمی بازار اشاره می‌کرد، افرادی که برای فروش سکه به او مراجعه کرده بودند، بیشتر قصد داشتند با ریال به‌دست آمده وارد سایر بازارها بسته به باقی سرمایه‌شان شوند. با این حال، او عنوان می‌کرد، بازار خودرو برای این افراد جذاب‌تر بوده است و نوسانات اخیر در بازار یاد شده و نوسان محدود سکه در هفته گذشته با وجود عبور از مرز پنج میلیونی، تا حدی زمینه‌ساز مهاجرت سرمایه به سایر بازارها شده است.

با این حال، نکته جالب بازار روز شنبه آن بود که هر چقدر از ابتدای روز فاصله گرفتیم، قیمت سکه افزایشی شد، هرچند که در نهایت کمتر از دلار رشد کرد. گروهی دیگر از فعالان، کاهش شدت افزایش قیمت سکه را ناشی از حباب آن دانستند.

از نظر آنها، حباب این فلز گرانبها موجب می‌شد که معامله‌گران ریسک کمتری کنند و ترجیح دهند از این بازار به بازارهای دیگر مهاجرت کنند. نکته دیگری که برخی از فعالان بر آن تاکید می‌کنند، مساله عرضه سکه‌های پیش فروش و احتمال ورود آنها به بازار بود.

به گفته آنها، این موضوع سمت عرضه بازار را تقویت می‌کند، این در حالی است که برخی معامله‌گران باور دارند در بازاری مانند خودرو حداقل در کوتاه‌مدت عرضه زیادی رخ نخواهد داد. در کنار این، برخی فعالان باور دارند، بازدهی بالای بورس در هفته‌های اخیر موجب شده است که برخی از معامله‌گران سکه و دلار به این بازار کوچ کنند.

منبع: tejaratnews.com

برچسب‌ها