دلار و دوربرگردان فدرال رزرو

دلار و دوربرگردان فدرال رزرو
خلاصه اخبار

پیش‌بینی تحلیلگران مطرح موسسه‌های مالی بزرگ دنیا درخصوص تضعیف شاخص دلار در سال ۲۰۱۹ میلادی تا چهارمین ماه سال‌جاری میلادی پوچ شده است. شاخص دلار قلمرو خود را تا سطح ۹۸ واحدی گسترش داده و یورو را به قعر ۲ ساله عقب کشانده است.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، برخی از این تحلیلگران تجدید قوای شاخص دلار را با تغییر رویکرد خود پاسخ دادند و برخی همچنان منتظر تضعیف این شاخص در مقابل سبد ارزهای معتبر بین‌المللی هستند. غلط از آب درآمدن تخمین کارشناسان به یک تناقض آشکار بازمی‌گردد؛ به‌رغم دوربرگردان فدرال رزرو درخصوص مسیر افزایشی نرخ بهره هدف، شاخص دلار همچنان تقویت شده است.

بانک‌های مرکزی اروپا، ژاپن، سوئد، استرالیا، کانادا و انگلستان همگی دنباله‌رو فدرال رزرو آمریکا درخصوص سیاست‌ پولی شده‌اند. حالا که فدرال رزرو تصمیم به توقف رشد نرخ بهره گرفته؛ سایر نهادهای پولی مطرح دنیا نیز روند انقباضی خود را به تاخیر انداخته‌اند.

به این ترتیب روند معمولی که با توقف انقباض پولی در آمریکا با تضعیف شاخص ارزی این کشور همراه می‌شد، دیگر تاثیر خاصی نخواهد داشت چراکه سبد ارزهایی که شاخص دلار نسبت به آنها سنجیده می‌شود نیز شرایط مشابهی درخصوص سیاست پولی موثر بر آنها به دلار خواهند داشت.

افت همزمان این ارزها منجر به تخلیه عوامل کاهشی برای دلار می‌شود و از آنجا که دلار، ارزی در نقش اصلی نمایش اقتصاد جهانی است، بالطبع به‌عنوان ذخیره امن مورد توجه خواهد بود. علاوه‌بر این، جذاب‌ترین نرخ بازدهی اوراق کم‌ریسک دولتی نیز به اوراق خزانه‌داری آمریکا تعلق دارد.
اوراق قرضه خزانه بین ۲ تا ۳ درصد است و از اوراق دولتی سایر کشورهای توسعه‌یافته به‌مراتب بازدهی بیشتری دارد. از همین رو، دلار با پشتوانه اوراق مبتنی بر این ارز نیز موقعیت برتر خود را تا وجود چنین شرایطی حفظ خواهد کرد.

منبع: donya-e-eqtesad.com

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.