دلار در نوروز ۹۸ به کدام سو خواهد رفت؟

دلار در نوروز ۹۸ به کدام سو خواهد رفت؟
خلاصه اخبار

با نزدیک شدن به ماه‌های پایانی ‌سال بسیاری از مردم نگران هستند که همچون سال‌های گذشته دلار دوباره در اسفند ماه و روزهای پایان ‌سال افسارگسیخته پیشروی کند.

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز، دلار که هفته را کاهشی آغاز کرده بود، دوباره در مسیر افزایش قرار گرفت. البته این تمام ماجرا نیست و با نزدیک شدن به ماه‌های پایانی ‌سال بسیاری از مردم نگران هستند که همچون سال‌های گذشته دلار بار دیگر در اسفند ماه و روزهای پایان ‌سال افسارگسیخته پیشروی کند. در این مطلب بررسی خواهیم نمود که دلار در نوروز ۹۸ در کدام جهت حرکت خواهد کردذ

اتفاقی که بنا به گفته برخی کارشناسان اقتصادی دور از ذهن است. آنها معتقدند دلار جهش‌هایش را قبلا انجام داده است و دیگر قیمت‌ها شوکه‌آور نخواهند بود. از طرفی سازمان امور مالیاتی اعلام کرده است که از خریداران پنج هزار دلار به بالاتر مالیات می‌گیرد و به این ترتیب دلالی‌ها را کنترل می‌کند.

عید چینی‌ها قیمت دلار را نزولی کرد

فعالان بازار درحالی قیمت فروش اسکناس آمریکایی در دیروز را ١١‌هزار و ٨٠٠ تومان اعلام کرده‌اند که معتقدند هرچه به تعطیلات هفته آینده نزدیک‌تر شویم، قیمت دلار بیشتر هم خواهد شد.

کامبیز افسری، کارشناس بازار طلا و ارز دراین‌باره می‌گوید: «تقاضا در بازار بیشتر شده و بیشتر مردم خریدار هستند تا فروشنده و همین مسأله قیمت دلار در بازار را صعودی کرد. در چند روز گذشته که دلار در کانال ١١‌هزار تومان جا خوش کرده بود، تعداد کسانی که در بازار فروشنده بودند، بیشتر شد. برخی از فعالان بازار گفته‌هایی که در رابطه با پیوستن ایران به FATF مطرح شده و پالس‌های مثبت آن را عامل کاهش قیمت دلار در بازار می‌دانند، اما برخی دیگر هم کاهش تقاضا در بازار حواله را عامل اصلی افت قیمت دلار می‌دانند.»

میثم رادپور، فعال بازار در این‌باره می‌گوید: «آغاز عید چینی‌ها و تعطیلات آنها از ابتدای این هفته تقاضا در بازار ارز حواله را کاهش داده و همین کاهش قیمت موجب شده قیمت دلار در بازار نزولی شود.» البته کامبیز افسری نظری متفاوت داشته و می‌گوید: «تقاضای بازار حواله تاثیری در بازار نقدی نداشته و کاهش تقاضا در روزهای نخست این هفته به افت قیمت دلار در بازار منجر شده است.»

از بازار ارز چه خبر؟

اوایل مهر امسال بود که قیمت دلار رکود تاریخی را به ثبت رساند و از مرز ١٩‌هزار تومان هم گذر کرد. از ۴ماه پیش تا ورق برگشت و قیمت ارز روند نزولی به خود گرفت، دلار به کانال ١٠‌هزار تومان هم رسید، اما با نزدیک‌شدن به ‌سال نوی میلادی اسکناس آمریکایی دوباره سیر صعودی به خود گرفت و به کانال ١١‌هزار تومان رسید، ولی افزایش قیمت ارز به همین جا ختم نشد و هفته گذشته از مرز ١٢‌هزار تومان هم گذر کرد.

به دنبال این افزایش قیمت بود که عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی ایران در یادداشتی که چهارشنبه (دهم بهمن) در اینستاگرام منتشر کرده، درباره سرمایه‌گذاری در بازار ارز هشدار داده و از شهروندان ایرانی خواست تا سرمایه خود را در معرض ریسک بازار ارز قرار ندهند. این گفته‌ها پس از آن مطرح شد که نرخ دلار به بالای ١٢‌هزار تومان رسید.

همتی نوشته بود: «نرخ‌هایی که توسط فرصت‌جویان و در فضای مجازی درباره نرخ ارز مطرح می‌شود، ماندگار نیست و به مردم توصیه می‌کنم دارایی خود را در معرض ریسک بازار ارز قرار ندهند.» او همچنین گفت که عده‌ای با بزرگ‌نمایی بحث‌هایی مانند تاثیر رد یا قبول پالرمو و سازوکار ویژه مالی اروپا کسب‌وکار خود را با فروش ارزهای بالا خریده خود رونق می‌دهند. به دنبال این گفته‌ها، دلار روند نزولی به خود گرفت و هفته خود را با کاهش قیمت‌ها آغاز کرد، اما روند نزولی قیمت‌ها عمر طولانی نداشت و این اسکناس آمریکایی دیروز حدود ٣٠٠تومان گران شد.

دلار در نوروز ۹۸ بیست هزار تومان می‌شود؟

هرچند دیروز دلار به قیمت ١١‌هزارو٨٠٠ تومان در بازار معامله می‌شد، اما بسیاری از فعالان بازار نگران رکودشکنی دوباره ارز در بازار ایران در شب عید هستند. در این میان شایعه‌هایی وجود دارد که دلار رکورد ٢٠‌هزار تومانی را می‌زند و برخی می‌گویند بازار راکد است و این اتفاق نمی‌افتد.

برخی دیگر هم معتقدند دلار جهش‌هایش را انجام داده است و در همین کانال‌های قیمتی فعلی درجا می‌زند. میثم رادپور، فعال بازار دراین‌باره توضیح می‌دهد: «همه‌ساله با نزدیک‌شدن به پایان سال، تقاضای خرید دلار در بازار حواله و نقدی افزایش می‌یابد و همین افزایش تقاضا، قیمت‌ها را بالا می‌برد. اما شرایط اقتصاد ایران امسال متفاوت با سال‌های دیگر است و بنگاه‌های اقتصادی در رکود به سر می‌برند، همین مسأله تقاضا را کمی کاهش داده است.»

او در رابطه با آینده بازار ارز ایران می‌گوید: «پیش‌بینی در رابطه با قیمت دلار و این‌که قیمت‌ها کاهش می‌یابد یا افزایش به فاکتورهای متعددی بستگی دارد و نمی‌توان از حالا در رابطه با آن اظهارنظر کرد، اما به‌هرحال نباید فراموش کرد که نوعی عدم‌اطمینان به آینده اقتصاد ایران در بازار وجود دارد و از طرفی دخالت‌های بانک مرکزی در بازار حواله که اتفاقا چندین برابر بازار نقدی هم هست، کاهش پیدا کرده است.»

اما کامبیز افسری دیگر کارشناس بازار طلا و ارز که معتقد است دلار ‌سال آینده دوباره به کانال ٢٠‌هزار تومان می‌رسد، می‌گوید: «وضع رشد نقدینگی در اقتصاد ایران کنترل نشده و نرخ بیکاری همچنان روند صعودی دارد، وضع تولید مناسب نیست. به عبارتی می‌توان ادعا کرد که هیچ چشم‌انداز مثبتی را برای اقتصاد ایران متصور نیستیم که با استناد به آن انتظار ثبات و تعدیل قیمت‌ها در بازار ارز را داشته باشیم.»

خریداران ارز مالیات می دهند

البته مدیران اقتصاد حالا به دنبال جمع‌کردن بساط دلال‌ها و دلال‌بازی هستند و اعلام کرده‌اند که از خرید و فروش‌های سنگین ارز مالیات می‌گیرند؛ اتفاقی که امسال اجرایی شد و بانک مرکزی فهرست برخی خریداران بزرگ ارز را به سازمان امور مالیاتی ارسال کرد. افسری کارشناس و فعال بازار ارز دراین‌باره به «شهروند» می‌گوید: «معمولا بررسی پرونده‌های مالیاتی دو‌ سال دیر‌تر انجام می‌شود.

درواقع کسی که امسال سکه و دلار خریده است، اطلاعاتش ثبت شده و باید دو‌سال بعد مالیات آن را بدهد.» او می‌گوید: «گرفتن مالیات از خریداران ارز اتفاق جدیدی نیست و درحال حاضر هم اجرا می‌شود.»

آن‌گونه که سید کامل تقوی‌نژاد، رئیس سازمان امور مالیاتی اعلام کرده، هرکس اقدام به خرید و فروش ۵‌هزار دلار یا بالاتر کند، مشخصاتش در سامانه اطلاعاتی جامع کشور ثبت می‌شود. اگر این افراد پرونده مالیاتی داشته باشند، به آنها رسیدگی می‌شود و اگر هم نداشته باشند، برایشان پرونده تشکیل خواهد شد و به نسبت نوع معامله و حقیقی و حقوقی‌بودن اشخاص مالیاتشان محاسبه می‌شود.