دلار، طلا و بورس در هفته پیش‌رو چه چشم‌اندازی دارند؟ / امید به تاخت بورس و ناامیدی از صعود طلا و ارز

دلار، طلا و بورس در هفته پیش‌رو چه چشم‌اندازی دارند؟ / امید به تاخت بورس و ناامیدی از صعود طلا و ارز
خلاصه اخبار

در هفته گذشته همان‌طور که تجارت‌نیوز با توجه به نشانگرها پیش‌بینی کرده بود روند نزولی ارز متوقف شد و بازار سهام نیز روزهای بی‌رمق خود را طی کرد. اما در هفته پیش‌رو نشانگرها چه سیگنال‌هایی می‌دهند؟ در هفته جاری کدام بازار چشم‌انداز بهتری دارد؟

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز، پیش از شروع هفته قبل، بازارها در اخرین کارنامه هفتگی خود چنین وضعیتی را ثبت کرده بودند؛ شاخص بورس مثبت ۰٫۱۴ درصد، طلای ۱۸ عیار مثبت ۰٫۲۷ درصد، سکه امامی منفی ۰٫۶ درصد و دلار منفی ۱٫۵ درصد.

پیش از شروع هفته اخیر،تجارت‌نیوز پیش‌بینی کرده بود سخت‌تر شدن صادرات نفت ایران و مثل گذشته نبودن وضعیت صادرات نفتی ایران طبیعتا چشم‌انداز نگران‌کننده‌ای را برای درامدهای ارزی می‌تواند ترسیم کند و اضافه شدن نااطمینانی‌های سیاسی به این وضعیت در هفته جاری و کمتر شدن اظهار نظرات مقامات مسوول و تاکید کمتر انها بر راه‌اندازی بازار متشکل این نگرانی را برای کارشناسان به همراه اورده که در هفته جاری شاید روند بازار ارز کمی متفاوت از چند هفته نزولی اخیر باشد.

اتفاقی که در عمل نیز رخ داد و بعد از چند هفته پی‌درپی روند نزولی دلار متوقف شد و این هفته را بدون هیچ تغییری پشت سر گذاشت.

در بازار طلا هرچند پیش‌بینی می‌شد به دلیل افزایشی بودن قیمت جهانی طلا و احتمال متوقف شدن روند نزولی دلار، قیمت‌ها صعودی شود اما این اتفاق هنوز در بازار داخلی رخ نداده و باید دید فشار از این دو ناحیه چه زمانی در بازار داخلی انعکاس می‌یابد.

با این حال در بازار سهام همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد این بازار متاثر از نااطمینانی‌های سیاسی چندان روزهای خوبی را پشت سر نگذاشت و بازدهی ان تنها در حد ۰٫۲۷ درصد بود.

در هفته گذشته روند نزولی قیمت دلار متوقف شد.

اما در این شرایط که روند نزولی قیمت دلار متوقف شد، بازار سهام روزهای بی‌رمق خود را طی می‌کند و بازار طلا با وجود فشارها برای افزایش، روند نزولی را طی می‌کند چه اتفاقاتی ممکن است در هفته جاری رخ دهد؟

سیگنال‌های سیاسی به بازارها

لغو‌ تحریم‌ وزیر خارجه ایران توسط دولت امریکا، سفر احتمالی وزیر خارجه ایران به نیویورک برای شرکت در نشست‌های مجمع عمومی سازمان ملل متحد، اظهارات جدید سخنگوی وزارت خارجه امریکا مبنی بر اینکه از طریق متحدانمان خواستار کاهش تنش با ایران شده‌ایم، اظهارات جدید سخنگوی وزارت خارجه ایران مبنی بر اینکه  تلاش‌هایی برای حفظ برجام از طرف سایر کشورها اغاز شده است و اعلام معاون مسیول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مبنی بر اینکه هفت کشور غیراروپایی نیز به اینستکس می‌پیوندند همه از جمله اخباری است که بازارها را با چشم‌انداز مثبتی مواجه می‌کند.

همچنین دولت انگلیس با عقب‌نشینی از تصمیم اسکورت تمام کشتی‌های تجاری خود در اب‌های نزدیک ایران، اعلام کرد که برای اجتناب از تنش‌زایی با ایران این کار را انجام نمی‌دهد.

در عین حال، واکنش وزیر دفاع به تهدید اخیر نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس هم از دیگر اخبار سیاسی قابل توجه است که وی اعلام کرده: « هر دشمنی در هر سطحی قصد تجاوز به حریم و تمامیت ارضی کشور مقدس جمهوری اسلامی ایران را داشته باشد با پاسخ قاطع، دندان شکن و پشیمان کننده مواجه خواهد شد.»

سیگنال‌های اقتصادی به بازارها

با وجود انکه به نظر می‌رسد هفته پیش‌رو از نظر سیاسی چندان نااطمینانی جدیدی برای بازارها به همراه نداشته باشد اما روند نگران‌کننده درامدهای نفتی همچنان هم در چشم‌انداز اقتصاد ایران وجود دارد.

۲۱ تیر ماه امسال ایسنا گزارش داد، «طبق جدیدترین گزارش ماهانه اوپک، تولید نفت ایران در ژوین سال ۲۰۱۹ به ۲.۲۲۵ میلیون بشکه در روز رسید و نفت سنگین ایران شش دلار و ۹۸ سنت در هر بشکه ارزان شد.» خبری که نگرانی‌ها درباره درامدهای نفتی را تشدید می‌کند.

با این حال فعلا روند صعودی قیمت جهانی نفت ادامه دارد. قیمت نفت در معاملات روز جمعه بازار جهانی تحت تاثیر کاهش تولید خلیج مکزیکو در استانه وقوع طوفان در این منطقه و ادامه تنش‌های ژیوپلیتیکی در خاورمیانه، افزایش پیدا کرد. به گزارش ایسنا، بهای معاملات اتی وست تگزاس اینترمدیت امریکا با ۳۱ سنت یا ۰.۵ درصد افزایش، به ۶۰ دلار و ۵۱ سنت در هر بشکه رسید. شاخص نفت امریکا روز گذشته به ۶۰ دلار و ۹۳ سنت صعود کرده بود که بالاترین حد در شش هفته اخیر بود. بهای معاملات اتی نفت برنت ۲۹ سنت یا ۰.۴ درصد افزایش پیدا کرد و به ۶۶ دلار و ۸۱ سنت در هر بشکه رسید.

در این دوره پرنوسان قیمت نفت، سخنگوی وزارت خارجه امریکا هشدار داده اگر چین برخلاف تحریم‌های امریکایی، به واردات نفت خام ایران ادامه دهد از سوی واشنگتن تحریم خواهد شد. این خبر در کنار اعلام بازداشت ناخدا و مسیول ارشد نفتکش ایرانی توقیف‌شده در جبل‌الطارق بار دیگر بر نااطمینانی‌های درامدهای ارزی اضافه کرده که می‌تواند بر چشم‌انداز قیمت دلار در ایران تاثیر بگذارد، اما احتمالا این اثرگذاری در دوره کوتاه‌مدت نباشد.

در همین حال، در بازار داخلی این هفته «تهاتر نفت در برابر اجرا» یا «تهاتر نفت در برابر سرمایه‌گذاری» اجرا خواهد شد. طبق گزارش تسنیم، این راهکار، راهکار جدیدی است که مجوز ان در قالب قانون بودجه سال ۹۸ صادر شده و نخستین قرارداد در این زمینه به‌منظور احداث نیروگاه جدید ری در جنوب شهر تهران در هفته پیشِ‌رو امضا می‌شود. اتفاقی که کمی چشم‌انداز نفتی ایران را شاید بهبود دهد و با این بهبود بتوان بر اثرگذاری بر بازار ارز امیدوار بود.

اخرین خبر از بازار متشکل ارزی هم نشان می‌دهد بعید است در هفته جاری اتفاق جدیدی رخ دهد. مدیر عامل بازار متشکل ارزی به تجارت‌نیوز گفته است: بازار متشکل ارزی اماده اجرا است و هیچ مشکلی برای راه‌اندازی ندارد، فقط منتطر این هستیم که در زمان مناسب افتتاح شود تا بیشترین اثر را در بازار داشته باشد.

با چنین چشم‌اندازی هرچند روند نزولی قیمت دلار متوقف شده اما بعید است که فشاری برای مثبت شدن این روند در هفته جاری وجود داشته باشد.

اما درباره بازار جهانی طلا نیز هم روند یک روند مثبت بوده و هم چشم‌انداز مثبتی برای ان پیش‌بینی می‌شود. خصوصا اینکه روز جمعه یک مرکز سیاست‌گذاری فراحزبی امریکایی پیش‌بینی کرد در نیمه اول سپتامبر دولت ترامپ از حد مجاز بدهی فراتر خواهد رفت. احتمالا این خبر هم بتواند بر مثبت ماندن چشم انداز قیمت طلا تاثیر بگذارد. اخرین قیمت‌ها از بازار جهانی طلا نیز مثبت بودن این روند را تایید می‌کند.

با این حال با توجه به اینکه در بازار داخلی فشاری بر قیمت دلار فعلا مشاهده نمی‌شود بعید است که روند طلا متاثر از اتفاقات داخلی تغییر کند، مگر اینکه بازار جهانی طلا بتواند این تاثیر را بگذارد.

در بازار سهام هم با توجه به عرضه اولیه نوری به نظر می‌رسد شروع خوبی این بازار داشته باشد و اخبار سیاسی مبنی بر افزایش نااطمینانی هم به اندازه اخبار مثبت در روزهای اخیر نبوده که چشم‌انداز هفتگی ان را نگران‌کننده کند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.
برچسب‌ها