دعوای بولتون و پمپئو درباره تمدید معافیت تحریم‌های ایران

دعوای بولتون و پمپئو درباره تمدید معافیت تحریم‌های ایران
خلاصه اخبار

اعضای دولت ترامپ از جمله بولتون و پمپئو بر سر تمدید یا عدم تمدید معافیت از تحریم‌های نفت علیه ایران دچار اختلاف شدید شده‌اند.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس، در آستانه نزدیک شدن به موعد تمدید معافیت‌های تحریمی برای مشتری‌های نفت ایران بین اعضای تیم امنیت ملی ترامپ درباره تمدید یا عدم تمدید این معافیت‌ها اختلافات شدید وجود دارد.

عمده اختلافات بین شورای امنیت ملی به ریاست جان بولتون و وزارت خارجه به ریاست مایک پمپئو جریان دارد.

ترامپ با اولویت‌های متعارضی در سیاست‌ها روبه‌رو است و باید به ارزیابی آنها بپردازد. وی از یک طرف خواستار به اجرا در آمدن سیاست موسوم به فشار حداکثری علیه ایران است اما از طرف دیگر با این واقعیت مواجه شده که محدود کردن فروش نفت ایران می‌تواند به افزایش قیمت نفت و به تبع آن افزایش قیمت سوخت در آمریکا منجر شود.

بولتون و تیم وی که از فشار حداکثری علیه ایران حمایت می‌کنند می‌‌گویند قیمت فعلی نفت به اندازه کافی پایین هست و لاری کادلو مشاور اقتصادی ترامپ مدعی شد قطع معافیت‌ها اثری بر قیمت نفت نخواهد داشت.

به همین سبب بولتون و مقام‌های وزارت انرژی می‌گویند دولت ترامپ باید وعده‌ها را عملی کرده و صادرات نفت ایران را به صفر برساند. در مقابل، تیم پمپئو هشدار می‌دهند قطع ناگهانی نفت ایران از بازار (حدود ۱.۱ میلیون بشکه در روز) قیمت این محصول را افزایش می‌دهد.

ترامپ باید تا اولین هفته ماه مه میلادی درباره صدور معافیت برای ۸ کشور شامل چین، هند، ژاپن، ترکیه، ایتالیا، یونان، کره‌جنوبی و تایوان تصمیم‌گیری کند.