دست آمریکا برای اعمال تحریم‌های بیشتر خالی شده است/ شفافیت مالی در معاملات موثرترین راه مبارزه با مفسدان اقتصادی

دست آمریکا برای اعمال تحریم‌های بیشتر خالی شده است/ شفافیت مالی در معاملات موثرترین راه مبارزه با مفسدان اقتصادی
خلاصه اخبار

وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: مدت‌ها گذشت، اروپا هنوز تن به شرایط آمریکا نداده و تازه یک راهکار جایگزین را طراحی کرده است چون این راهکار فازهای مختلف دارد، نمی‌توان الان گفت چگونه است.

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصادآنلاین ، قریب به اتفاق کارشناسان و فعالان اقتصادی متفق القول‌اند که اقتصاد ایران دولتی و متکی بر نفت است؛ به عبارت بهتر بخش خصوصی و تعاونی گرچه در این عرصه نقش آفرینی هایی دارند اما نبض معادلات در اختیارشان نیست و بیشتر تأثیرپذیر از تصمیمات حاکمیتی هستند تا آنکه بخواهند تأثیرگذار باشد.
با وجود این واقعیت محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اخیرا در اظهارنظری گفته «مشکل ما در اقتصاد این است که اقتصاد ایران هنوز از نااهلان و نامحرمان پاکسازی نشده، امیدواریم که در سال های آینده که عصر دیگری از انقلاب اسلامی آغاز می شود سال پاکسازی اقتصاد ایران از نااهلان و نامحرمان باشد».
همواره دسترسی آزاد به اطلاعات و شفافیت مالی در معاملات و مراودات پولی، بانکی، تجاری و بازرگانی مهمترین اصل پیشگیری کننده از وقوع فساد و موثرترین راه مبارزه با مفسدان اقتصادی دانسته شده است.
فرهاد دژپسند درباره تعیین مصادیق نااهلان و نامحرمان عرصه اقتصادی کشور گفت: در پاکسازی که آقای رضایی فرمودند، خود ایشان باید توضیح دهد چه مضمونی مدنظرشان بوده است چون من در جریان انگیزه طرح این صحبت نبودم. در اقتصاد ما، عمدتا حوزه نفت دولتی اما حوزه های خدمات و کشاورزی توسط بخش غیردولتی اداره می شود.در بخش نفت مشاهده کردیم به محض اجرای برجام، تولید کشور در این حوزه افزایش زیادی یافت و فروش نفت روزانه به ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه رسید.
وزیر امور اقتصاد و دارایی در پاسخ به این سئوال که آیا ما در عرصه اقتصادی کشور نامحرم داریم؟ اظهار کرد: عرصه اقتصادی وسیع است از خرده فروشی تا بنگاه های بزرگ مقیاس، از عرصه اجرا تا سیاستگذاری و از قوه مجریه تا قوه مقننه و قوه قضائیه را شامل می شود بنابراین چون اصل موضوع صحبت آقای رضایی را نمی دانم نمی توانم در این باره صحبت کنم.
وی درباره تو خالی خواندن اینستکس از سوی مخالفان دولت افزود: نمی دانم توخالی یا تو پُر بودن را با چه مقیاسی ارزیابی می کنند. بحث های مفصلی روی این موضوع وجود دارد اما به طور کلی می توان گفت این یک گامی در عدم همراهی با آمریکا برای اعمال تحریم علیه ایران است.
عضو کابینه دولت دوازدهم یادآور شد: الان مدت ها گذشت، اروپا هنوز تن به شرایط آمریکا نداده و تازه یک راهکار جایگزین را طراحی کرده است چون این راهکار جایگزین فازهای مختلف دارد، نمی توان الان گفت چگونه است.
دژپسند در پاسخ به این سئوال که آیا آمریکا امکان جدیدی برای اعمال تحریم بیشتر علیه ایران دارد یا خیر؟ توضیح داد: خیر، دیگر هرچه خواست به اجرا درآورد. خوشبختانه چون سابقه خوبی در مواجهه با تحریم داریم باید آماده باشیم و از قابلیت های منطقه برای مواجهه با تحریم ها استفاده کنیم.