دسترسی بانک ایران زمین به راهکارهای اجرای فناوری بلاک چین در راستای بانکداری نوین

دسترسی بانک ایران زمین به راهکارهای اجرای فناوری بلاک چین در راستای بانکداری نوین
خلاصه اخبار

معاون فناوری اطلاعات بانک ایران‌زمین میگوید این بانک بسترهای مناسب و زیرساخت‌های لازم را برای فعالیت فین‌تک‌ها و استارت‌آپ‌ها فراهم کرده تا با استفاده از دانش روز آنها، فناوری هایی همچون بلاک چین توسعه پیدا کند.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، فرهاد اینالوئی درباره وجود زیرساخت‌های فناوری بلاک چین (Blockchain) در کشور و نظر دستگاه‌های ناظر بر فعالیت‌های بانکی همچون بانک مرکزی درباره این فناوری گفت:

« برای پاسخ به این سوال که در سیستم بانکی، بلاک‌چین چه کاربردی دارد هنوز اظهار نظر زود است؛ چون در هیچ جای دنیا هیچ سرویس بلاک‌چین تاکنون عملیاتی نشده است و فقط سیستم ارز رمزها و بیت‌کوین‌ها از آن استفاده می‌کنند. بعد از اینکه بانک‌ها از این حالت کنجکاوی بیرون آمدند احتمالا به سوی تحقیق و توسعه حرکت می‌کنند.»

وی یکی از راهکارهای کاهش هزینه در این سیستم را واگذاری برخی خدمات بلاک چین به استارت‌آپ‌ها و فین‌تک‌ها دانست و گفت:

استارت‌آپ‌ها و فین تک‌ها می‌توانند دراین زمینه خدماتی را تعریف کنند و اگر در سیستم بانکی قابلیت عملیاتی شدن را داشت، در این سیستم پیاده‌سازی شود. استارت‌آپ‌ها برای اینکه بتوانند خدمات بلاک‌چین را ارائه دهند نیازمند زیرساخت هستند که این زیرساخت‌ها باید از سوی بانک‌ها فراهم شود. در واقع بانک‌ها بخشی از خدمات خود را در اختیار استارت‌آپ قرار دهند تا بتوان از طریق آنها سرویس‌های مبتنی بر فناوری بلاک چین ارائه شود.

معاون فناوری اطلاعات بانک ایران زمین ادامه داد:

آنچه اخیرا تحت عنوان «آی زد بوم» رونمایی شد که در واقع هدیه بانک ایران‌زمین به نظام دیجیتال کشور است این امکان را فراهم کرده است که استارت‌آپ‌ها به زیرساخت‌های سرویس در بانک دسترسی داشته باشند. بعد از این دسترسی، می‌توانند براساس دانش، ابتکارات و نوآوری‌های که دارند خدمات بلاک‌چین را هم ارائه دهند.

وی در ادامه صحبت های خود افزود:

باید منتظر ماند تا مراکز نوآوری و استارت‌آپ‌ها در این زمینه چه خواهند کرد. بانک ایران‌زمین زیرساخت اجرای این فناوری را آماده کرده و در اختیار استارت‌آپ‌ها قرار داده است.