درگاه الکترونیکی سهامداران (دارا) رونمایی شد

درگاه الکترونیکی سهامداران (دارا) رونمایی شد
خلاصه اخبار

درگاه الکترونیکی سهامداران (دارا) امروز با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی و رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در حاشیه بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی الکامپ رونمایی شد.

به گزارش سیگنال به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه، فرهاد دژپسند در مراسم رونمایی از سامانه دارا ، ضمن مثبت ارزیابی کردن این سامانه به اهمیت حذف ابعاد مکانی و زمانی در راه اندازی آن اشاره کرد و این اقدام را گامی در جهت کمک به محیط زیست دانست. وی گفت: هنوز با اقتصاد هوشمند فاصله داریم ولی سعی می کنیم این فاصله را با کمک متخصصان کاهش دهیم.

 دژپسند سپس به پیشرفت های الکترونیک بازار سرمایه اشاره کرد و افزود : امیدوارم با اقداماتی که سازمان بورس و اوراق بهادار و ارکان مختلف بازار سرمایه انجام می دهند، این بازار به ۱۰ بورس برتر الکترونیک و هوشمند جهان تبدیل شود.

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی هم در این مراسم گفت : از طریق این سامانه، سهامداران می توانند عملکرد معاملات خود را در بازه های مختلف تا یکسال گذشته باز بینی کنند و از اتفاقاتی که برای دارایی آنها می افتد، مطلع شوند.

حسین فهیمی تصریح کرد: سازمان بورس در نظر دارد تا این سامانه به زودی با اتصال به سامانه ای دیگر در کنار نهادهای نظارتی دیگری قرار بگیرد و به آنها متصل شود تا از این طریق شناسایی مشتریان قبل از انجام هر گونه فعالیتی انجام شود.

وی اظهار داشت: این شرکت سال گذشته با راه اندازی سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) برای نخستین بار اطلاعات سهامداران بازار سرمایه را به صورت e-KYC  دریافت کرد و هم اکنون یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در این سامانه ثبت نام کرده اند.

فهیمی افزود : سامانه الکترونیکی سهامداران نیز انبوهی از اطلاعات را در اختیار سهامداران قرار خواهد داد به طوری که سهامداران بازار سرمایه از اقصی نقاط جهان می توانند اطلاعات مورد نیاز خود را از این سامانه دریافت کنند.

مدیرعامل سمات اظهار داشت: اولین داشبوردی که استفاده کنندگان این درگاه به آن دسترسی خواهند داشت، “سبد دارایی” است. یعنی فرد قادر خواهد بود به ترکیب دارایی و میزان آن در هر نماد دسترسی داشته باشد که طیفی از اطلاعات شامل ارزش ریالی، تعداد سهام، درصد از کل و نوع دارایی را در برخواهد  گرفت. ضمن اینکه این سبد دارایی، قابلیت جست و جو  بر اساس بازه زمانی را هم دارد و این امکانی است که پیش از این برای دریافت آن هموطنان از هر نقطه ای از کشور باید حضوری به شرکت سپرده گذاری یا مراکز سه گانه استانی مراجعه می کردند.

فهیمی، دومین داشبورد درگاه تخصصی ذی نفعان بازار سرمایه  را داشبورد “گزارش گردش معاملات” ذکر کرد و گفت:  این داشبورد بسیار حایز اهمیت است و علاوه بر اینکه گزارش جدیدی را در اختیار هموطنان قرار می دهد، امکان نظارت بر فعالیت کارگزاران از طریق سهامداران را فراهم و از بسیاری از تخلفات و ناهنجاری های احتمالی جلوگیری می کند. این داشبورد، همچنین اطلاعات مربوط به گردش معاملات را تا یک روز قبل در اختیار خواهد گذاشت و قابلیت گزارش گیری نیز دارد.

سومین داشبورد از درگاه تخصصی ذی نفعان بازار سرمایه که مدیرعامل سمات به آن اشاره کرد، داشبورد “مجامع” بود. به گفته فهیمی، سهامداران از طریق این داشبورد، این امکان را پیدا خواهند کرد که اطلاعات مجامع شرکت را به صورت متمرکز در اختیار داشته باشد. سهامدار همچنین به لیست مجامع دسترسی دارد و با کلیک کردن روی هر کدام از آنها می تواند اطلاعیه آن را از سامانه کدال بازخوانی کند و در جریان جزئیات مجمع قرار گیرد.

وی افزود: با راه اندازی نسخه جدید این اپلیکیشن، علاوه بر اینکه خدمات شرکت سپرده گذاری مرکزی در سطح کشور گسترش خواهد یافت، سهامداران قادر خواهند بود به صورت الکترونیک در مجامع عمومی شرکت ها حضور یابند و این امر شفافیت را در بازار سرمایه ارتقا، هزینه برگزاری مجامع را کاهش و کارایی مجامع را افزایش خواهد داد.

فهیمی، “اطلاعیه های نماد ” را داشبورد دیگری از درگاه تخصصی ذی نفعان بازار سرمایه (دارا) دانست که برای مدیریت صحیح پرتفوی سهامداران کاربرد دارد.

وی از “گزارش دارایی ” به عنوان آخرین داشبورد دارا یاد کرد و گفت: در این داشبورد، حتی دارایی های غیرقابل معامله و فریز شده نیز قابل مشاهده است. کارگزار ناظر آن را ببینید و قابل گزارش گیری نیز هست.

فهیمی در پایان راه اندازی درگاه واحد ذی نفعان بازار سرمایه را تحولی بنیادین در ارائه خدمات به سرمایه گذاران خواند و اظهار داشت: این سامانه، سرمایه گذاران را از بسیاری از رفت و آمدها و مراجعات حضوری به شرکت ها، بانک ها و دفاتر شرکت های فرابورسی و بورسی بی نیاز  و زمینه صرفه جویی در سطح اقتصاد ملی را فراهم خواهد کرد.

خاطر نشان می شود: امکان حضور و ثبت رای در مجامع الکترونیکی، مشاهده اخبار بازار سرمایه، اطلاع رسانی از طریق پیامک، کیف پول الکترونیکی، دسترسی در تمام پلتفرم های وب و اخذ گواهی سپرده دارایی از دیگر قابلیت های دارا خواهد بود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.