دروازه‌های چین روی نفت و گاز آمریکا بسته ماند

دروازه‌های چین روی نفت و گاز آمریکا بسته ماند
خلاصه اخبار

بازارها از اظهارات ترامپ مبنی بر اینکه توافق تجاری با چین بسیار نزدیک است دلگرم شده‌اند اما آمار مربوط به واردات نفت، گاز طبیعی مایع و زغال‌سنگ آمریکا از سوی چین نشان می‌دهد زمانی که یک جریان تجاری مختل می‌شود برگرداندن آن به وضعیت سابق به این راحتی نخواهد بود.به گزارش رویترز، آمار گمرکی چین نشان داد واردات نفت خام آمریکا از سوی چین در ژانویه برای دومین ماه متوالی صفر بود. این کشور در کل سال ۲۰۱۸ به میزان ۲۴۵ هزار و ۳۱۶ بشکه در روز نفت از آمریکا وارد کرد که ۲۵ درصد در مقایسه با سال ۲۰۱۷ افزایش داشت.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد ، این آمار نشان می‌دهد نفت خام می‌تواند به کاهش مازاد تجاری چین با آمریکا کمک کند اما تعرفه‌های تجاری ترامپ با وجود اینکه نفت مشمول اقدامات تلافی‌جویانه پکن (وضع تعرفه روی این کالا) قرار نگرفت، منجر به توقف واردات چین شد. همچنین با وجود لحن آشتی‌جویانه ترامپ و تمدید مهلت مذاکرات میان مقامات عالی‌رتبه دو اقتصاد بزرگ جهان، نشانه‌های محدودی درخصوص از سرگیری این تجارت به چشم می‌خورد. طبق آمار کشتیرانی و بندر که از سوی رفینیتیو آیکان گردآوری شده است، انتظار نمی‌رود نفت آمریکا در فوریه یا مارس به چین وارد شود. یک کشتی حامل ۲ میلیون بشکه نفت آمریکا قرار است اواسط آوریل به چین برسد. با توجه به سفر شش تا هشت هفته‌ای کشتی‌ها از منطقه گلف کاست آمریکا به چین، اوج‌گیری واردات از آمریکا تا ماه مه یا ژوئن اتفاق نخواهد افتاد.

سرنوشت مشابه نفت برای صادرات LNG و زغال‌سنگ آمریکا

همین وضعیت برای صادرات گاز طبیعی مایع (LNG) نیز صدق می‌کند. آمار رفینیتیو آیکان نشان می‌دهد یک محموله در ژانویه تخلیه شده و قرار نیست در ماه‌های آینده محموله‌ای به چین وارد شود. در حالی که در ژانویه سال ۲۰۱۸ هفت محموله و در کل سال گذشته ۳۳ محموله در چین تخلیه شده بودند که به ۳/ ۲ میلیون تن بالغ شدند.زغال‌سنگ نیز یک صادرات انرژی موفق دیگر آمریکاست که به دلیل اختلافات تجاری میان دو کشور محدود شده و طبق آمار رفینیتیو آیکان، هیچ محموله‌ای در ژانویه تخلیه نشده است. تاکنون تنها یک محموله در فوریه تخلیه شده و قرار است یک محموله دیگر نیز پیش از پایان ماه میلادی جاری تخلیه شود در حالی‌که دو محموله دیگر برای مارس برنامه‌ریزی شده‌اند. چین در سال میلادی گذشته ۶/ ۳ میلیون تن زغال‌سنگ از آمریکا وارد کرد و بالاترین شمار ارسال محموله، هفت محموله‌ای بود که در آوریل تخلیه شدند.افت چشمگیر واردات انرژی آمریکا از سوی چین که از زمان شروع اختلافات تجاری که اواسط سال گذشته میان دو کشور در گرفت، در پی یک توافق مناسب میان پکن و واشنگتن می‌تواند جبران شود. اما با توجه به اینکه برقراری مجدد روابط تجاری، سفارش محموله و تحویل آنها زمان می‌برد احتمالا این اتفاق بیشتر از آنچه ترامپ در نظر داشت طول خواهد کشید.