درخواست برای تاسیس صندوق اکتشاف

درخواست برای تاسیس صندوق اکتشاف
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، وی افزود: در کشور ما تامین‌ مالی عمدتا وابسته به سیستم بانکی بوده و به لحاظ سنتی اقتصادمان بانک‌محور است و در حالی که طی سال‌های اخیر روند ورود صنایع مختلف و اقبال بنگاه‌های اقتصادی به بازار سرمایه سیر شتابانی به خود گرفته است همچنان با استانداردهای […]

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، وی افزود: در کشور ما تامین‌ مالی عمدتا وابسته به سیستم بانکی بوده و به لحاظ سنتی اقتصادمان بانک‌محور است و در حالی که طی سال‌های اخیر روند ورود صنایع مختلف و اقبال بنگاه‌های اقتصادی به بازار سرمایه سیر شتابانی به خود گرفته است همچنان با استانداردهای جهانی فاصله داریم.

به گفته رضا غلامعلی‌پور، پذیرش شرکت‌ها در بازار سرمایه از طریق عرضه بخشی از سهام شرکت در این بازار، سهم موثری در تجهیز منابع برای بنگاه‌های اقتصادی دارد و کمک می‌کند تا از طریق افزایش سرمایه سایز شرکت بزرگ و روند توسعه با شتاب بیشتری پی گرفته شود. وی با تاکید بر اینکه با عرضه بخشی از
سهام شرکت در بازار سرمایه در واقع دارایی مالی صاحب شرکت ارزش می‌خورد، عنوان کرد: این امر کمک می‌کند تا آن بخش از دارایی عرضه‌شده نقدشونده‌تر شده و به راحتی امکان تامین مالی از طریق بانک نیز به مدد وثیقه‌گذاری سهام شرکت در سیستم بانکی سهل‌تر از گذشته شود.

معاون پذیرش و بازارپژوهی فرابورس یادآور شد: طی سال‌های اخیر در حوزه شرکت‌های معدنی که در بازارهای فرابورس و بورس پذیرش شده‌اند رشد خوبی را شاهدیم و این شرکت‌ها تقریبا از تمامی ابزارهای تامین مالی بازار سرمایه بهره گرفته‌اند. وی یکی از مهم‌ترین ظرفیت‌های بازار سرمایه برای تجهیز منابع این قبیل شرکت‌ها را انتشار اوراق تحت عنوان صکوک و تامین مالی بر پایه استقراض عنوان کرد و افزود: بسته به اینکه شرکت با چه هدفی و تحت چه قراردادی تامین مالی می‌کند، نوع صکوک نیز متفاوت خواهد بود. به گفته معاون پذیرش و بازارپژوهی فرابورس، شرکت می‌تواند از طریق انتشار صکوک اجاره، منفعت (پیش‌فروش منافع آتی شرکت) یا اوراق مشارکت در بازار سرمایه منابع لازم را جذب کند.

غلامعلی‌پور در پنل تخصصی «استارت‌آپ‌های معدنی و شرکت‌های دانش‌بنیان» به سایر ابزارهای تامین مالی بازار سرمایه برای شرکت‌های معدنی اشاره کرد و گفت: صندوق‌های سرمایه‌گذاری ابزار جدیدی به شمار می‌روند که از ۱۰ سال پیش و به دنبال تصویب
قانون ابزارها و نهادهای مالی جدید در ایران تعریف شده‌اند. در حال حاضر صندوق‌های جسورانه و پروژه دو صندوقی هستند که می‌توان از ظرفیت‌های آنها برای تامین مالی شرکت‌های معدنی بهره برد. معاون پذیرش و بازارپژوهی فرابورس ادامه داد: اخیرا برای تاسیس یک صندوق برای بحث اکتشاف درخواست داشته‌ایم. در این صندوق یک‌سوم آورده پهنه‌های معدنی و نه آورده نقدی است و دوسوم باقی منابع صندوق نیز آورده مردم و سرمایه‌گذاران خواهد بود بدون آنکه در موضوع مالکیت ورود کنند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.