درخواست بازار سرمایه برای حذف شورای رقابت از قیمت‌گذاری خودرو

درخواست بازار سرمایه برای حذف شورای رقابت از قیمت‌گذاری خودرو

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز،

به گزارش تجارت‌نیوز، مجید عشقی، رئیس سازمان بورس حدود دو هفته‌ای می‌شود که سکان هدایت بازار سرمایه را به دست گرفته و به نظر می‌رسد با توجه به شرایط بغرنج دو شرکت بزرگ خودروساز در بورس و همچنین نگرانی سهامداران بابت زیانی که از بابت قیمت‌گذاری خودرو توسط شورای رقابت متحمل می‌شود، دست به کار شده و طی نامه‌ای به وزیر صمت مراتب اعتراض و نگرانی خود را بابت تداوم سیاست قیمت‌گذاری دستوری و حضور شورای رقابت در پروسه تعیین قیمت محصولات تولیدی شرکت‌های خودروساز به گوش سیاست‌گذار کلان خودرویی رساند.

در حالی عشقی این نامه را نوشت که محمد‌علی دهقان‌دهنوی، رئیس پیشین سازمان بورس نیز 11 مهرماه سال جاری در نامه‌ای به احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد خواستار خروج شورای رقابت از تعیین قیمت خودرو و جمع شدن بساط قیمت‌گذاری دستوری شده بود.

نکته حائز اهمیت در ارتباط با دو نامه‌ای که از سوی مدیریت ارشد سازمان بورس در ارتباط با بحث قیمت خودرو به دو وزیر دولت سیزدهم نوشته شده این است که ادبیات هر دو نامه و آمارهایی که در ارتباط با وضعیت مالی دو خودروساز بزرگ کشور ارائه شده، یکی است. در نامه‌های یاد شده اشاره‌ای به زیان دو طرف عرضه و تقاضا از ناحیه قیمت‌گذاری دستوری شده است با این حال روسای سازمان بورس در نامه‌های خود تمرکز خود را روی زیان سهامداران این دو شرکت قرار داده و تلاش کردند دفاع تمام قدی از منافع سهامداران داشته باشند. در حالی‌که سکاندار بازار سرمایه به نوعی نگران وضعیت خودروسازی است شاهد هستیم سیاست‌گذار کلان خودرو همچنان نسبت به زیان دو خودروساز بزرگ کشور بی‌تفاوت است.

همچنین در بخشی از نامه رئیس سازمان بورس به وزیر صمت آمده علت اصلی این ضرر و زیان عدم توازن بین افزایش نرخ‌های اعطایی به شرکت‌های خودروساز و افزایش قیمت نهاده‌های تولید است. در شرایطی این نکته مورد توجه عشقی قرار گرفته است که سیاست‌گذار خودرویی با اصرار بر سیاست قیمت‌گذاری دستوری به دنبال این است تا قیمت نهاده‌های تولید را برای زنجیره خودروسازی کاهش دهد و از این مسیر علاوه بر اینکه توازنی بین قیمت نهاده‌های تولید و قیمت‌های تکلیفی به خودروسازان برای فروش محصولات ایجاد می‌کند، زیان خودروسازی را نیز کاهش دهند.

حال باید منتظر ماند و دید در شرایطی که سیاست‌گذار خودرویی در حال دادن آدرس غلط برای حل چالش‌های پیش روی صنعت خودروی کشور است آیا نامه رئیس سازمان بورس می‌تواند گره کور شیوه قیمت‌گذاری محصولات خودروسازان را باز کند یا همچنان این شرکت‌ها باید در باتلاق زیان‌دهی فرو روند؟

منبع: دنیای اقتصاد

برچسب‌ها
صندوق مختلط زیتون
نظرات کاربران
  • من هم درخواست دارم قیمت گذاری دستوری خودرو حذف شود البته بعد از مهیا شدن زیرساخت های این تصمیم. به عبارت دیگر تا زمانی که خودرو سازی انحصاری و مدیریت دولتی بر صنعت خودرو سازی حذف نشود، آزاد سازی قیمت خودرو براساس عرضه و تقاضای بازار یک کار صد در صد اشتباه و به ضرر مردم و صنعت خودروسازی کشور است.

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
سه شنبه
9 آذر 1400