خطر کمبود عرضه نفت در سطح بین المللی به علت تحریم‌های آمریکا

خطر کمبود عرضه نفت در سطح بین المللی به علت تحریم‌های آمریکا
خلاصه اخبار

دیر شرکت دولتی کویت پترولیوم هشدار داد به دلیل افت چشمگیر صادرات ونزوئلا، عرضه جهانی نفت ممکن است امسال دچار کمبود شود.

به گزارش سیگنال به نقل از ایسنا، دولت ترامپ تحریم‌هایی را علیه شرکت PDVSA وضع کرده که هدف آن محدود کردن صادرات نفت ونزوئلا به آمریکا و فشار بر نیکولاس مادورو، رئیس جمهور سوسیالیست برای کناره‌گیری از قدرت است. به نظر بسیاری از تحلیلگران این تحریم ها ممکن است جامعه جهانی را با کمبود عرضه نفت در سطح بین المللی مواجه نماید.

هاشم هاشم، مدیر شرکت کویت پترولیوم در یک کنفرانس انرژی در کویت گفت: یکی از ریسک‌های کمبود عرضه در سال ۲۰۱۹، کاهش فراتر از حد انتظار تولید نفت ونزوئلا خواهد بود. با این حال عامل تأثیرگذار، دیدگاه بازار درباره کمبود احتمالی عرضه ناشی از فشارهای ژئوپلیتیکی است که باعث اختلالات عرضه در گذشته شده و بنابراین تهدیدی جدی برای سال ۲۰۱۹ به شمار می‌رود.

وی همچنین خاطرنشان کرد تهدید جنگ تجاری آمریکا و چین و پیام‌های متضاد آمریکا در خصوص افزایش یا عدم افزایش نرخ‌های بهره، باعث نوسان بازارهای سهام جهانی شده و ممکن است نوسان قیمت نفت را در سال میلادی جاری تشدید کند.

گروه اوپک پلاس شامل تولیدکنندگان اوپک و غیر اوپک در دسامبر با کاهش تولید به میزان ۱.۲ میلیون بشکه در روز از اول ژانویه موافقت کردند. سهم اوپک از این کاهش تولید که توسط ۱۱ عضو آن انجام می‌گیرد، ۸۰۰ هزار بشکه در روز است.

بر اساس گزارش رویترز، مدیر کویت پترولیوم گفت: اقدامات اوپک پلاس باید به توازن مجدد بازار در سال ۲۰۱۹ کمک کند اما وی نسبت به تأثیر عدم سرمایه گذاری در صنعت نفت که باعث کمبود عرضه تا سال ۲۰۲۵ خواهد شد، هشدار داد.