خرید گرینلند برای ترامپ چه قدر اب می خورد؟

خرید گرینلند برای ترامپ چه قدر اب می خورد؟
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از ایسنا، به گزارش ایسنا به نقل از بیزینس اینسایدر، نخستین بار وال استریت ژورنال به نقل از منابع اگاه خبر داد که دونالد ترامپ از مشاورانش خواسته است تا امکان خرید جزیره گرینلند از دانمارک را بررسی کنند. گرینلند که بزرگ‌ترین جزیره جهان محسوب می‌شود ۵۶ هزار نفر جمعیت […]

به گزارش سیگنال به نقل از ایسنا، به گزارش ایسنا به نقل از بیزینس اینسایدر، نخستین بار وال استریت ژورنال به نقل از منابع اگاه خبر داد که دونالد ترامپ از مشاورانش خواسته است تا امکان خرید جزیره گرینلند از دانمارک را بررسی کنند. گرینلند که بزرگ‌ترین جزیره جهان محسوب می‌شود ۵۶ هزار نفر جمعیت دارد و یک حکومت خودمختار تحت کنترل دانمارک است.
اگرچه درخواست ترامپ برای خرید گرینلند کمی عجیب است اما مقامات این جزیره واکنش تندی نسبت به این مساله از خود نشان داده‌اند. وزارت خارجه گرینلند در حساب توییتری خود نوشت: گرینلند غنی و دارا منابعی با ارزش نظیر معادن، خالص‌ترین اب و ماهی است، ما برای تجارت اماده‌ایم اما فروشی نیستیم! کیم کیلسن، نخست وزیر گرینلند نیز گفت: گرینلند برای فروش نیست اما اماده تجارت و همکاری با هر کشوری از جمله امریکا هستیم.
ایده خرید گرینلند توسط امریکا ایده جدیدی نیست: در سال ۱۹۴۶ هری ترومن، رییس جمهور وقت امریکا ایده خرید این جزیره از دانمارک را به ازای ۱۰۰ میلیون دلار مطرح کرد که ارزش امروزی ان معادل ۱.۳ میلیارد دلار است. این ایده اگر چه در نهایت رد شد اما مقامات گرینلند به امریکا اجازه تاسیس یک پایگاه هوایی را دادند.
با توجه به توسعه اقتصادی گرینلند در سال‌های اخیر، خرید این جزیره برای امریکا احتمالا بیش از ۲ میلیارد دلار هزینه خواهد داشت. البته خرید سرزمین های خارجی توسط دولت‌های امریکا مساله جدیدی نیست: امریکا در سال ۱۹۱۷ میلادی مجمع‌الجزایر “ویرجین” را از دانمارک خریداری کرده بود. این کشور در سال ۱۸۰۳ نیز توانست ایالت لوییزیانای فعلی را به مبلغ ۱۵ میلیون دلار ( ۳۴۰ میلیون دلار ارزش فعلی) از فرانسه خریداری کند که مساحت این اراضی تقریبا برابر با مساحت گرینلند است.
امریکا در سال ۱۸۶۷ نیز الاسکا را از روسیه به مبلغ ۷.۲ میلیون دلار خریداری کرد که معادل ۱۲۵ میلیون دلار امروزی است.