خبر خوب و بد هفته/ انتصابات هفته/ بهترین نماد فولادی هفته/ پردرآمدترین شرکت فولادی هفته/ معاملات فولاد در بورس کالا

خبر خوب و بد هفته/ انتصابات هفته/ بهترین نماد فولادی هفته/ پردرآمدترین شرکت فولادی هفته/ معاملات فولاد در بورس کالا

به گزارش سیگنال به نقل از چیلان آنلاین،

خبر خوب هفته

خبر خوب هفته گذشته، جهش قیمت فولاد در بازارهای جهانی بود. در شرایطی که بازار داخلی در رکورد به سر می‌برد، رکوردشکنی قیمت‌ها در بازار جهانی، فرصت بزرگی را در اختیار شرکت‌های فولادی و اقتصاد ایران قرار داده است. استفاده از این فرصت صادراتی می‌تواند به مهار قیمت ارز در بازار داخلی کمک کند.

افزایش تقاضا برای شمش فولادی صادراتی ایران از طرف مشتریان آسیایی باعث شد تا فولادسازان ایرانی هفته گذشته قیمت‌ها را باز هم بالاتر ببرند. یک محموله 20 هزار تنی شمش فولادی ایران در هفته گذشته با قیمت 576 دلار به ازای هر تن به مشتریان خارجی فروخته شد و محموله 30 هزار تنی دیگری نیز با نرخ 579 دلار به ازای هر تن به فروش رسید. متال بولتن گزارش داده که یک فولادساز ایرانی قیمت 580 دلار به ازای هر تن را برای یک مزایده خود مدنظر دارد. در هفته گذشته، قیمت فوبِ بیلت صادراتی ایران در بنادر کشور 576 تا 579 دلار به ازای هر تن بود که میانگین آن نسبت به قیمت‌های 18 فروردین، رشد 1.2 درصدی را نشان می‌دهد.

بازار فولاد در حال حاضر در یک سوپرسایکل صعودی قرار دارد. قیمت بیلت صادراتی CIS به 600 دلار به ازای هر تن رسیده که بالاترین قیمت در 9 سال گذشته است. در بازارهای مختلف قیمت ورق فولادی نیز به بالاترین میزان از سال 2008 تاکنون رسیده است. افزایش قیمت فولاد، فرصتی طلایی را در اختیار فولادسازان ایرانی نظیر #فخوز، #فولاد، #کاوه، #هرمز و غیره قرار داده است.

بازار داخلی در رکود قرار دارد و فرصت مناسبی برای جهش صادرات فولاد در حال حاضر وجود دارد. درآمدهای حاصل از صادرات فولاد می‌توانند نقش مهمی در کنترل بازار ارز داشته باشند.

روند قیمت فولاد صادراتی ایران/ صدای پای شمش 600 دلاری و اسلب 800 دلاری در بازارهای جهانی

خبر بد هفته

در عرضه سنگ آهن در بورس کالا در هفته گذشته، در رویدادی عجیب، تقاضا برای سنگ آهن دانه‌بندی 6 برابر حجم عرضه و تقاضا برای سنگ آهن کلوخه 3 برابر عرضه بود. در نتیجه این امر، سنگ آهن دانه‌بندی 20 درصد بالاتر از قیمت پایه و سنگ آهن کلوخه 17 درصد بالاتر از نرخ پایه معامله شد. جهش قیمت سنگ آهن در بورس کالا، هزینه تولید فولاد در کشور را بالا می‌برد و هفته گذشته عملاً با معاملات سنگ آهن، شاهد رشد قیمت فولاد میانی و محصولات فولادی در بورس کالا و بازار آزاد بودیم.

معاون خرید ذوب آهن اصفهان در مورد این معاملات سنگ آهن به خبرنگار  چیلان  گفت: با رقابت 20 درصدی، سنگ آهن دانه‌بندی 223 تومان به ازای هر کیلو بالاتر از قیمت پایه معامله شد. این امر باعث می‌شود که سهم سنگ آهن در تولید چدن به تنهایی با معاملات هفته گذشته 379 تومان به ازای هر کیلو افزایش یابد؛ چرا که برای تولید هر تن چدن به 1.7 تن سنگ آهن دانه‌بندی نیاز است. این مورد تاثیر معامله دیروز بر تولید چدن است و تاثیر آن بر هزینه تولید محصولات نهایی فولادی نیز 700 تا 800 تومان به ازای هر کیلو است. با این رقابت مخرب هزینه تولید فولاد در کشور بالا می‌رود و تولیدکنندگان فولاد که هم‌اکنون نیز با معضل کنترل قیمت‌ها دست و پنجه می‌کنند، آسیب می‌بینند.

بیشتر بخوانید:

رقابت 20 درصدی در بورس کالا برای خرید سنگ آهن، «خودزنی» است

مشاهده کنید: رقابت مخرب بر سر سنگ/ گرانی سنگ آهن در بورس کالا چه تبعاتی خواهد داشت؟

انتصابات هفته

در هفته گذشته، مدیران عامل جدید دو شرکت فولاد خوزستان و فولاد صنعت بناب و سرپرست فولاد اکسین خوزستان معرفی شدند. روز یکشنبه 22 فروردین، طی حکمی از سوی مدیرعامل شرکت توسعه اقتصادی پایندگان، امین ابراهیمی به عنوان مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت فولاد خوزستان منصوب و جایگزین علی قلعه نوی شد. امین ابراهیمی پیش از این مدیرعامل فولاد اکسین خوزستان بوده و در دوره مدیرعاملی مهندس کشانی در فولاد خوزستان، عضو هیئت مدیره و قائم مقام مدیرعامل در #فخوز بوده است. ابراهیمی از سال 97 سکان هدایت شرکت فولاد اکسین را در سمت مدیرعامل و عضو هیت مدیره بر عهده داشته و توانست طی مدت کوتاهی کارنامه درخشانی از خود بجا بگذارد؛ بنحوی که توانست این شرکت را از زیان انباشته طی ده سال گذشته به 2000 هزار میلیاردتومان سوددهی طی سال های 98 و 99 برساند.

همچنین در هفته گذشته، هیات مدیره فولاد اکسین خوزستان با تکریم خدمات مهندس امین ابراهیمی که به عنوان مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان منصوب شده اشت، مهندس امین آسیابان را به عنوان سرپرست این شرکت انتخاب کرد.

در تحولی دیگر، با صدور حکمی از طرف گروه مالی گردشگری، سورنا زمانیان به عنوان مدیرعامل جدید شرکت فولاد صنعت بناب معرفی شد و جای بابک علیزاد شهیر را گرفت.

بهترین نماد فولادی هفته

بهترین نماد فولادی بازار سهام در هفته گذشته را باید #کاوه دانست. سهامداران بازار بورس همچنان روزهای کابوس‌واری را پشت سر می‌گذارند. با این وجود، سهامداران شرکت فولاد کاوه جنوب کیش در هفته گذشته وضعیت بهتری نسبت به سایر نمادهای زنجیره فولاد داشتند و بازدهی هفتگی کاوه 4.7 درصد بود.

عرضه‌های فولادی بورس کالا در هفته‌ای که گذشت

در هفته‌ای که گذشت 290 هزار و 762 تن، انواع شمش و محصولات فولادی در بورس کالا مورد معامله قرار گرفت.

ارزش کل معاملات فولاد در بورس کالا در هفته گذشته 4116 میلیارد تومان بود.

فولاد مبارکه در هفته گذشته از محل فروش انواع محصولات خود در بورس کالا، درآمد 1041 میلیارد تومانی به‌دست آورد. از میان تمام شرکت‌های فولادی، بیشترین ارزش فروش محصولات در بورس کالا در هفته گذشته متعلق به فولاد مبارکه بود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات کامودیتی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.