حکیمی: ماینینگ به دولت محول شده/ مردم وارد خرید و فروش بیت کوین نشوند

حکیمی: ماینینگ به دولت محول شده/ مردم وارد خرید و فروش بیت کوین نشوند
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از ارز دیجیتال، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی با بیان اینکه موضوع تولید بیت‌کوین به دولت محول شده است، گفت: خرید و فروش بیت کوین در ایران ممنوع است و مردم نباید وارد این حوزه شوند. به گزارش ارزدیجیتال و به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، تولید بیت کوین […]

به گزارش سیگنال به نقل از ارز دیجیتال، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی با بیان اینکه موضوع تولید بیت‌کوین به دولت محول شده است، گفت: خرید و فروش بیت کوین در ایران ممنوع است و مردم نباید وارد این حوزه شوند.

به گزارش ارزدیجیتال و به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، تولید بیت کوین در ماه‌های اخیر در کشور رونق چشم گیری داشته و موجب شده تا گروه زیادی از مردم با هدف کسب سود بیشتر به خرید ماینر برای استخراج این ارز دیجیتالی روی بیاورند.

سودهای بالای تولید بیت کوین موجب شده تا در مرغداری‌ها، مزارع کشاورزی و کارخانجات صنعتی و … عده‌ای با برق رایگان مشغول ماین بیت کوین شوند.

تولید بیت کوین ان‌هم با برق صنعتی و بعضاً رایگان در حالی روبه افزایش است و عده‌ای از ایران به‌عنوان قطب جدید استخراج بیت کوین یاد می‌کنند که طبق اعلام مسیولان، قانونی برای این فعالیت در کشور وجود ندارد.

از انجایی که بانک مرکزی سهم بزرگی در حوزه سیاست‌گذاری ارزهای دیجیتال دارد، خبرنگار تسنیم گفت‌وگویی با ناصر حکیمی معاون فناوری‌های نوین این بانک به منظور بیان مواضع بانک مرکزی، انجام داد که در ادامه می‌خوانید:

حکیمی: ماینینگ به دولت محول شده/ مردم وارد خرید و فروش بیت کوین نشوند

موضع بانک مرکزی درباره تولید، تجارت و خرید و فروش بیت کوین در ایران چیست؟

درباره تولید بیت کوین موضوع به دولت محول شده است. اما خرید و فروش ان در داخل کشور با توجه به مصوبه شورای عالی مبارزه با پول‌شویی ممنوع است. البته باید بین تولید و خرید و فروش بیت‌کوین تفکیک قایل شد.

تکلیف مردمی که الان وارد تولید بیت کوین شده‌اند، چیست؟

نکته صریح اینکه خرید و فروش بیت کوین در ایران ممنوع است، در نتیجه مردم نباید وارد این حوزه شوند. نوسان قیمت بیت کوین بسیار زیاد است ضمن انکه این ارزها ریسک قانونی هم دارند. لذا توصیه اکید می‌کنیم که مردم وارد این بازی نشوند.

اقای فیروزابادی اعلام کرده‌اند که طرحی برای این موضوع به کمک بانک مرکزی در کمیسیون اقتصادی دولت بررسی شد؛ ایا بانک مرکزی اقدامات لازم را در راستای مصوبه کمیسیون اقتصادی دولت انجام داده است؟

مصوبه ذکر شده هنوز نهایی نشده و باید در دولت به تصویب برسد. پس از تصویب بانک مرکزی به تکالیف گفته شده عمل خواهد کرد.

موافقان تولید بیت کوین و قانونی کردن ان معتقدند یکی از راه‌های دور زدن تحریم و انجام مبادلات ارزی همین است؛ ایا بانک مرکزی موافق دور زدن تحریم‌ها با بیت کوین است؟

در این خصوص نمی‌شود اظهار نظر صریحی کرد. اما انچه که مشخص است باید به ظرفیت فروشنده خارجی و همچنین قابلیت تبدیل بیت کوین یا سایر رزهای دیجیتال به ارزهای مورد قبول فروشندگان خارجی توجه داشت.

مردمی که الان وارد این کار شده‌اند؛ چه در تولید و چه در مبادلات، اگر در اینده به مشکل بخورند چه کسی باید جوابگو باشد؟ سازوکاری برای پاسخگویی به مردم است؟

هم مصوبه دولت، هم سیاست‌نامه و بیانیه‌های بانک مرکزی در زمان مقتضی شفاف سازی خواهند کرد. در حال حاضر مطابق با مصوبه شورای عالی مبارزه با پول‌شویی، خرید و فروش این ارزهای دیجیتال ممنوعیت دارد. لذا هر کسی وارد این حوزه می‌شود باید ریسک نوسانات قیمت و ریسک قانونی را در نظر بگیرد.

اما این در حالی است، بازاریاب‌های شبکه‌ای و هرمی از بیت کوین مانند درخت طلای پینوکیو تبلیغ می‌کنند. مردم باید مراقب باشند.

ایا اطلاع رسانی و شفاف سازی در این خصوص برای مردم وجود دارد که وارد این حوزه نشوند؟ یک بخش این موضوع به بانک مرکزی ارتباط دارد، اگر در اینده اتفاقی مشابه موسسات غیرمجاز پولی برای مردمی که وارد این تجارت شده‌اند، رخ دهد، کدام دستگاه باید پاسخگو باشد

بانک مرکزی در چند مرحله در این خصوص توضیح داده است و یک پیش نویس سیاست‌نامه هم منتشر کرده و بنا دارد بنا به اقتضا بیانیه‌های لازم را در زمان مناسب به مردم بدهد تا از ورود اسیب به عموم جلوگیری شود.

به گزارش تسنیم، تولید ارزهای دیجیتال در کشور، کسب‌وکاری است که از چند ماه قبل در شهرهای مختلف رونق یافته و موجب شده تا جمع زیادی از جوانان با هدف کسب سود سراغ این فعالیت بروند.

اشتیاق برای استخراج بیت کوین در حالی بین گروه‌های مختلف مردم زیاد است که بانک مرکزی رسماً اعلام کرده:

به‌کارگیری بیت کوین و ارزهای مجازی دیگر در تمام مراکز پولی و مالی ممنوع است.

البته ابوالحسن فیروزابادی در گفت‌وگو با تسنیم، اعلام کرد:

طرحی برای قانونمند کردن این موضوع با استفاده از نظرات دستگاه‌های مربوطه از جمله بانک مرکزی، وزارت نیرو، سازمان بورس و… اماده و در کمیسیون اقتصادی دولت تصویب شد ولی هنوز در هییت دولت مورد بررسی قرار نگرفته است.

 

وی افزود:

قانونی برای فعالیت ماینینگ در کشور نداریم و به همین دلیل نمی‌توانیم بگوییم انچه هم‌اکنون توسط عده‌ای از مردم انجام می‌شود، خلاف قانون است چون قانونی وجود ندارد که با ان مغایرت داشته باشد.

گستردگی فعالیت بیت کوین در کشور موجب واکنش وزارت نیرو نیز شده است چراکه این فعالیت، برق بسیار زیادی مصرف می‌کند که موجب افزایش چشم‌گیر برق مصرفی در کشور شده است.

حکیمی: ماینینگ به دولت محول شده/ مردم وارد خرید و فروش بیت کوین نشوند

ضمن انکه علی لاریجانی رییس مجلس نیز به گسترش استخراج بیت کوین در ایران واکنش نشان داده و گفته است:

این اقدام خلاف قانون است چراکه استخراج بیت کوین برق زیادی مصرف می‌کند.

منتقدان تولید بیت کوین در ایران معتقدند:

کنار سوداوری این طرح نباید از هزینه‌های بسیار زیادی که تولید هر واحد بیت‌کوین در کشور دارد، غافل شد چراکه برای ایجاد واحدهای ارز دیجیتال بیت کوین، برق زیادی مصرف می‌شود که موجب افزایش بی‌سابقه مصرف برق کشور و فشارهای سنگین بر شبکه‌های برق شده است. طبق اعلام سخنگوی شرکت برق «مصرف برق کشور در همین ماه ۷ درصد افزایش یافته است».

مهم‌تر اینکه برق مصرفی برای تولید ارزهای دیجیتال، در برخی از مناطق رایگان تامین می‌شود.

 

همایون حایری، معاون وزیر برق و انرژی وزارت نیرو در همین ارتباط گفته است:

معدن کاران بیت کوین در ایران از نرخ برق یارانه‌ای بهره می‌برند و حتی از مراکزی هم که برق را رایگان می‌گیرند سوءاستفاده می‌کنند.

از طرف دیگر وزارت نیرو قصد دارد تعرفه‌ای خاص برای استخراج‌کنندگان بیت کوین وضع کند تا هزینه تولید ان کاهش یابد و فشار بر شبکه‌های برق کم شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.