حمایت دولت از شرکت‌های دانش‌بنیان‌ و استارت اپ‌ها با اجرای دو برنامه حمایتی “ضمانت سرمایه‌گذاری” و “صکوک نواوری”

حمایت دولت از شرکت‌های دانش‌بنیان‌ و استارت اپ‌ها با اجرای دو برنامه حمایتی “ضمانت سرمایه‌گذاری” و “صکوک نواوری”
خلاصه اخبار

معاون سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی از اجرای دو برنامه حمایتی “ضمانت سرمایه‌گذاری” و “صکوک نوآوری” برای شرکت‌های دانش‌بنیان خبر داد و گفت: این دو برنامه حمایتی مالی از استارت آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان، در سال جاری اجرایی می‌شود.

به گزارش سیگنال به نقل از صکوک، علی ناظمی در نشست خبری امروز که در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، رشد اقتصادی و اشتغال پایدار را از اهداف صندوق نوآوری و شکوفایی نام برد و افزود: در این راستا صندوق نوآوری و شکوفایی با طرح “هم‌سرمایه‌گذاری” اقدام به حمایت از استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان کرده است. در این مدل پروژه‌های دغدغه محور و بزرگ کشور که از ریسک بالایی برخوردار هستند و سرمایه‌گذاران حاضر به مشارکت در آن پروژه‌ها نمی‌شوند، از سوی صندوق مورد حمایت قرار می‌گیرند.

وی با تاکید بر اینکه در این مدل به ازای هر واحد سرمایه‌گذاری شرکت، صندوق نوآوری و شکوفایی چهار برابر بر روی پروژه سرمایه‌گذاری می‌کند، خاطرنشان کرد: علاوه بر آن استارتاپ‌ها با مراجعه به صندوق‌های پژوهش و فناوری، تقاضای خود را برای دریافت تسهیلات و سرمایه‌گذاری ارائه خواهند کرد و این صندوق‌ها پس از ارزیابی طرح‌ها، سرمایه‌های لازم را به شرکت‌ها اعطا می‌کنند و در نهایت صندوق نوآوری و شکوفایی چهار برابر سرمایه آنها، منابع مالی را برای شرکت‌های متقاضی تامین می‌کند.

معاون سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی درباره دومین طرح حمایت مالی از استارتاپ‌ها و دانش‌بنیان‌ها، توضیح داد: همچنین برخی شرکت‌ها روی برخی از طرح‌های ریسک‌پذیر درخواست سرمایه‌گذاری دارند، در این صورت صندوق نوآوری با این شرکت‌ها اقدام به تاسیس صندوق‌های جسورانه بورسی می‌کند تا این صندوق تسهیلات مالی را برای تجاری‌سازی محصولات در اختیار استارتاپ‌ها و صاحبان ایده قرار دهد.

ناظمی با بیان اینکه بر اساس این مدل تاکنون ۶۰ میلیارد تومان از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی بر روی پروژه‌ها سرمایه‌گذاری شده است، یادآور شد: همچنین بودجه صندوق نوآوری و شکوفایی برای هر طرح مدل “هم سرمایه‌گذار” ۵۰۰ میلیارد تومان است و آمادگی داریم در قالب صندوق‌های جسورانه بورسی و خصوصی از پروژه‌ها حمایت کنیم، علاوه بر این در صندوق‌های بورسی هر سرمایه‌گذار با شاخص‌های معین امکان مشارکت دارند.

به گفته وی، در سال ۹۸ به میزان ۲ هزار و ۸۵۰ میلیارد ریال منابع مالی برای مشارکت در صندوق‌های پژوهش و فناوری و جسورانه و خطرپذیر تخصیص داده شده و هر دو طرح در فاز اجرا است.

معاون سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی به دو برنامه “ضمانت سرمایه‌گذاری” و “صکوک نوآوری” اشاره کرد و ادامه داد: در برنامه اول، صندوق نوآوری و شکوفایی، سرمایه‌گذاری را تحت مشخصات خاص، ضمانت می‌کند و مداخله مستقیم در بازار ندارد و در کنار بخش خصوصی منابع بیشتری به این بخش اختصاص داده می‌شود و در فاز اقدامات اجرایی است.

وی از اجرایی شدن این برنامه تا دو ماه آینده خبر داد و گفت: در حال مذاکره با بانک‌ها و شرکت‌های بیمه برای تعیین کارگزار رسمی هستیم. در این برنامه فناوران و شرکت‌ها به کارگزار مراجعه و اوراق ضمانت را دریافت می‌کنند.

ناظمی با بیان اینکه شرایط صدور ضمانت‌نامه با مصوبات داخلی در حال انجام است، خاطر نشان کرد: صدور ضمانت‌نامه از طریق کارگزار انجام می‌شود و شرکت‌های دانش‌بنیان به کارگزار مراجعه و ضمانت‌نامه سرمایه‌گذاری اخذ می‌کنند. بر اساس برنامه‌ریزی‌ها، اوراق ضمانت‌نامه تا سقف ۱۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

وی تاکید کرد: این ضمانت‌نامه‌ها در حوزه‌های خاص صادر می‌شود و برای ورود به حوزه‌های نو محدودیت دارد.

ناظمی با اشاره به برنامه دوم صندوق نوآوری و شکوفایی تحت عنوان “صکوک نوآوری”، ادامه داد: این مدل برای شرکت‌هایی است که منابع مالی زیادی دارند و ما می‌توانیم ضامن انتشار اوراق آن‌ها باشیم. ما در صندوق ضامن آن‌ها می‌شویم تا بتوانند از بازار سرمایه جذب مالی مناسبی داشته باشند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای اوراق بدهی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.