حق رای ایران در سازمان ملل متحد برقرار شد

حق رای ایران در سازمان ملل متحد برقرار شد

به گزارش سیگنال به نقل از شبکه خبر، به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 به نقل از ایرنا مجید تخت‌روانچی نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد روز جمعه از محل نشست مجمع عمومی این سازمان توئیت زد که “تحریم‌های غیرقانونی آمریکا فقط مردم ما را از دارو محروم نکرده است. آن‌ها همچنین مانع پرداخت حقوق معوقه ایران به سازمان ملل شده‌اند. “

وی افزود: سازمان ملل متحد پس از بیش از 6 ماه کار بر روی آن، امروز اعلام کرد که بودجه را دریافت کرده است. کلیه تحریم‌های غیرانسانی باید اکنون برداشته شود.
آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد پیش از این در نامه‌ای به ولکان بازکر رئیس مجمع عمومی اعلام کرده بود که چند کشور از جمله ایران حق عضویت معوقه خود را پرداخت نکرده است و باید بر اساس آئین نامه، حق رای آن‌ها سلب شود.

در منشور سازمان ملل متحد آمده است که اعضایی که معوقه آن‌ها در دو سال قبل برابر با مبلغ مشارکت آن‌ها باشد، حق رای خود را از دست می‌دهند، اما همچنین به مجمع عمومی این اختیار را می‌دهد که “عدم پرداخت به دلیل شرایط خارج از کنترل عضو”، آن عضو می‌تواند حق رای داشته باشد.
طبق نامه دبیرکل، حداقل پرداخت‌های لازم برای احیای حق رای ایران 16،251،298 دلار اعلام شده بود که به دلیل تحریم امکان انتقال وجه وجود نداشت.
پس از این نامه، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نامه‌ای به دبیرکل نسبت به این مساله اعتراض کرد و دلیل وجود این مشکل را تحریم‌های ظالمانه و تروریسم اقتصادی آمریکا علیه مردم ایران دانست.
سرانجام با پیگیری‌های دیپلماتیک، این مبلغ از پول مسدود شده ایران در کره جنوبی آزاد و به حساب سازمان ملل متحد واریز شده است.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
23 خرداد 1400