حرکت سکه به سمت کف مقاومتی/آخرین قیمت‌ها پیش از ۴ آذر ۹۹

حرکت سکه به سمت کف مقاومتی/آخرین قیمت‌ها پیش از ۴ آذر ۹۹

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

آخرین بار سکه در اواخر تابستان زیر 300 هزار تومان حباب داشت و در پاییز در بسیاری از روزها حباب بالای یک میلیون تومان بوده است. با توجه به کاهش حباب سکه می‌توان گفت، روند معاملات این بازار در حال حرکت به مسیر طبیعی خود است و در صورتی که اتفاق عجیبی در بازار ارز و اونس طلا رخ ندهد، حباب سکه حتی می‌تواند افت بیشتری را هم تجربه کند.

دیروز در بازار طلا، قیمت دچار ریزش دیگری شد و حتی به زیر هزار و 840 دلار رفت. عاملی که می‌تواند سکه را در روز سه‌شنبه تحت‌فشار بیشتری قرار دهد.

در کنار کاهش حباب سکه، نوسانات در این بازار هم به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا کرده است. دیگر خبری از جابه‌جایی‌های میلیونی یا حتی بالای 500 هزار تومان نیست. دیروز نیز سکه جابه‌جایی قیمتی زیادی نداشت و در نهایت با 50 هزار تومان کاهش به بهای 11 میلیون و 750 هزار تومان رسید. حجم معاملات هم گفته می‌شد بسیار محدود بود و کمتر کسی تمایلی به خرید و فروش داشت. بازار تقریبا تعطیل شده بود و بیشتر افرادی که قصد خرید و فروش داشتند، از فضای مجازی برای انجام معامله خود استفاده می‌کردند. برخی حتی حاضر بودند سکه خود را در کانال 11 میلیون و 600 هزار تومان هم عرضه کنند. با وجود افت قیمت سکه و کاهش حباب آن، این فلز گرانبها در برابر نزول به مرز 10 میلیونی مقاومت زیادی از خود نشان داده و حتی در روزهای گذشته ارزش ذاتی این فلز گرانبها هم در کمترین حالت به 11 میلیون و 100 هزار تومان رسید. به‌نظر می‌رسد سکه برای اینکه به کانال 11 میلیون تومانی برود، نیاز دارد که ارزش دلار در بازار داخلی حداقل به زیر 25 هزار تومان برود. برخی حتی عنوان می‌کنند با اونس طلای هزار و 860 دلاری، قیمت ارز در بازار داخلی باید به زیر 24 هزار و 500 تومان برود که سکه هم تا کانال 10 میلیون تومان افت کند.

حرکت معکوس در بازار ارز

دیروز قیمت دلار روند کاهشی خاصی نداشت و سعی می‌کرد خود را به کانال 26 هزار تومانی نزدیک کند. روز دوشنبه، دلار حدود ساعت 3 بعدازظهر در بازار آزاد با قیمت 25 هزار و 800 تومان به فروش می‌رفت که 300 تومان بالاتر از روز دوم هفته بود. به گفته فعالان، معامله‌گران در بازار تلاش زیادی کردند که سطح 25 هزار و 500 تومانی را برای دلار حفظ کنند. گفته می‌شود دلار تا زمانی که زیر سطح 26 هزار تومانی قرار دارد، در معرض نزول بیشتر است، ولی درصورتی که سطح 25 هزار و 500 تومانی را از دست بدهد، حتی می‌تواند با سرعت بیشتری نزولی شود و به سوی ابتدای کانال 24 هزار تومانی حرکت کند. بازارساز هم به‌نظر می‌رسید دیروز بیشتر تمایل داشت که قیمت را در همان کانال 25 هزار تومان نگه دارد و اجازه بازگشت به بالای 26 هزار تومان را ندهد. حدود ساعت 3 بعدازظهر صرافی‌های بانکی نرخ فروش دلار را 25 هزار و 500 تومان درج کرده بودند که فاصله 300 تومانی با قیمت بازار داشت.

به گفته فعالان، معامله‌گران غیررسمی از انتشار خبرهای منفی برای مقابله با افت قیمت دلار استفاده می‌کردند؛ عده‌ای حمله یمن به عربستان را برجسته و گروهی سعی می‌کردند روی احتمال حمله نظامی به تاسیسات اتمی ایران مانور دهند. با این حال، بازار هر دو خبر را چندان جدی نگرفت و واکنش زیادی نشان نداد. این مساله نشان می‌داد که شاید اخبار هم دیگر مانند گذشته بر انتظارات افراد اثر ندارد. معامله‌گران به‌نظر می‌رسید در انتظار خروج ترامپ از کاخ سفید و آمدن بایدن هستند و تا آن زمان تا اتفاق خاصی رخ ندهد، به راحتی موقعیت خرید درازمدت نخواهند گرفت. در این میان، عده‌ای باور دارند، معامله‌گران افزایشی روی افزایش تقاضا در آستانه ماه ژانویه حساب کرده‌اند. به طور سنتی در آستانه سال نوی میلادی تقاضا برای دلار توسط شرکت‌های تجاری و افراد عادی بالا می‌رود. با این حال، به‌نظر می‌رسد با توجه به شیوع ویروس کرونا این بار خبری از سفرهای افراد عادی نباشد و حداقل از این ناحیه به بازار فشار زیادی وارد نشود. گروهی از افزایشی‌ها هم اعتقاد دارند که قیمت دلار به ارزش بنیادی خود نزدیک شده و در صورتی که نقدینگی با همین سطح از سرعت به رشد خود ادامه دهد، دلار را هم با خود به سوی سطوح بالاتر خواهد برد. امید بازیگران کاهشی البته به کاهش تحریم‌ها و آغاز دوباره فروش نفت در شرایط عادی است. آنها اعتقاد دارند، جنس شوک دلار در سال 99 از سمت عرضه ارز و تضعیف آن بوده و در صورتی که صادرات نفت و دسترسی به درآمدهای نفتی آسان‌تر شود، قیمت دلار حتی به سوی سطوح پایین‌تر هم حرکت خواهد کرد.

ضربه سوم به طلا توسط واکسن

روز گذشته افزایش قیمت دلار تا حدی کمک کرد که سکه افت زیادتری را تجربه کند. با این حال، در بازارهای جهانی اونس طلا در معرض نزول قرار گرفت و همین موضوع قیمت سکه را هم تا حدی تحت فشار قرار داد. به‌نظر می‌رسد افت اونس طلا تا ساعت 4 بعدازظهر بیشتر ناشی از خبرها در مورد یک واکسن جدید برای کرونا بود.

شرکت داروسازی آسترازنکا نیز به جمع شرکت‌هایی پیوست که خبر از موفقیت آزمایش‌های واکسن کرونای خود داد. این شرکت بریتانیایی بعد از دو شرکت فایزر و مدرنا، سومین شرکت داروسازی است که خبر از موفقیت‌آمیز بودن 90 درصدی واکسن کرونا می‌دهد تا امیدها به کنترل این ویروس در سطح جهان افزایش پیدا کند. همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد انتشار این خبر برای دارایی‌های بدون ریسک مانند طلا، سبب کاهش ارزش آنها شد. طلا که در دوهفته اخیر به دلیل انتشار اخبار امیدوارکننده از دو واکسن کرونا بیش از 4 درصد از ارزش خود را از دست داده بود، روز اول هفته جاری را نیز با خبر انتشار سومین واکسن باز هم نزولی آغاز کرد و 3/ 0 درصد افت قیمت به زیر مرز 1870 دلاری رسید. همچنین این خبر اشتهای ریسک سرمایه‌گذاران را در بازارها افزایش داد و بازارهای سهام نیز صعودی شدند. شاخص STOXX 600 که سه هفته متوالی با بازدهی مثبت را پشت سر گذاشته است، روز دوشنبه هم در فضای مساعد اخبار امیدوارکننده، به صعود خود ادامه داد. این شاخص که نمایانگر سهام 600 شرکت در 19 کشور اروپایی است در سه هفته گذشته و تحت‌تاثیر انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا و اخبار مربوط به واکسن بیش از 13 درصد رشد داشته است. طلا که در ابتدای روز کاری در واکنش به واکسن جدید کرونا کاهشی شده بود، با باز شدن بازارهای آمریکا دچار ریزش بیشتری شد و ساعت 7 بعدازظهر حتی زیر هزار و 1840 دلار معامله شد. به گفته فعالان، بهبود بخش خدماتی و تولیدی ایالات‌متحده در ارزیابی مقدماتی ماه نوامبر هم در افت قیمت طلا اثر داشت. بازیابی وضعیت اقتصادی با سرعت بیشتر از سیگنال‌های این آمار بود که طلابازان را فروشنده‌تر کرد. شاخص بخش تولیدی مدیران خرید ایالات‌متحده در ارزیابی مقدماتی ماه نوامبر به عدد 7/ 56 رسید، انتظارات برای این شاخص در حدود عدد 53 بود.

223223

کد خبر 1459001