جهش بلند «کسرا» به سمت تعدیل مثبت

جهش بلند «کسرا» به سمت تعدیل مثبت
خلاصه اخبار

حرکت این شرکت حاضر در گروه کاشی و سرامیک به سمت تولید محصولات با حاشیه سود بالاتر جواب داده و به رشد همزمان دو عامل، یک رشد قابل توجه در درآمدهای خود به ثبت رساند.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز، بر مبنای بررسی‎های واحد سنجش و راه حل‎های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، شرکت «سرامیک‌های صنعتی اردکان» تولیدکننده انحصاری محصولات آلومینا در کشور و بزرگترین تولیدکننده محصولات سرامیکی در پایـه سیلیکاتی در خاورمیانه شناخته می‎شود. در راستا توسعه و تکمیل انواع کاتالیست‌‎ها، در حال حاضر با شرکت‌هایی نظیر فولاد مبارکه اصفهان، شرکت ملی گاز ایران و پژوهشگاه صنعت نفت همکاری می‎کند.

با بروز رکود اقتصادی و افت عملیات در بازار ساخت‎‌وساز، «کسرا» جهت حفظ درآمدهای خود، به سمت محصولات با حاشیه سود بالاتر (صنایع نفت، گاز، پتروشیمی ‎و فولاد) حرکت کرد. به همین جهت، در طول سال‎های اخیر، از حجم تولید محصول گلوله‌های سرامیکی سایر 15-75 که در صنعت نفت و پتروشیمی‎کاربرد دارد، کاسته و بر کاتالیست‌های جدید از جمله تیتانیا و اکتیو آلومینا تمرکز کرده است.

بررسی‎های صورت‌ گرفته نیز مؤید همین موضوع است و نشان می‎دهد که شرکت «سرامیک‎های صنعتی اردکان» به لحاظ حاشیه سود عملیاتی نسبت به سایر شرکت‌های هم‎گروه وضعیت مناسبی دارد. در صورت ادامه روند صعودی قیمت محصولات معدنی و فلزات اساسی در بازارهای بین‌المللی و نیز رفع موانع صادرات، این شرکت می‎‌تواند درآمد قابل ملاحظه‌ ای از محل سرمایه‌گذاری‌‎ها، طی سال‎های آتی کسب کند.

در بحث فروش، بر خلاف سال 96 که یک روند صعودی را طی کرد، در تابستان سال 97 مقدار فروش از تب و تاب افتاد و گام در مسیر نزول گذاشت. در مجموع، مقدار فروش ماهانه در سال جاری به مراتب کمتر از سال گذشته بوده است.

اما این موضوع عاملی نشد تا مبلغ فروش افت کند؛ چرا که افزایش نرخ‎های فروش به کمک شرکت آمد. همان‎طور که ملاحظه می‎کنید از شهریور ماه به یکباره نرخ‎های فروش محصولات به صورت میانگین رشد قابل توجهی را به معرض نمایش گذاشتند. هر چند در تمام ماه‎های سال جاری نرخ فروش بالاتر از مدت مشابه سال قبل بوده است.

به طور کلی، فروش کسرا در دو ماه اخیر جهش ناگهانی داشته که علت آن را می‎توان در رشد همزمان نرخ فروش و به خصوص مقدار فروش جستجو کرد. تا پایان بهمن ماه این شرکت با ثبت درآمد فروش 435 میلیارد ريال، 40 و 24 درصد به ترتیب از دوره 11 ماهه و کل سال 96 پا را فراتر گذاشته است.

«کسرا» پیش بینی کرده بود در 3 ماهه پایانی سال جاری به فروش 233 میلیارد ريالی دست یابد و جمع فروش کل سال خود را به رقم 516 میلیارد ريال برساند. این رقم در مقایسه با درآمد فروش دوره 12 ماهه سال 96 حدود 48 درصد رشد نشان می‎دهد. با این اوصاف به نظر می‎رسد شرکت می‎تواند تا پایان سال جاری بر پیش بینی‎های خود رنگ واقعیت بپاشد و کار خود در سال 97 را با تعدیل مثبت بیش از 40 درصدی به پایان رساند.

برچسب‌ها