جزئیات نشست وزیر خارجه سوریه و رئیس جمهور الجزایر

جزئیات نشست وزیر خارجه سوریه و رئیس جمهور الجزایر
خلاصه اخبار

وزیر خارجه سوریه و رئیس جمهور الجزایر بر تعمیق روابط دوجانبه و یافتن راهکارهایی برای اتحاد موضع کشورهای عربی در برابر توطئه‌های خارجی تاکید کردند.

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، دکتر «فیصل المقداد» وزیر امور خارجه و مهاجران سوریه در حاشیه شرکت در جشن شصتمین سالگرد استقلال الجزایر دیداری با «عبدالمجید تبون» رئیس جمهور این کشور داشت و پیام تبریک «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه به مناسب سالگرد استقلال الجزایر را ابلاغ کرد.

وزیر خارجه سوریه همچنین تاکید کرد که آقای بشار اسد از روابط دو کشور برادر سوریه و الجزایر خرسند بوده و از حمایت الجزایر از سوری‌ها در جنگ با تروریسم و ایستادن کنار این کشور در مجامع عربی و بین‌المللی قدردانی و بر اهمیت تقویت روابط دوجانبه تاکید دارد.

عبدالمجید تبون نیز با ابراز صمیمانه ترین قدردانی‌ها از بشار اسد اعلام کرد که از مشارکت وزیر خارجه سوریه در جشن استقلال الجزایر بسیار خشنود است. همچنین الجزایر به روابط با سوریه و دستاوردهایی که این کشور در جنگ با تروریسم محقق کرد و پایداری سوریه در برابر توطئه‌ها و محافظت از حاکمیت خود، افتخار می‌کند.

در ادامه فیصل المقداد تحولات سیاسی منطقه و جهان و مواضع سوریه در قبال آنها را با رئیس جمهور الجزایر مورد بررسی قرار داده و اعلام کرد، آقای بشار اسد بر اهمیت بسیج تلاش‌های همه کشورهای عربی برای دفاع از اهداف عادلانه این کشورها و احترام به آنها از جانب جامعه بین‌المللی تاکید دارد. همچنین مهمترین خواسته سوریه اتحاد تلاش کشورهای عربی برای محافظت از مسائل عادلانه و دور کردن سایه استعمار غربی از منطقه است.

تبون نیز از موضع سوریه در حمایت از منافع کشورهای عربی و دستاوردهای این کشور به رهبری بشار اسد قدردانی و اعلام کرد که الجزایر مشتاق است تا همه کشورهای عربی بدون استثناء در اجلاس سران عرب در الجزایر مشارکت کنند. همچنین موضع الجزایر برای دفاع از حاکمیت و استقلال همه کشورهای عربی و بازگشت روابط میان این کشورها به وضعیت عادی، همچنان ثابت و پایدار است.

وزیر خارجه و امور مهاجران سوریه در پایان این دیدار بر اهمیت تقویت روابط دو کشور برادر در همه زمینه‌ها و سطوح و نیز ادامه رایزنی‌های دو دولت برای رسیدگی به مسائل ضروری دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی تاکید کرد.

دکتر فیصل المقداد همچنین با «رمطان العمامره» وزیر خارجه الجزایر دیدار و راه‌های فعال سازی و توسعه سازوکارهای همکاری بین دو کشور برادر سوریه و الجزایر را بررسی کرد.

این درحالی است که موضوع بازگشت سوریه به اتحادیه عرب در چند ماه گذشته در نشست‌های مشترک عربی مطرح شده است. الجزایر نیز به عنوان میزبان نشست آتی اتحادیه عرب همیشه از لغو تعلیق عضویت سوریه در این اتحادیه استقبال کرده است.

وزیر امور خارجه الجزایر در سخنانی در نشست اخیر وزیران خارجه عرب در بیروت تاکید کرد: الجزایر تمام تلاش خود را برای تقویت اراده عربی مشترک به منظور پشت سرگذاشتن چالشهای جمعی به کار خواهد گرفت. سوریه عضو مؤسس اتحادیه عرب است و الجزایر با بازگرداندن کرسی سوریه در اتحادیه عرب مشکلی ندارد.

«احمد ابوالغیط» دبیرکل اتحادیه عرب نیز پیشتر اعلام کرده بود که کشورهای عربی مایل هستند سوریه به اتحادیه بازگردد و در صورت توافق این کشورها، سوریه در نشست آینده سران، به اتحادیه بازخواهد گشت.

وزیر خارجه سوریه نیز گفته است که تصمیم اخراج سوریه از اتحادیه عرب با اجماع صورت نگرفته است و برخی کشورها تحت تاثیر برخی شرایط اقدام به این کار کردند.

قرار است روزهای اول و دوم نوامبر آینده سران عرب در الجزایر گرد هم آیند.

اتحادیه عرب از نوامبر سال 2011 چند ماه پس از آغاز بحران سوریه، عضویت این کشور را تعلیق کرد.