ثبت رکورد تاریخی در کارنامه بازیگران خرد

ثبت رکورد تاریخی در کارنامه بازیگران خرد

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

در این میان نکته جالب توجه این است ‌که هفته ماقبل (هفته منتهی به 18دی‌ماه) رکوردی تاریخی در کارنامه سهامداران عمده درج شده بود که با انتقال 3 هزار و 743 میلیارد تومان نقدینگی به پرتفوی معامله‌گران حقوقی دنبال شد. به این ترتیب خرید حقوقی‌ها در بازه زمانی مزبور جنبه حمایتی داشته و تلاش در جلوگیری از افت بیشتر بورس داشتند که این روند در هفته گذشته تغییر مسیر داد و با تشکیل فضای مثبت، تقاضای خرید سهامداران حقیقی شدت گرفت. در این میان هرچند عرضه‌های سنگین معامله‌گران حقوقی بر مدار انتظارات رقم خورد، اما این عرضه‌ها نیز پاسخی کافی برای عطش شدید خریداران سهام نبود.

نگاهی به صنایع موردتوجه معامله‌گران

همان‌طور که عنوان شد معامله‌گران حقیقی در هفته گذشته، با ثبت خالص خرید 2900 میلیارد تومانی رکورد هفتگی تغییر مالکیت را شکستند. در این میان بیشترین خالص خرید این گروه از بازیگران سهام در صنایع بزرگ و متوسط بازار رقم خورد. به این ترتیب گروه فلزات اساسی شاهد جابه‌جایی بیش از 527 میلیارد تومان نقدینگی در مسیر حقیقی به حقوقی بود. در همین راستا سهامداران خرد 450 میلیارد تومان سهام بانکی‌ها را طی معاملات هفته گذشته به پرتفوی خود افزودند. دو گروه خودرو و محصولات شیمیایی نیز هر کدام به ترتیب انتقال 432 میلیارد تومان و 423میلیارد تومان نقدینگی به پرتفوی سهامداران خرد را تجربه کردند.

چه سهامی در تیررس خرید بودند؟

در این میان بررسی سهام مورد توجه معامله‌گران در هفته گذشته نشان می‌دهد که بانک ملت بیشترین خرید را از سوی حقیقی‌های بازار تجربه کرده است. به‌طوری‌که خالص خرید معامله‌گران خرد در نماد «وبملت» به حدود 300میلیارد تومان رسید. نماد مزبور درحالی هفته گذشته به بازدهی بیش از 23درصدی دست یافت که در تمام روزها شاهد تشکیل صف خرید سنگین بود. در این میان دو حقوقی «وبملت» با عرضه‌های سنگین خود، سعی در جوابگویی به این عطش سهامداران داشتند. به‌طوری‌که شرکت سرمایه‌گذاری صباتامین بالغ بر 60میلیون سهم و صندوق سرمایه‌گذاری بازارگردانی ملت نیز 34میلیون سهم را در مجموع هفته گذشته واگذار کردند.

در ادامه این روند نیز تمایل سهامداران حقیقی به جمع‌آوری سهام خودرویی و به‌ویژه دو لیدر گروه قرار داشت. به‌طوری‌که سایپا و ایران‌خودرو در کانون توجه بازیگران خرد در هفته گذشته بودند. به این ترتیب خالص خرید حقیقی‌ها در «خساپا» به 170میلیارد تومان و در نماد «خودرو» نیز به حدود 150میلیارد تومان رسید.

خرید «شاراک» و «فملی» در روز شنبه

بورس تهران معاملات روز شنبه را با رشد حدود 6 هزار واحدی شاخص کل آغاز کرد. در این شرایط مثبت مجدد سهامداران خرد به گردونه خریدهای پرحجم بازگشتند و در نهایت نقدینگی را به زمین بازی خود منتقل کردند. بر این اساس در جریان معاملات روز شنبه 363میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقوقی به حقیقی جابه‌جا شد که سهم عمده‌ای از خریدها به جمع‌آوری سهام پتروشیمی شازند و ملی مس ایران تعلق داشت. به‌طوری‌که خالص خرید صورت گرفته در نماد «شاراک» به حدود 88میلیارد تومان و در نماد «فملی» نیز به 85میلیارد تومان رسید.

رکوردشکنی در روز یکشنبه

ثبت رکوردی جدید در کارنامه 10 سال اخیر شاخص کل بورس درحالی با رشد 4/ 4 درصدی در جریان معاملات روز یکشنبه رقم خورد که در همین راستا بازیگران خرد نیز رکوردی تاریخی در کارنامه خود ثبت کردند. بر این اساس خالص خرید معامله‌گران حقیقی بازار به 945 میلیارد تومان رسید که در تاریخ فعالیت بازار سهام بی‌سابقه بود.

جزئیات تغییر مالکیت‌ها در این بازار نشان می‌دهد که سهامداران خرد بیشترین خرید را در نماد سایپا داشتند که با خالص خرید بیش از 73میلیارد تومانی همراه شد. بیش از 15 کد حقوقی در معاملات روز یکشنبه عرضه‌های سنگین و پرفشاری را در سهام سایپا در پیش گرفتند که تمام این عرضه‌ها در سقف قیمتی خریدار داشت. اما در میان صنایع فعال بورسی، بیشترین خرید به سهام دو گروه شیمیایی و پالایشی تعلق داشت. در صدر این صنایع نیز خالص خرید 4/ 62 میلیارد تومانی «شیران» و 46 میلیارد تومانی «شبندر» قرار داشتند.

درخشش «فولاد» در روز دوشنبه

سهامداران خرد درحالی توانستند نقدینگی را در روز چهارشنبه نیز در زمین خود حفظ کنند که بخش عمده‌ای از خریدها به جمع‌آوری سهام فولادمبارکه تعلق داشت. بر این اساس خالص خرید حقیقی‌ها در این روز به بیش از 886میلیارد تومان رسید که 175میلیارد تومان آن به خالص خرید «فولاد» تعلق داشت. نماد فولادمبارکه اصفهان درحالی روز دوشنبه پس از برگزاری مجمع عمومی به‌طور فوق‌العاده و تصمیم‌گیری درخصوص افزایش سرمایه 61درصدی از محل سود انباشته، بدون محدودیت نوسان بازگشایی شد که رشد قیمت بیش از 11 درصدی را تجربه کرد. همچنین درحالی بیش از 718میلیون سهم «فولاد» در بازار روز دوشنبه معامله شد که 535میلیون سهم مزبور یعنی حدود 75درصد از خریدها توسط سهامداران خرد شکل گرفت.

سه‌شنبه بر مدار بانکی‌ها

بازیگران خرد بازار سهام در معاملات روز سه‌شنبه نیز به خریدهای سنگین خود ادامه دادند و در مجموع خالص خرید 458میلیارد تومانی را در کارنامه خود ثبت کردند. در این میان بخش عمده‌ای از خریدهای صورت‌گرفته در نماد بانک ملت بود؛ به‌طوری‌که معامله‌گران حقیقی بیش از 97 میلیارد تومان نقدینگی را بابت خرید سهام «وبملت» به پرتفوی خود منتقل کردند. در این میان به‌دنبال تقاضای بالای سهامداران خرد، 50میلیون سهم این بانک از سوی شرکت سرمایه‌گذاری صباتامین و 10میلیون سهم دیگر نیز از سوی صندوق سرمایه‌گذاری بازارگردانی ملت عرضه شد.

پایان هفته در زمین حقیقی‌ها

آخرین روز کاری هفته نیز با تثبیت نقدینگی در زمین سهامداران خرد همراه شد تا به این ترتیب هفته‌ای کاملا حقیقی به نمایش گذاشته شود. به این ترتیب در جریان معاملات روز چهارشنبه حدود 250میلیارد تومان به پرتفوی معامله‌گران خرد بازار افزوده شد. نگاهی به روند جابه‌جایی‌ها در معاملات روز چهارشنبه نشان می‌دهد که در این روز عرضه‌های شدیدی از سوی حقوقی‌های بازار به‌ویژه در برخی نمادها قابل توجه بود. عمده این روند در نماد بانک ملت بود.

 

10-01

 

 

در همین رابطه بخوانید:

پیش بینی این هفته سهام در نظرسنجی از کارشناسان و سهامداران

کدام صنایع بورسی برنده تجدید ارزیابی شدند؟

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.