تولید گوشت قرمز عشایری ۳۵ هزار تن رشد یافت

تولید گوشت قرمز عشایری ۳۵ هزار تن رشد یافت

به گزارش سیگنال به نقل از شبکه خبر، به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

«شاهپور علائی‌مقدم» در نشست هیئت رئیسه فراکسیون عشایری مجلس شورای اسلامی با وزیر جهاد کشاورزی افزود: عشایر 28 درصد دام سبک و چهار درصد دام سنگین کشور را در اختیار دارند که در مجموع نشان می‌دهد جامعه عشایری سالانه 9.7 میلیون راس دام به بازار عرضه می‌کنند.

وی یکی از سیاست‌های سازمان را تنوع بخشی به مشاغل عشایر دانست و افزود: سالانه 250 هزار میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی تسهیلات به جامعه عشایری اختصاص می‌یابد که حاصل تلاش‌های فراکسیون عشایری و مصوبه‌های مجلس است.

رئیس سازمان امور عشایری با بیان اینکه در حوزه مطالعات کار بزرگی انجام شده و 66 هزار کیلومتر راه عشایری در کشور به ثبت رسیده و افزود: موضوع اختصاص ردیف ملی به راه‌های عشایری پیگیری و درکمیسیون بودجه مجلس تصویب شده و در کمیسون تلفیق در حال بررسی است.

کاهش جمعیت عشایری در سرشماری جدید

علائی مقدم تصریح کرد: بر اساس سرشماری ثبتی عشایر کوچنده کشور که امسال نتایج آن اعلام شد، 246 هزار خانوار با جمعیت بیش از یک میلیون و 108 هزار نفر در قالب عشایر درکشور زندگی می‌کنند.

وی افزود: عشایر کشوردر 59 درصد سرزمین جفرافیای کشور پراکندگی دارند و 790 هزار هکتار از اراضی کشور را در اختیار دارند.

علائی مقدم تصریح کرد: عشایر با غیرت و تعصب به عنوان پدافند غیرعامل نقش بسیار بالایی در دفاع از مرز‌های کشور دارند و سازگاری و انطباق با محیط زیست از خصلت‌های عشایر است.

سازمان امور عشایر یک سازمان چندوجهی

رئیس سازمان امور عشایر ایران افزود: امروز نتایج و آثار ظرفیت‌هایی که در قانون برنامه ششم برای جامعه عشایری ایجاد شد، مشاهده می‌شود که در چارچوب همان اهداف ترسیم شده برای برقراری عدالت اجتماعی و برخورداری عشایر است.

علائی مقدم با بیان اینکه سازمان امور عشایر یک سازمان چندوجهی در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است، گفت: امسال 153 میلیارد تومان برای تامین آب پایدار عشایر اختصاص یافت و در سال گذشته نیز 240 میلیارد تومان اختصاص داده شده بود که با این اعتبارات در مدت دو سال، 625 پروژه تامین آب در مناطق عشایری اجرا شد.

او گفت: پیش از انقلاب پنج درصد عشایر از آب پایدار برخوردار بودند و پس از انقلاب تا سال 97 حدود 43 درصد برخوردار شدند و در دو سال گذشته این میزان به 63 درصد رسیده است.

طبق آمار‌های سازمان امور عشایر یک میلیارد و 200 میلیون تومان سرمایه اتحادیه دامداران متحرک بوده که امروز به بیش از 32 میلیارد تومان رسیده و امسال 27 هزار تن نهاده دامی برای عشایر تهیه و تامین شده است.

همچنین برای حمایت از عشایر، خرید نهاده دامی از تولید کنندگان داخلی، تامین 75 هزار تن جو مورد نیاز عشایر تا پایان سال و صادرات یک میلیون راس دام عشایر در دست پیگیری است.