تولید مازاد طرح قائم به دیگر فولادسازان فروخته می شود

تولید مازاد طرح قائم به دیگر فولادسازان فروخته می شود

به گزارش سیگنال به نقل از اخبار فولاد،

به گزارش اخبار فولاد،  مهرداد تولائیان در گفت وگویی، در خصوص جزئیات طرح قائم، اظهار کرد: طرح قائم یکی از طرح های ذوب آهن در سال 1374 بود که با روشی متفاوت از سایر کارخانجات فولاد، گندله را به آهن اسفنجی تبدیل می کند.

وی افزود: متاسفانه به دلیل مشکلات تامین مواد اولیه (گندله) مورد نیاز کارگاه قائم و از سوی دیگر مشکل تامین نقدینگی، این کارگاه حدود یک سال و نیم پیش متوقف شد و در این مدت اقدامات تعمیراتی در آن انجام شد.

معاون بهره برداری ذوب آهن اصفهان گفت: بر این اساس ذوب آهن با توجه به سیاست گذاری های خود قراردادی با شرکتی منعقد کرد تا بتواند گندله مورد نیاز را تامین کند تا این کارگاه بتواند تولید آهن اسفنجی داشته باشد که خوشبختانه این اتفاق در هفته گذشته انجام شد.

وی افزود: نقش آهن اسفنجی این است که می تواند در فرایند تولید ذوب آهن جایگزین قراضه شود که به لحاظ اقتصادی و همچنین تامین نسبت به قراضه قیمت مناسب تری دارد.

تولائیان با بیان اینکه در حال حاضر ظرفیت سالانه تولید این کارگاه 200 هزار تن آهن اسفنجی است، گفت: آهن اسفنجی در ذوب آهن به عنوان قراضه داخل کنورتورها مورد استفاده قرار می گیرد، همچنین در سایر صنایع فولادی به عنوان بیس آهن در کوره های قوس استفاده می شود.

وی با بیان اینکه کارگاه قائم علاوه بر تامین نیاز آهن اسفنجی ذوب آهن، ظرفیت مازاد آن به دیگر شرکت های فولادی فروخته می شود، اظهار کرد: این کارگاه روزانه 600 تن تولید دارد که 400 تن آن در ذوب آهن استفاده و 200 تن به دیگر فولادسازان فروخته می شود.

معاون بهره برداری ذوب آهن اصفهان با تاکید بر اینکه تامین قراضه در کشور سخت است و از سوی دیگر قیمت آن بالا است، همچنین در ایران قراضه فولاد زیادی نداریم، تصریح کرد: با راه اندازی دوباره کارگاه قائم وابستگی ذوب آهن به بازار بیرون کاهش می یابد و تولید آهن اسفنجی در داخل خود مجموعه انجام می شود.

وی با اشاره به اینکه شرکت ذوب آهن روزانه نزدیک 600 تن قراضه مصرف می کند که حدود 200 تا 300 تن آن در فرایند تولید تامین می شود، گفت: پیشتر بقیه نیاز ذوب آهن به قراضه باید از بیرون خریداری می شد که با راه اندازی دوباره کارگاه قائم، بخشی از قراضه از فرایند تولید ذوب آهن و بقیه از آهن اسفنجی تولیدی این کارگاه تامین می شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات کامودیتی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.