توصیه ارزی رئیس‌کل به مردم

توصیه ارزی رئیس‌کل به مردم
خلاصه اخبار

رئیس‌کل بانک مرکزی با توصیه به مردم برای اینکه با احتساب متغیرهای سیاسی وارد بازار ارز نشوند، گفت: بانک مرکزی پیش‌بینی‌ها را درباره بازار ارز انجام داده است و پیشگیری‌های لازم را خواهد داشت.

به گزارش سیگنال به نقل از «ایبِنا» عبدالناصر همتی در حاشیه جلسه دیروز هیات دولت در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب افزود: همان‌طور که نظام و رئیس‌جمهور موضع خود را در مقابل برجام اعلام کردند، مهلت ۶۰ روزه داده شد تا طرف‌های برجام اقدامات خود را انجام دهند. این مقطع هم خواهد گذشت و خوش‌بین هستیم. وی با بیان اینکه بانک مرکزی همیشه اقدامات خود را انجام می‌دهد، افزود: جوی که در بازار ارز طی چند هفته اخیر به راه افتاده، حاصل تنش‌های سیاسی است و من فاکتور اقتصادی در آن نمی‌بینم.

رئیس شورای پول و اعتبار تصریح کرد: همیشه توصیه‌‌ام این بوده که در بازار ارز عوامل اقتصادی نیست که نرخ دلار را بالا برده است. با همین تعبیر تنش‌های سیاسی ممکن است متغیرها مجدد تغییر کنند. رئیس‌کل بانک مرکزی ادامه داد: همیشه گفته‌ام در بازار ارز سرمایه‌گذاری صورت نگیرد؛ چراکه تصمیمات اقتصادی نیست که نرخ دلار را بالا برده است. امیدواریم اتفاقاتی که تحت عنوان آثار روانی سیاسی در بازار مطرح می‌شود، به حداقل برسد.

وی با توصیه به مردم برای اینکه با احتساب متغیرهای سیاسی وارد بازار ارز نشوند، گفت: بانک مرکزی پیش‌بینی‌ها را انجام داده و پیشگیری‌های لازم را خواهد داشت. این مقطع هم خواهد گذشت و خوش‌بین هستیم. همتی تصریح کرد: بانک مرکزی در متغیر‌های سیاسی نقش ندارد و تحولات را ایجاد نمی‌کند. ممکن است توافقاتی صورت گیرد و مذاکراتی انجام شود که هیچ‌کدام از آنها قابل‌پیش‌بینی نیست.

رئیس شورای پول و اعتبار تاکید کرد: آن چیزی که من در رابطه با امکانات و توانمندی‌های بانک مرکزی است، می‌گویم. قرار نیست هر روز مبادلات و موازنات را در داخل سنگین کنیم. مواقعی که لازم باشد مداخله می‌کنیم و در حال حاضر می‌گویم شرایط بانک مرکزی از لحاظ توانمندی‌ها فرقی با گذشته نکرده است.

وی در پاسخ به شایعه‌ای مبنی‌بر تامین کسری بودجه دولت با افزایش نرخ ارز گفت: اصلا چنین چیزی نیست، اگر این شایعه درست بود باید عرضه سنگینی در بازار داشته باشیم. تمام تلاش و همت بانک مرکزی این است که ثبات نسبی در بازار ایجاد و از نوسانات شدید جلوگیری کند و این مهم‌ترین استراتژی بانک مرکزی است.

منبع: donya-e-eqtesad.com