تورم پاکستان به بالاترین سطح ۷ سال اخیر رسید

تورم پاکستان به بالاترین سطح ۷ سال اخیر رسید
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، تورم پاکستان تا پایان ماه اوت از ۱۱ درصد عبور کرد. متوسط نرخ تورم پاکستان در ۱۲ ماه منتهی به اوت ۲۰۱۹ با ۲۹/ ۱درصد افزایش نسبت به مدت مشابه منتهی به ماه ژوئن به ۶۳/ ۱۱درصد رسید که این نرخ، بالاترین تورم ثبت شده در پاکستان […]

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، تورم پاکستان تا پایان ماه اوت از ۱۱ درصد عبور کرد. متوسط نرخ تورم پاکستان در ۱۲ ماه منتهی به اوت ۲۰۱۹ با ۲۹/ ۱درصد افزایش نسبت به مدت مشابه منتهی به ماه ژوئن به ۶۳/ ۱۱درصد رسید که این نرخ، بالاترین تورم ثبت شده در پاکستان از می‌۲۰۱۲ تاکنون محسوب می‌شود. در بین بخش‌های مختلف، تورم در بخش مواد غذایی و نوشیدنی ۶۸/ ۱۰درصد، لباس و کفش ۵۱/ ۸درصد و ارتباطات ۹۸/ ۸درصد بوده است.

بیشترین تورم ثبت شده طی این مدت مربوط به تنباکو با ۸۲/ ۳۶درصد بوده است و پس از آن، خدمات با ۴۲/ ۱۴درصد و حمل و نقل با ۲۶/ ۱۵درصد بوده است. از سوی دیگر تورم در بخش مسکن و بهداشت و درمان کاهشی بوده است. بر مبنای ماهانه، نرخ تورم پاکستان در ماه اوت ۳۸/ ۱درصد اندازه‌گیری شده است که کمتر از تورم ۲۹/ ۲درصدی ثبت شده در ماه ژوئن بوده است. مواد غذایی و نوشیدنی با شاخص وزنی ۳۵ درصدی، بیشترین اثر را در محاسبه نرخ تورم پاکستان دارد و هزینه‌های آب و برق و گاز با ۲۹ درصد در رده بعدی قرار دارد. علاوه بر نرخ تورم، وضعیت بسیاری از شاخص‌های اقتصادی پاکستان قرمز شده به گونه‌ای که اسلام آباد برای نجات اقتصاد بحران زده خود دست به دامان صندوق بین‌المللی پول شده است و اخیرا دو طرف بر سر اعطای یک بسته نجات ۶ میلیارد دلاری در ماه‌های آینده به توافق رسیده‌اند. کاهش ذخایر ارزی در زمانی که بانک مرکزی این کشور با مشکل کاهش ارزش پول ملی روبه‌رو است، کار این کشور را برای تامین ۶۰ میلیارد دلار مورد نیاز برای تهیه اقلام وارداتی دشوار ساخته است. اکنون پاکستان تنها ۱۶ میلیارد دلار ذخیره ارزی دارد. متوسط نرخ تورم پاکستان در بازه زمانی ۱۹۵۷ تا ۲۰۱۹ معادل ۷۷/ ۷درصد بوده است که بالاترین نرخ تورم ثبت شده مربوط به دسامبر ۱۹۷۳ با ۳۷.۸۱ درصد و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به فوریه ۱۹۵۹ با منفی ۳۲/ ۱۰ درصد بوده است.

برچسب‌ها