تلاش اروپا برای کاستن از تنش ها، در بحبوحه جنگ لفظی بین ایران و امریکا

تلاش اروپا برای کاستن از تنش ها، در بحبوحه جنگ لفظی بین ایران و امریکا
خلاصه اخبار

زوددویچه سایتونگ: اعلام تحریم های جدید علیه ایران که علاوه بر رهبر جمهوری اسلامی، شماری از فرماندهان سپاه را هدف گرفته است، تنش های بین دو کشور را وارد مرحله جدیدی کرده است.

به گزارش سیگنال به نقل از ایرنا،

زوددویچه سایتونگ در مطلبی با عنوان «ایران و آمریکا جنگ لفظی را تشدید می کنند» نوشت: اعلام تحریم های جدید علیه ایران که علاوه بر رهبر جمهوری اسلامی، شماری از فرماندهان سپاه را هدف گرفته است، تنش های بین دو کشور را وارد مرحله جدیدی کرده است.

در ایران از این اقدام آمریکا با عنوان «اقدامی نابخردانه» یاد می شود که درهای گفتگو با این کشور را برای همیشه می بندد.
از سوی دیگر مقامات ایرانی تصمیم گیرندگان کاخ سفید را عده ای «معلول ذهنی» خطاب می کنند، اقدامی که با واکنش «دونالد ترامپ» مواجه شده و او آن را توهین آمیز خوانده است.
بر این اساس در ادامه جنگ لفظی بین آمریکا و ایران، ترامپ بار دیگر در مورد واکنش شدید ایالات متحده در صورت حمله به منافعش در منطقه هشدار داده است.
از سوی دیگر «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید همچنان مدعی است که کشورش آماده مذاکره با ایران است.
جالب اینکه آمریکا همزمان با اعمال تحریم ها، به دنبال ایجاد یک اجماع ضدایرانی در بین همپیمانان منطقه ای و بین المللی خود است.
این در حالی است که رئیس جمهوری ایران در پاسخ به این اظهارات، تاکتیک آمریکا را در اعمال «فشار حداکثری» از یک سو و تمایل به مذاکره از سوی دیگر را به تمسخر گرفته است.
در این بین اما اروپایی ها به دنبال کاستن از تنش ها و یافتن راه حلی برای حل اختلافات هستند. در این رابطه «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه اقدامات آمریکا را «نگران کننده» خوانده و از تلاش دیپلمات های اروپایی برای تنش زدایی خبر داده است.
به نوشته زوددویچه سایتونگ اروپایی ها همچنین از ایران می خواهند که تهدید خود برای خروج از برجام را عملی نکند. به گفته وزیر خارجه فرانسه کاستن از تعهدات برجامی ایران «پاسخی اشتباه» به فشارهای آمریکا است.
در حالی که تحریم های آمریکا همچنان اقتصاد ایران را هدف گرفته و این کشور را از دستیابی به مزایای برجام باز داشته است، اروپایی ها می کوشند با راه اندازی ساز و کار مالی جدید، این مشکل را حل کنند.
«فدریکا موگرینی” عصر روز گذشته (سه شنبه) در کنفرانس خبری با «شاه محمود قریشی» وزیر خارجه پاکستان در بروکسل با اشاره به برگزاری جلسه کمیسیون مشترک برجام در جمعه این هفته گفت: از زمان امضای توافق هسته‌ای، پس از آغاز اجرای توافق و بعد از تصمیم آمریکا به خروج از توافق هسته‌ای تلاش کرده ایم و همچنان در کنار کشورهای عضو اتحادیه اروپا و همچنین چین و روسیه و جامعه بین المللی برتداوم اجرای برجام اصرار داریم چنانکه تا امروز اینگونه بوده است.
وی افزود: به انجام این کار در این روزها که شاید دشوارترین شرایط (برای برجام) باشد که بتوانید تصور کنید، ادامه خواهیم داد.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ادامه داد: چنانکه قبلاً هم گفته‌ام توافق هسته‌ای برجام در درون خود مکانیزم ها و گام‌هایی دارد که می‌توان آنها را در موارد عدم پایبندی به توافق اجرا کرد. اما تمرکز ما در این روزها که شاید دشوارترین روزها برای توافق هسته‌ای باشد، بر حفظ توافق هسته‌ای و تداوم اجرای کامل آن است.