تغییر تاکتیک معامله‌گران ارزی

تغییر تاکتیک معامله‌گران ارزی
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد نیوز، در روزی که نوسانات دلار محدود بود، سکه طرح جدید نیز تغییرات قیمتی خاصی را تجربه نکرد. روز چهارشنبه فلز گران بهای داخلی 10 هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای 4 میلیون و 120 هزار تومان رسید. در این روز بهای […]

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد نیوز، در روزی که نوسانات دلار محدود بود، سکه طرح جدید نیز تغییرات قیمتی خاصی را تجربه نکرد. روز چهارشنبه فلز گران بهای داخلی 10 هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای 4 میلیون و 120 هزار تومان رسید. در این روز بهای اونس طلا نیز از محدوده هزار و 440 دلار عقب نشینی کرد.

«خرید و فروش فوری ارز»؛ تاکتیک جدید نوسان‌گیران دلار

در 2 روز اخیر، اکثر معامله گران ارزی تاکتیک تازه ای را در پیش گرفته اند؛ «خرید و فروش فوری ارز». زمانی که بیشتر معامله گران چنین شگردی را مورد استفاده قرار می دهند، با احتیاط به دنبال سودگیری از بالا یا پایین رفتن قیمت ها هستند؛ آن ها آمادگی آن را دارند که ارز خریداری شده را به سرعت به فروش برسانند، چرا که یقین پیدا نکرده اند که روند افزایشی ادامه دار خواهد بود. از طرف دیگر در صورتی که روند قیمت کاهشی شود، به سرعت حتی با ضرر حاضر به فروش ارز می شوند. تحت تاثیر چنین تاکتیکی بود که امروز قیمت دلار رفت و برگشت قیمتی زیادی را در دامنه ای محدود تجربه کرد، چرا که تاکتیک خرید و فروش فوری ارزی مخصوص شرایطی است که از یک سو بازار کم نوسان است و از سوی دیگر، سفته بازان دست بالا را در بازار در دست ندارند.

در چنین شرایطی بود که گروه دیگری از معامله گران تلاش می کردند از تغییرات دلار در دامنه ای محدود کسب سود کنند. تصور این دسته از معامله گران آن بود که بازارساز نسبت به یک سری سطوح قیمتی حساسیت دارد و در آن ها با قدرت وارد بازار می شود، در نتیجه سعی می کنند نوسان گیری خود را به دامنه ای محدود کنند که احساس می کنند بازارساز مداخله چندانی در آن نخواهد کرد. البته این اتفاق نیز زمانی صورت می گیرد که نوسان گیران انتظار ندارند قیمت دچار تکانه های شدید شود. وقت هایی که بازار آرام تر است، بیشتر از دو تاکتیک خرید به فروش یا فروش به خرید استفاده می شود. اگر نوسانات قیمتی شدید باشد، معامله گران معمولا مدت زمانی بیشتری را به نگه داری ارز نزد خود اختصاص می دهند.

در معاملات پایانی دیروز قیمت دلار در بازار آزاد از محدوده ۱۱۴۰۰ تومانی پایین رفت و بین ۱۱۳۷۰ تا ۱۱۴۰۰ تومان قیمت خورد. صرافی ملی نیز قیمت رسمی دلار و یورو را ۵۰ تومان کاهش داد و به ترتیب با قیمت ۱۱۳۵۰ و ۱۲۵۵۰ تومان برای فروش قیمت خورد. از سوی دیگر در بازار طلا نیز روندی مشابه رخ داد و نوسان قیمتی از بازار ارز نیز کمتر بود. سکه طرح جدید بالای مرز ۴.۱ میلیون تومانی و مثقال طلا زیر مرز ۱.۸ میلیون تومانی باقی ماند.

دیروز صرافی های بانکی نیز قیمت دلار را ۵۰ تومان جا به جا کردند و این ارز با قیمت 11 هزار و 350 تومان به فروش رساندند که اختلافی 50 تومانی با قیمت روز سه شنبه داشت.

بازار در انتظار تصمیمات برجامی

این روند قیمتی نشان می دهد که دیروز معامله گران دیدگاه افزایشی یا کاهشی خاصی در بازار نداشتند و تنها سعی می کردند از نوسانات کم دامنه کسب سود کنند؛ گاها حتی با 10 تومان سود به ازای هر دلار؛ بعضا هم حاضر بودند حتی با ضرر محدودی دلار خود را به فروش برسانند، ولی بار دیگر در قیمت های پایین تر اقدام به خرید کنند

 البته تاکتیک خرید و فروش فوری مخصوص به عده محدودی از معامله گران بود و امروز بیشتر فعالان بازار ترجیح می دادند که در بازار فعالیت خاصی نداشته باشند. آن ها بیشتر اخبار سیاسی را دنبال می کردند و در انتظار آن بودند که مشخص شود طرح 15 میلیارد دلاری فرانسه با ایران مورد توافق می گیرد یا گام سوم ایران برای کاهش تعهدات هسته ای صورت خواهد گرفت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
نظرات کاربران
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
پنجشنبه
3 تیر 1400