تغییر استراتژی نفتی عربستان در بازار چین

تغییر استراتژی نفتی عربستان در بازار چین
خلاصه اخبار

افزایش رقابت روسیه و آمریکا باعث شده آرامکوی عربستان خریداران جدیدی برای نفت در چین پیدا کند و به سمت پالایشگاه های مستقل و تازه واردان این تجارت برود .

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم  ، افزایش رقابت روسیه و آمریکا باعث شده آرامکوی عربستان خریداران جدیدی برای نفت در چین پیدا کند و به سمت پالایشگاه های مستقل و تازه واردان این تجارت برود . 
این کار نشان دهنده یک استراتژی جدید برای بزرگترین شرکت نفت عربستان پس از سال‌ها معامله های تقریباً انحصاری با شرکتهای بزرگ دولتی چین است . 
ولی این تغییر مسیر ممکن است نتایج مشابهی نداشته باشد. شرکت های جدید خریدار نفت آرامکو مانند پتروچاینا و سینوپک به بازار دسترسی ندارند. این شرکت های بزرگ بر فعالیت های پالایشگاهی و پتروشیمی و تجارت خرده فروشی سوخت در چین تسلط دارند . 
آرامکو قبلا مذاکراتی با پتروچاینا در مورد یک قرارداد پالایشگاهی در استان یانان در شمال غرب چین داشت ولی طبق منابع صنعتی، این طرح ها به خاطر ضعف اقتصاد ها و عدم توافق بر سر حقوق بازاریابی کنار گذاشته شدند . 
آرامکو در عوض رو به بازیگران جدید و مستقل در صنعت پالایشگاهی و پتروشیمی چین آورد . 
در فوریه آرامکو توافق کرد قراردادی با نورینکو، شرکت دولتی صنایع دفاعی و نظامی چین برای توسعه یک مجتمع 10 میلیارد دلاری پالایشگاهی و پتروشیمی در شهر یانجین امضا کند. یانجین در شمال شرقی استان لیائونینگ قرار دارد . 
همچنین یادداشت تفاهم هایی برای توسعه فعالیت هایش در استان ژیجیانگ در شرق چین امضا کرد. این طرح ها شامل خرید 9% ژیجیانگ پتروکمیکال می شود‌.با این کار آرامکو سهم خود را در یک مجتمع پالایشگاهی و پتروشیمی با ظرفیت 800 هزار بشکه نفت در روز در شهر ژاشان در جنوب شانگهای حفظ می کند. 
این قراردادها بخشی از استراتژی  یافتن خریداران جدید است که شامل پالایشگاه های مستقلی می شود که در صنعت به آنها «تی پات» می گویند . 
یک منبع آگاه از قراردادهای اخیر چین گفت:« بازیگران خصوصی بازتر و کارگشا تر هستند. آنها  نیاز به نفت و تجربه دارند ». 
این استراتژی جدید به عربستان کمک کرده صادراتش را به چین در سه ماهه اول سال جاری تا 1.5 میلیون بشکه در روز افزایش دهد و به روسیه ، تامین کننده شماره یک نفت چین برسد . 
تغییر مدیریت در شرکت های دولتی پتروچاینا و سینوپک به همراه رقابت سخت تر عرضه کنندگان دیگر ، کار را برای آرامکو در حفظ قراردادهایش سخت تر کرده است، مانند آنچه برای قرارداد پالایشگاهی یانان اتفاق افتاد . 
آرامکو یادداشت تفاهمی در 2011 با پتروچاینا امضا کرده بود تا به پالایشگاه‌های یانان نفت بفروشد ولی مذاکرات در مورد این قرارداد در اواسط 2018 به بن‌بست رسید .