تغییر ارز تجارت نفت یک شبه ممکن نیست

تغییر ارز تجارت نفت یک شبه ممکن نیست
خلاصه اخبار

وزیر انرژی امارات متحده عربی اظهار کرد استفاده از دلار آمریکا به‌عنوان ارز اصلی تجارت نفت نمی‌تواند یک شبه تغییر کند.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، سهیل بن محمد المزروعی در پاسخ به احتمال اقدام اعضای اوپک برای کنار گذاشتن دلار آمریکا در تجارت نفت، گفت: تجارت با دلار آمریکا مساله‌ای است که نمی‌توان آن را یک شبه تغییر داد.

منابع آگاه از سیاست انرژی عربستان سعودی هفته گذشته به رویترز گفتند: ریاض تهدید کرده است اگر قانون نوپک در آمریکا تصویب شود، نفت خود را به ارزهای دیگری به‌جز دلار آمریکا خواهد فروخت. قانون نوپک در صورت تصویب شدن، به دولت آمریکا اجازه خواهد داد اعضای اوپک را بابت دستکاری قیمت‌های نفت تحت پیگرد قرار دهد. لایحه نوپک برای نخستین بار در سال ۲۰۰۰ معرفی شد اما رؤسای جمهور سابق آمریکا با این لایحه مخالفت کردند. ترامپ پیش از رسیدن به ریاست جمهوری آمریکا، در کتابی که سال ۲۰۱۱ منتشر کرد، از نوپک حمایت کرده بود اما از زمانی که به قدرت رسیده است، از این لایحه حمایت علنی نکرده است.

وزیر انرژی امارات متحده عربی در یک کنفرانس انرژی در دبی گفت: اوپک این حرف را نزده است. اوپک مدعی نشده است که ارز مورد استفاده در تجارت نفت را تغییر خواهد داد و من درباره امکان انجام چنین اقدامی نظری ندارم. وی در ادامه افزود: انتظار می‌رود نرخ پایبندی به توافق کاهش تولید کشورهای اوپک و غیراوپک در آوریل خوب باشد.

المزروعی اظهار کرد:

اوپک و متحدانش در حال دستیابی به تعادل بازار نفت هستند. اوپک و اوپک پلاس همواره هر آنچه لازم باشد برای متعادل کردن بازار انجام می‌دهند. وی درباره اینکه آیا اوپک پلاس کاهش تولید نفت را به مدت سه ماه دیگر یا بیشتر تمدید خواهد کرد و آیا روسیه بخشی از این تصمیم خواهد بود، گفت: این پیش‌بینی یا تصمیم یک کشور نیست. اوپک و همچنین کشورهای غیراوپک یک رأی هستند و ما همواره تصمیم درست را برای بازار انجام می‌دهیم.

الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه روز جمعه گفته بود: روسیه مشارکت‌کننده بی رغبت در توافق با اوپک برای محدودیت عرضه است و اگر این توافق تمدید نشود، ممکن است تولید خود را افزایش دهد.بر اساس گزارش رویترز، اوپک و سایر تولیدکنندگان غیراوپک که در رأس آنها روسیه قرار دارد، توافق کرده‌اند تولیدشان را از اول ژانویه به مدت ۶ ماه به میزان ۲/ ۱ میلیون بشکه در روز محدود کنند. این تولیدکنندگان در ژوئن برای تصمیم‌گیری درباره روند تولید خود در وین دیدار خواهند کرد.

منبع: donya-e-eqtesad.com